Yüreklerdeki İnkılabı Gerçekleştirmek

Yaşadığımız dünya düzeninden neredeyse tüm insanlık mutsuz ,dünyayı sömüren egemenler dışında insanlık çıkış yolu arıyor. Biz Müslümanlar açısından bakacağız bu çıkış yollarına, neler hedefliyor Müslümanlar ,ne amaçlıyorlar bunlara değinmek istedim. Ülkemiz insanı belli bir azınlık haricinde var olan düzenden durmadan şikayet edip duruyor, haklılarda vesselam;ama haklı olmadıkları bazı noktalar var baktığımızda kahvedeki insanımızdan,okuldaki öğretmenimize,devletin alt kademelerinden üst kademelerine herkes feryad-ı figan ediyor ve herkeste bu sorun yumaklarına kendince bir çözüm üretiyor kimileri düzen yıkılmalı diyor kimisi düzen kalmalı, kimisi ihtilal yapalım diyor kimisi kendi ideolojisine göre devrim yapalım diyor .

Bu söylemleri, istekleri bir resim tablosuna aktardığımızda ortaya trajikomik bir resim beliriyor.Herkes kendi dışında var olan her şeyi eleştiriyor, değiştirmeye kalkıyor hem de nasıl biliyor musunuz ? Merak etmeyin nasılı konusunda büyük planlar varmışta onları açıklayacakmış gibi bir hal meydana gelmesin kimse de. Çünkü böyle bir yapılanma halk nezdinde yok . İnsanımız oturduğu yerden bir gün devlet yıkıp , ertesi gün olmadan yeni devleti kuruveriyor. Bunlar olanlar ben sizlere olması gerekenlerden bahsedeceğim sorunu hep çevremizde aradık hep engelleri dışarıda gördük ve birilerine suçu yükledik ;ama işin perde arkası böyle değil bizler inkılap hareketlerine girişmeye çalıştık, hep bir inkılap olması özlemiyle avunduk, hangi ideolojiye mensup olsak da bir beklentiyle yaşadık ;ama bir şey hep eksik kaldı . Bizler kendi yüreklerimizi bıraktık kurulan beşeri sistemlere,diğer insanların yüreklerine takıldık sonuç ,sonuç maalesef fiyasko . Kurumuş ,nefessiz kalmış yüreklerimiz kavrulurken ,yüreklerimize nefes vereceğimize,onu sulayacağımıza hep başka kulvarlarda koşturduk .Halbuki olması gereken bu değildi. Olması geren inkılap hareketini beden ülkemizin başkenti,yüreklerimizde yapmaktı. Öyle bir inkılap yapacaksın ki arkadaş ne kapitalizm ne de başka sömürü düzenlerinin dayatmaları seni esir etmesin ,öyle bir inkılap ki yürekte okyanuslar çağlatacak ,slogandan öteye geçmeyen söylemler değil kitlelerin yüreklerine hitap edecek yeni dünya düzeni kurduracak söylemlerin sahibi kılacak seni .işte bu şekilde umutsuzluk,mutsuzluk yelkenleri kaldırılıp okyanuslara dayanıklı umut ve adalet yelkenleriyle gemilerimizi yüzdürmeyi başarabiliriz ,bu sayede geçmiş sadece övünülecek bir tarihsel vesika olarak kalmayacak ecdadın yeryüzünde kurmuş olduğu adalet nizamı tüm bireylerin yüreklerindeki inkılabı gerçekleştirmeleriyle tesis edilecektir.

Bu yazımızı okuyan 932. takipçimizsiniz.

acizim

1986 Tokat Turhal DOĞUMLUYUM İLK ,ORTA öğrenimimi burada yapıp şu anda uşak üniversitesinde Türkçe Öğretmenliği bölümünde son sınıf öğrencisiyim

2 thoughts on “Yüreklerdeki İnkılabı Gerçekleştirmek

 • 06 Mayıs 2010 tarihinde, saat 14:42
  Permalink

  Cok guzel bir yazi olmus onemli bir konuya deginmissin’ bu yaziyi bir hadisle ozetlemek istedim “Siz nasıl olursanız yöneticileriniz de öyle olurlar, onlar sizlerin eseridir.

 • 13 Mayıs 2010 tarihinde, saat 16:50
  Permalink

  Yargılaya yargılaya kendi içinde olduğumuz düzenin nasıl ve ne eksiklikler içinde olduğunu unutuk. Yüreklerde inkilap olmaz onu düşarıya vurmakla olur inkilaplar…

  Kaldı ki tüm yasalar insan eliyle olduğundan insanlığa ve yeni çağa uygunluğu da tartışılır.

  Teşekkürler güzel bir konuydu,

  Saygılarımla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir