Elon Musk kimdir? | Genç Yolcu

Elon Musk kimdir?

Son yıllarda gerçekleştirdiği girişimlerle Dünya’yı şekillendirmeye devam eden ve Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğantarafından konuk edilen ünlü iş adamı Elon Musk kimdir? Elon Musk’ın bilinmeyen detayları, sahip olduğu şirketler ve girişimler nelerdir? Sizler için araştırdık!

Peki girişimleriyle Dünya genelinde büyük yankı uyandıran Elon Musk kimdir?

Amerika’lı iş adamı Elon Musk, 28 Haziran 1971’de Güney Afrika’da doğdu. Teknolojiye ilk adımını 10 yaşında atan Elon Musk, bir Commodore bilgisayar üzerinde yazılım yazmaya başladı. 12 yaşında Blastar adını verdiği, kendi yapımı olan bir oyunun kodunudönemin popüler dergilerinden birisine 500$’a satarak, iş dünyasına adımını attı.

18 yaşına basmadan Kanada’ya göç eden Musk, annesinin kanada vatandaşı olmasının avantajını kullanarak buranın vatandaşlığına sahip oldu.

1997 yılında Pensilvanya Üniversitesi Fizik ve ekonomi bölümlerinden lisans derecesiyle mezun olan Musk, daha sonrasında Stanford Üniversitesi’nde doktora yapmak amacıyla California’ya taşındı. İnternet, yenilebilir teknoloji ve derin uzay konusundaki ilgisi, okulun başlamasından 2 gün sonra okulu bırakmasına sebep oldu. Musk, 2002 yılında Amerikan vatandaşı olarak toplam 3 vatandaşlığın sahibi oldu.

Elon Musk’ın kurduğu girişimler neler?

Zip2

Elon Musk’ın sayısız girişimlerin ilki, 1995 yılında kardeşi Kimbal ile başladı. Babalarından aldıkları 28.000$ ile girişimciliğe ilk adımlarını atan kardeşler; Zip2 adını verdikleri, gazeteler için internet üzerinden erişilebilir bir şehir rehberi sitesi kurdular.

New York Times ve Chicago Tribune gibi önemli gazetelerle anlaşan Musk, firmanın CEO’su olmak istedi ancak yönetim kurulunda üyeler buna izin vermediler. Firma daha sonrasında satıldı.

X.com ve Paypal

Zip2’nin satışından aldığı parayla Elon Musk, 1999 yılında online e-posta ile ödeme ve finansal servislerin sunulduğu X.com’u kurdu. 1 yıl sonra X.com’un Confinity ile birleşmesinin ardından Confinity’nin adı değiştirilerek Paypal oldu.

İnternet üzerinden müşterilerin ve satıcıların internet üzerinden ödeme aracı firmasıhaline gelen Paypal, hızla büyüdü.

2000 yılında Paypal’ın CEO koltuğundan bir anlaşmazlık yüzünden ayrılan Musk, firmanın satışıyla beraber 165 milyon dolarlık bir servete sahip oldu.

SpaceX

Paypal’da ki başarısının ardından Elon Musk; 2002 yılında Space Exploration Techologies (Uzay keşif teknolojileri) adını verdiği SpaceX şirketini, 100 milyon dolarlık sermaye ile kurdu.

2008 yılında kendi üretimi olan Falcon 1 roketi ile başarıyla Dünya etrafına bir uydu oturtulmasıyla birlikte, SpaceX özel sermaye ile Dünya görüngesine ilk uydu yollananfirma ünvanını kazandı.

Aynı zamanda 2008 yılında NASA ile ortaklık yapan firma, Amerikan astronotlarını uzay istasyonuna gönderme görevini üstlendi.

2012 yılında Dragon adını verdikleri uzay mekiği ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarıyla kilitlenen SpaceX, UUİ’ye ulaşan ilk özel araç yollayan firma ünvanını kazandı.

Roketlerin kalkıştan sonra denize düşerek tekrar kullanılamaz hale gelmesini gören ve bunun üzerinde çalışmaya karar veren Elon Musk, SpaceX olarak kalkıştan sonra ilk bölümü dikey bir şekilde inebilen bir roket tasarlamaya başladı. Bir çok başarısız denemenin ardından 2015 yılında firma, ilk defa bir roketin ilk aşamasını kalkıştan sonra dikey olarak indirmeyi başardı.

2040 yılında 80,000 kişilik bir nüfus ile Mars’ta koloni kurma hedefi olduğunu söyleyen Elon Musk, Eylül 2016’da Mars’ta planladığı koloni planlarını paylaştı.

Firma şu anda astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na yollamanın yanında, aynı zamanda Mars içinde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Tesla

2003 yılında Tesla Motors adıyla Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından kurulan Tesla, daha sonrasında Elon Musk’ın yatırımlarıyla birlikte hızlı bir şekilde büyüdü.

2008 yılında yaşanan ekonomik krizin ardından firmanın CEO koltuğuna oturan Elon Musk, ilk olarak Roadster modelini geliştirerek 31 ülkede 2,500 satış gerçekleştirdi.

2012 yılında 4 kapılı sedan bir araç olan Model S’in dağıtımına başlayan firma, akabinde 2015 yılında SUV modeli olan Model X’in dağıtımına başladı. Tesla, aynı zamanda evler için şeffaf görünümlü güneş panelleri satışıda gerçekleştiriyor.

 

Hyperloop

2013 yılında Musk, SpaceX ve Tesla mühendislerinin bir kısmını toplayarak hava kompresörleriyle yer altı tüplerinin içerisinden yüksek hızla ulaşımın sağlandığı bir proje üzerinde çalışmaya başladı.

2017 yılında New York ve Washington D.C arasında ulaşımın sağlanacağı ilk Hyperloop’unyapımı için gerekli izinleri aldığını duyuran Elon Musk ve ekibi, proje ile ilgili gelişmeleri basına aktarmaya devam ediyor.

OpenAI

2015 yılında kar amacı gütmeyen bir yapay zeka firması kuran Elon Musk, firma olarak insanlığa yararı dokunacak yönde yapay zeka çalışmaları yapıyor.

Yapay zekanın herkese erişilebilir olmasını isteyen firma, devletler ve büyük şirketlerin yüksek rakamlar ödeyerek sahip olduğu sistemlerin yerine geçerek yapay zekayı ucuz ve ulaşılabilir kılmak istiyor.

Neuralink

2016 yılında Neuralink’in kurucu ortağı olan Elon Musk, firma olarak insan beyni ve yapay zekanın birleştirmesi üzerinde uğraşıyor. Firma, insan beynine yerleştirilebilir cihazlar üreterek insanların yapabileceklerinin kapasitesini arttırmak üzerinde çalışıyor.

The Boring Company

2016 yılında trafikte kalmış olmanın verdiği bıkkınlık ile tweet atarak ilk başlangıcı yapan Elon Musk, The Boring Company ile yer altı üzerinden araç trafiğini tüpler aracılığıyla sağlamayı hedefliyor.

Şubat 2017’de Los Angeles’da bulunan SpaceX ofisinin altını kazmak için çalışmalara firma, şu anda eyaletlerle yaşanan izin problemlerini aşmaya çalışıyor.

Elon Musk’ın serveti ne kadar?

Musk’ın Ekim 2017’de ki tahmini net geliri 20.800 milyon dolar. Aynı zamanda Forbes 400 listesine göre Musk, Amerika’nın en zengin 21.kişisi.

Kaynak: shiftdelete.net

Fatih Alan
Blogger / Turizmci
1980 Konya doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Konya'da tamamladı. Amerika Kentucky Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü öğrencisi. Yurt içi ve yuırt dışında Yöneticilik, Mali İşler ve organizatör olarak farklı firmalarda görev aldı. Bursa'da Turizm sektöründe Otel'de Yönetici olarak görev yapmakta. Hobileri arasında Motorsiklet, Spor, Kişisel gelişim eğitimleri ve kitap okumak gelir. İngilizce ve Arapça bilmekte, Evli ve bir çocuk babası.
GençYolcu.com'da bu yazıyı okuyan 119. kişisiniz.

Fatih Alan

1980 Konya doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Konya'da tamamladı. Amerika Kentucky Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü öğrencisi. Yurt içi ve yuırt dışında Yöneticilik, Mali İşler ve organizatör olarak farklı firmalarda görev aldı. Bursa'da Turizm sektöründe Otel'de Yönetici olarak görev yapmakta. Hobileri arasında Motorsiklet, Spor, Kişisel gelişim eğitimleri ve kitap okumak gelir. İngilizce ve Arapça bilmekte, Evli ve bir çocuk babası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir