YÖK’ten sınavsız üniversite müjdesi

YÖK Başkanı Özcan: Bazı bölümleri imtihansız girilebilir hale getirmek için çalışıyoruz. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerde bazı bölümleri sınavsız girilebilir hale getirmek için çalıştıklarını bildirdi.

Özcan, ODTÜ Geliştirme Vakfı Lisesi son sınıfta okuyan oğlu Ömer Baran’ı YGS’ye gireceği ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi’ne getirdi. Özcan, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, “ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın üniversitelerde bazı bölümlere sınavsız girilmesine dair önerisi var. Bu mümkün mü?” sorusu üzerine Özcan, şöyle konuştu: “Bazı bölümlerin o türden sınavsız girilebilen bölümler haline  getirilebilmesi mümkün. Bir müddetten beri onun üzerinde düşünüyoruz, hangi bölümler böyle olabilir diye. Mesela Almanya’da hukuk tahsili böyle biliyorsunuz.

Herkes hukuka girebilir, başarılı olanlar devam eder, başarısız olanlar ayrılır. Onun gibi biz de bazı bölümleri imtihansız girilebilir hale getirmek için çalışıyoruz.”  Özcan, “Bu ne kadar sürede gerçekleştirilir?” sorusu üzerine “Arz ve
talebi biraz dengelersek kolay olacak. Oraya biraz yaklaştık. Birkaç yıl içerisinde tamamen mezun olan öğrenciler için üniversitelerimizde yerimiz olacak.

O zaman bu türden sınavsız geçiş yapmak mümkün olacak” dedi. Gazetecilerin sorusu üzerine Baran Özcan da heyecanlı olduğunu söyledi. “Bu sınav sistemi nedeniyle babana bir öfken var mı?” sorusuna Baran Özcan gülümseyerek, “Öfkem yok” yanıtını verdi. Baran Özcan, “Bu ülkedeki her  vatandaş sınava girmek zorunda. Babam en iyisini bilir” dedi.

Baran Özcan, Bilkent Üniversitesi’nin burslu İşletme programında okumak istediğini ifade etti. “Bu sistem sizi olumsuz etkiledi mi?” sorusuna Baran Özcan, “Fikrim yok, göreceğiz” yanıtını verdi Gazetecilerin Baran Özcan’a “sınava sıkı çalışıp çalışmadığını” sormaları üzerine baba Yusuf Ziya Özcan araya girerek, “Biraz çalıştı gibi. Ne kadar sıkı bilmem ama” dedi.

Yusuf Ziya Özcan, oğluna ne gibi telkinlerde bulunduğunun sorulması üzerine, “Devamlı çalışmasını ve motivasyonunu kaybetmemesi gerektiğini söylediğini” kaydetti. Yusuf ziya Özcan, heyecanlı olup olmadığını soran gazetecilere, “Her
veli gibi ben de biraz heyecanlıyım” diye konuştu.

Özcan, soru üzerine oğlunun sınavdan çıkışını beklemeyeceğini, bir programı nedeniyle yurtdışına çıkacağını söyledi. Yusuf Ziya Özcan, oğlu Baran ile saat 09.15 sıralarında sınava  girecekleri ODTÜ Fizik Bölümü’nün bulunduğu binaya geldi. Baran’ı annesi ve kardeşi de yalnız bırakmadı.

Yusuf Ziya Özcan, oğlu Baran sınav binasına girerken kalem ve silgisinin yanında olup olmadığını sordu ve daha sonra oğluna sarılıp öperek, başarı diledi.

Bu yazımızı okuyan 892. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir