Yılın adamı kendini ateşe veren Arap Baharının ÖncüsüTunus’lu Muhammed Bouazizi

Times başyazısında yılın adamını seçti: ”Tunus’ta kendini ateşe vererek Orta Doğu’da ayaklanmaları başlatan sebze satıcısı Muhammed Bouazizi.” Rejim değişikliklerine, diktatörlerin devrilmiş olmasına karşın özgürlüklerin ve yaşam standartlarının tamamen ilerlediğini söylemenin mümkün olmadığını vurgulayan Times gazetesi yılın adamı olarak seçtiği Bouazizi’yi şu sözlerle tarif ediyor:

”Bouazizi dünyayı değiştirmeyi hedeflememişti. Arap dünyasına yayılan ayaklanmaların ön saflarında da tek bir kişi yoktu, gelecek için öne çıkan bir lider de yok. Ama Arap Birliği iyi yönde değişti. Katar yardımcı olarak önemli bir rol üstlendi. Ama bu yılı şekillendiren olayların ardında despot rejimlere karşı duran sayısız insan vardı. Muhammed Bouazizi de onlardan biriydi.”

Muhammed Buazizi

Muhammed Buazizi (محمد البوعزيزي), asıl adı Tarık Buazizi (طارق البوعزيزي)],(d. 29 Mart 1984 ; ö. 4 Ocak 2011, Tunuslu seyyar satıcı, 17 Aralık 2010’da kedisini yakarak intihar girişiminde bulundu.

Bu olayın tesiri ile Tunus halkının aya klanması üzerine 23 yıldır ülkeyi yöneten Zeynel Abidin Bin Ali‘nin ülkeden kaçmıştır.Bu olay aynı zamanda diğer Arap ülkelerindeki ayaklanmaları teşvik etmiştir. Ölümünden sonra Tunus‘ta Yasemin Devrimi başlamıştır. 17 Ocak 2011’de başkent Tunus’un en ünlü caddesi olan 7 Kasım Caddesi’nin ismi (Zeynel Abidin Bin Ali iktidari ele geçirdiği günün tarihinin semboludur) Muhammed Buazizi Caddesi olarak değiştirilmiştir. Paris belediye başkanı Bertrand Delanoë Paris’te de Muhammed Buazizi isimini bir caddeye vermek istediklerini söyledi, “onun direniş hareketi, demokrasi, adalet ve özgürlük için Tunusluların mücadelesinin sembolüdür.” Öldüğü hastane olan “Ben Arous Travma ve Ağır Yanıklar Merkezi”nin isminin “Muhammed Buazizi Hastanesi” olarak değiştirilmesine karar verilmiştir.

Kaynak: GençYolcu – wikipedia – bbc

Bu yazımızı okuyan 1.023. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir