En Uzun Ömürlü Hayvanlar

21 Ağu 2016 Kategori: Haber


Bir Grönland balinası Kanada’daki Lancaster Sound’un buz gibi sularında yüzeye yükseliyor. İnsan ömrü ortalama 71 yıl; ve bu sayı kimi canlıların ömrüne kıyasla devede kulak. Dünyanın en uzun yaşayan hayvanı hangisi, hiç merak ettiniz mi? Şurası gerçek ki insanlar bu günlerde bir hayli uzun yaşıyor: 2015’te doğan biri için beklenen yaşam süresi dünya genelinde ortalama 71,4 yıl. Bu sayı yaşam süreleri 5 dakikanın altında olan dişi günsineklerine kıyasla hiç fena sayılmaz. Yine de bu 5 dakikalık süre eş bulup yumurta bırakmaya yeterli uzunlukta. Hızlandırılmış randevu gibi düşünebilirsiniz. Devamını okuyun »

Dokuz Canlı Van Kedisi

21 Ağu 2016 Kategori: Haber

Safkan Van kedilerini melezlerden ayıran unsurlar, fiziksel özelliklerinin yanı sıra güleç yüzü, sahibine bağlılığı, öğrenme kabiliyeti ve de bir kedi için şaşırtıcı bir şekilde suyu seven yapısı. Doğu cephesinde yeni bir şeyler var: Van’ın bir süredir soyu tehlikede olan pek sevgili kedisi düzlüğe çıkmış gibi duruyor. Van kedisinin geleceği bugün parlak, ama bu durum her zaman böyle değilmiş. Tür tehlike altına girince Van’daki Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van kedisiz bir Van olamayacağını düşünmüş ve şehrin simgesi haline gelen bu türü kurtarmaya karar vermiş. Bu amaçla kurulan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü 1992 yılında işe başladığında bünyesindeki çiftleşmeye uygun ergin kedi sayısı 30’u geçmiyormuş. Günümüzdeyse neredeyse 25 yıllık düzenli bir artışın ardından bu sayı 150’yi geride bırakmış durumda. Bu sayı bir gözü mavi, bir gözü kehribar, bembeyaz tüylü erkek ve dişi safkan bireyleri içeriyor. Devamını okuyun »

Hareketsizlik öldürüyor

20 Ağu 2016 Kategori: Sağlık

Amerikan Kanser Derneği tarafından yapılan 14 yıllık bir araştırma, her gün 6 ya da daha fazla saat “oturan” insanlarda ölüm riskinin arttığını ortaya koydu. Bu risk artışı, daha kısa süre oturanlara göre, erkeklerde %20 iken, kadınlarda neredeyse %40!

Kanser, kalp ve damar hastalıkları

Günlük oturma süresinin uzunluğu kalp ve damar hastalıklarını tetikliyor; obezite, inme, diyabet ve kanser türlerine (kolon, menopoz sonrası meme kanseri, vb.) neden oluyor. Devamını okuyun »

Dünyanın en yüksek cam tabanlı köprüsü

20 Ağu 2016 Kategori: Haber

Çin’in Hunan eyaletinde yer alan Zhangjiajie milli parkında inşa edilen dünyanın en uzun ve en yüksek cam tabanlı köprüsü olma özelliğini elinde bulunduruyor. Zhangjiajie Büyük Kanyon bölgesinde iki kayalığı birbirine bağlayan köprü 430 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde ve 300 metre yüksekliğindedir. Köprünün inşasında 22 milimetrelik ikikatlı cam kullanıldı. Çinli yetkililer, söz konusu camın pencere camlarından 25 kat daha dayanıklı olduğunu belirtti.
Devamını okuyun »

Genç Yolcu Hakkında

Genç Yolcu Türkiye de kurulan ilk çok yazarlı bloglardandır. Genç Bilge Dergisi tarafından En İyi Gençlik Blog Sitesi seçilmiştir. Gençlerin toplumsal bilinç düzeylerini artırmak ve paylaşmak istedikleri bilgileri yayımlama konusunda destek vermek amaçlı kurulmuştur. Genç Yolcu tecrübesini yüksek ahlak ve yüksek teknoloji ilkesiyle birleştirerek, genç girişimcilere; toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü sağlamaktadır. Genç Yolcu gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturmaktır. Millî ve manevi değerlere bağlı, bu milleti esas alan; tarihini bilen, ilim ve proje sahibi, üretken, kültürlü, sahasının en iyisi, çağdaş bilim ve teknik bilgiye hâkim, kaliteli bir neslin yetişmesini ve bu neslin milletimizin birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmasını sağlamaktır. Sizler de yazılarınızı bize gönderin, Genç Yolcu aracılığıyla tüm Dünya’ya ulaştıralım. Yazarlık başvurusu için gencyolcu.com@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.


GÜNÜN FOTOĞRAFI YARIŞMASI

Darende Tohma Rafting

rafting

Genç Yolcu Facebook

GençYolcu Twitter

Genç Yolcu Instagram

1

GençYolcu.com Anketler

En çok hangi TV kanallarını izliyorsunuz?

Konular

Hava Durumu

Darende
19°
Açık
nem: 45%
Rüzgar: 4m/s GGB
Y 30 • D 13
28°
Ctesi
28°
Paz
29°
Ptesi
30°
Sal
30°
Çarş
Weather from OpenWeatherMap
İstanbul
25°
Az bulutlu
nem: 69%
Rüzgar: 4m/s K
Y 25 • D 22
24°
Ctesi
24°
Paz
25°
Ptesi
27°
Sal
25°
Çarş
Weather from OpenWeatherMap

Site Ziyaretçileri

Şu anda: 7
Bugün: 290
Bu hafta: 9169
Toplamda: 1894489