28. Uluslararası İstanbul Film Festivali

İKSV – İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın düzenlediği ve AKBANK’ın festival sponsorluğunu üstlendiği, 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali, 04 – 19 Nisan 2009 tarihleri arasında gerçektiriliyor. Festival programında bu yıl, dünya festivallerinden ödüllerle dönen eserler, unutulmayan klâsik filmler ve sinema tarihinin başyapıtlarından seçmeler yer alıyor. Festivalde 20’ye yakın bölümde 150’yi aşkın film gösterilecek.Gösterimler Beyoğlu’nda Emek, Atlas, Beyoğlu, Yeni Rüya ve Akbank Sanat ile Kadıköy’de Rexx Sineması olmak üzere toplam 6 sinemada gerçekleştirilecek. İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl beşinci kez AKBANK sponsorluğunda düzenlenen 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali, 4 – 19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Geçen yıl 170.000 izleyiciyle yine rekor bir rakama ulaşan Uluslararası İstanbul Film Festivali programı bu yıl yine dopdolu. Dünyanın belli başlı festivallerinde gösterilip Türkiye’de merakla beklenen çoğu filmin ilk gösterimleri festivalin geleneksel “Dünya Festivallerinden”, “Genç Ustalar”, “Mayınlı Bölge” gibi bölümlerinde yapılacak. “Gümüş Ülke, Altın Sinema: Arjantin” ve “Aşk Olsun” gibi yeni bölümlerle festival programı sinemada yeni yönelimlere dikkat çekecek; “Asiler, Azizler, Âşıklar”, “Anılarına” gibi bölümlerle de klasik sinemanın unutulmaz örneklerine yer verilecek. Her yıl olduğu gibi ünlü konuklar, usta sinemacıların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmaları, sinema dersleri ve partilerle iki hafta boyunca İstanbul’da gerçek bir festival havası esecek.

28. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Beyoğlu Emek Sineması’nda yapılan basın toplantısında Festival Sponsoru AKBANK adına konuşan Strateji ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burak Tansan: “İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 28.’si düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin, bu yıl üst üste beşinci kez destekleyicisi olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Akbank olarak, yerel ve evrensel kültür mirasını korumanın, yeni kuşaklarla paylaşmanın, sanatın ve sanatçının yanında olmanın sosyal bir sorumluluk olduğu bilinciyle hareket ediyoruz ve Türkiye’deki kültür ve sanat faaliyetlerini destekleme konusundaki öncü duruşumuzu kuvvetlendirerek sürdürüyoruz.” dedi.

28. Uluslararası İstanbul Film Festivali,  3 Nisan Cuma akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak Açılış Töreni ile başlayacak.

FESTİVALİ BİLETLERİ NE ZAMAN –  NEREDE?

Uluslararası İstanbul Film Festivali biletleri 21 Mart Cumartesi günü satışa çıkıyor. Sinemaseverler biletlerini Beyoğlu’nda Emek ve Atlas ile Kadıköy’de Rexx sinemalarında açılacak gişelerden ve Biletix’ten satın alabilecek.

İzleyiciler İstanbul Film Festivali’nde filmleri yine çok uygun fiyatlara izleme şansına sahip olacak. Geçen yıl bilet fiyatlarında yapılan indirim bu yıl da devam ediyor: Festivalde biletler tam 10 TL, öğrenci ile 65 yaş ve üstü için 7 TL olacak. Festivalde hafta içi gündüz seansları ise yalnızca 3,50 TL. Akbank Galaları’nın bilet fiyatları 15 TL. Festivalin Türk Sineması bölümünde yer alan filmler için de bilet fiyatı tüm seanslarda yine 3,50 TL.

Festival Sponsoru AKBANK’ın Axess kart sahipleri (hafta içi gündüz seansları ve Türk filmleri hariç) festival boyunca satın alacakları biletlerde %20 özel indirimden yararlanacaklar. Lale Kart sahipleri ise her zaman olduğu gibi yine biletlerini öncelikli ve indirimli alacak.

FESTİVAL MERKEZİ: AKBANK SANAT

28. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin merkezi yine Akbank Sanat olacak. Atölye çalışmalarıyla söyleşilerin yapılacağı Akbank Sanat, festivale akredite tüm basın mensuplarına açık olan Festival Basın Merkezi olarak da hizmet verecek.

Akbank Sanat’ın katkılarıyla, yayın hayatına geçen yıl başlayan festivalin online gazetesi olacak www.festivalist.com bu yıl da festivalin nabzını tutmaya devam edecek. 23 Mart Pazartesi günü yayına başlayacak Festival gazetesi, on beş gün boyunca festivali günlük olarak sinemaseverlere aktaracak.

FESTİVAL SİNEMALARI

Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Beyoğlu’ndaki sinemalarına bu yıl Yeni Rüya Sineması da ekleniyor. Beyoğlu’nun tarihi salonlarından Rüya Sineması, ses düzeninden koltuklarına yenilendikten sonra 640 kişi kapasitesiyle Uluslararası İstanbul Film Festivali salonları arasında yerini alacak.

Festivalin gösterimleri Beyoğlu’nda Emek, Atlas, Beyoğlu, Yeni Rüya, Pera Müzesi Sineması ile Kadıköy’de Rexx sineması ve hafta sonları Nişantaşı CityLife Cinema (City’s) olmak üzere toplam 7 sinemada gerçekleştirilecek.

Festival sinemalarında gösterim saatleri: 11.00 – 13.30 – 16.00 – 19.00 ve 21.30.

FESTİVALİN SİNEMA ONUR ÖDÜLLERİ

Uluslararası İstanbul Film Festivali tarafından her yıl verilen “Sinema Onur Ödülleri” Türk sinemasına yıllar boyu emek vermiş üç değerli sanatçıya takdim edilecek: Eleştirmen, arşivci, yazar Agâh Özgüç; oyuncu Hale Soygazi ve yönetmen Erdoğan Tokatlı.

3 Nisan Cuma akşamı Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı’nda gerçekleşecek İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde ödülleri verilecek bu üç büyük sanatçıdan Hale Soygazi’nin başrolünü üstlendiği İrfan Tözüm’ün CAZİBE HANIM’IN GÜNDÜZ DÜŞLERİ filmi ile Erdoğan Tokatlı’nın SON KUŞLAR filmi de festival kapsamında gösterilecek.

Kaynak: Sinetif ve Sadibey

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir