YÖK bütünleme sınavlarının tarihini belirledi

YÖK, yükseköğretim kurumlarından 2011-2012 güz dönemi de dahil bütünleme sınavlarının takvimini, 2012-2013 öğretim yılı başlamadan yapılacak şekilde belirlenmesini istedi. YÖK’ün internet sitesinde üniversitelilere yönelik bütünleme sınavı ile ilgili 19 Haziran’da yapılan toplantıda Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından alınan karara yer verildi.

YÖK Başkan Vekili Şaban Çalış imzasıyla 22 Haziran tarihi itibariyle üniversite rektörlüklerine gönderilen kararda, söz konusu toplantıda yıllık veya yarı yıllık sınav takvimi uygulayan tüm yükseköğretim kurumlarında, 2011-2012 eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olmak üzere bütünleme sınav hakkı tanındığı hatırlatıldı. Yazıda, ilgili yarıyıl veya yıl sonunda almış oldukları ders veya derslerin final sınavına girme hakkı elde edenlerden final sınavında başarısız olan öğrenciler ile sınava girme şartlarını sağladığı halde final sınavına giremeyen öğrencilere başarısız olduğu her ders için yaz okulu uygulaması olup olmadığına bakılmaksızın ilgili dönem sonlarında bütünleme sınav hakkı tanındığı aktarıldı.

Koşullu başarılı öğrenciler ile not yükseltme amacıyla bütünleme sınavına girecek öğrencilere ilişkin düzenlemenin yükseköğretim kurumu senatolarınca yapılacağı belirtilerek, “Final sınavında geçerli olan başarı kurallarının bütünleme sınavlarında da uygulanmasına, bütünleme sınavı notunun final sınavı notu yerine geçmesine, 2011-2012 güz dönemine ait bütünleme sınavları da dahil bütünleme sınavlarının 2012-2013 öğretim yılı başlamadan önce yapılmasını sağlayacak şekilde, sınav tarihlerinin yükseköğretim kurumları tarafından belirlenmesine ve öğrencilere gerekli duyurunun yapılmasına karar verilmiştir.” denildi.

Bu yazımızı okuyan 840. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir