Mısırlı GENÇLER Tahrir’de Erdoğan’ı bekliyor

Mısır, Libya ve Tunus ‘Arap Baharı’ sırasında “değişimin ve halkın taleplerinin” önemine dikkat çeken Başbakan Erdoğan’a sempatiyle bakıyor. Erdoğan’ın, isyanın en ateşli günlerinde Meclis’ten yaptığı konuşmayı Tahrir Meydanı’nda yüzbinlerce Mısırlı dikkatle dinlemişti.

DEMOKRASİ MESAJLARI
Türkiye Gazetesi’nin haberine göre, 12 Eylülde Tahrir Meydanı’nda binlerce kişiye hitap edecek olan Başbakan, “Demokrasiden ve reform sürecinden geri adım atmayın” diyecek. Halkın demokrasi talebiyle, diktatörleri devirdiği Mısır, Libya ve Tunus’ta, Erdoğan heyecanı yaşanıyor. Tahrir Meydanı’nda canlı olarak yayınlanan konuşmasıyla Mısır halkının takdirlerini toplayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Mısır halkı bir demokrasi kahramanı gibi karşılamaya hazırlanıyor.

Orta Doğu’nun en önemli ülkelerinden biri olan 80 milyonluk Mısır’ın yüzde 50’sini oluşturan gençler siyasî ve ekonomik reform isteyen Mısır’da Erdoğan’ın ziyaretiyle yeni bir sayfa açılmasını istiyor. Daha önce de 30 yıllık Mübarek yönetimini devirmeyi başaran gençler, internet, twitter ve facebook üzerinden Başbakan Erdoğan’a milyonluk karşılama töreni düzenlemek için faaliyete geçti.

ERDOĞAN İÇİN KAMPANYA
Tahrir Meydanı’nda defalarca milyonluk gösteri düzenleyen ve bunda başarılı olan Kifaye, 6 Nisan, Milli Değişim Hareketi ve Müslüman Kardeşler gençlik kolları gibi sayıları yüzlere yaklaşan kuruluşlar Erdoğan’ı Mısır’da kahramanlar gibi karşılamayı hedefliyor. “Kahraman Erdoğan için 12 Eylülde Kahire Havaalanı’nda milyonluk karşılama” şeklinde kullanılan başlıklarla kampanyalar başlatıldı. Binlerce kişinin cevap vererek katıldığı kampanyalara Erdoğan’ı karşılamak için havaalanına ve Tahrir Meydanı’na akın edeceklerini açıkladılar. Bütün bu gelişmelere sebep ise Türkiye’yi örnek olarak gören Mısır, Libya ve Tunus’ta diktatör liderlerini birer birer deviren halkın ülkelerinde de yeni bir dönem başlatma hayalleri.

MISIR’DA İSRAİL ELÇİLİĞİ ÖNÜNDE PROTESTO
Bir diğeri ise Sina Çölü’nde İsrail tarafından açılan ateş sonucunda biri subay beş Mısır askerlerinin hayatını kaybetmesinin ardından binlerce Mısırlı İsrail’in Mısır büyükelçiliği önünde protesto gösterileri düzenleyerek, İsrail büyükelçisinin sınır dışı edilmesini istemesi. Mısır haklı, Türkiye’nin İsrail Büyükelçisini sınır dışı etmesinin ardından bu tavrı kendi yöneticilerinden de bekliyor…

Bu yazımızı okuyan 1.516. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

One thought on “Mısırlı GENÇLER Tahrir’de Erdoğan’ı bekliyor

  • 09 Eylül 2011 tarihinde, saat 14:09
    Permalink

    işte dünya lideri, mısır nüfusunun yarısı genç bu ayaklanmları başlatanlar 5 yıls sonra mısırın yeni liderleri olacak türkiyede taraftarı gelcekteki ilşkiler daha ii olacak….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir