Yerli otobüs görücüye çıktı(%100 Türk Malı)

Ticari araç sektörüne yönelik tasarım ve üretim faaliyetleri gerçekleştiren TCV, kurulduktan kısa bir süre sonra Türk mühendislerinin çalışmasıyla kent içi toplu ulaşıma yeni bir soluk getirecek olan Centravel’i üretti. Wabco Almanya’dan fren ve süspansiyon sistemleri, TÜV SGS ile homologasyon onayları alınan ve bir milyon km testini de başarıyla tamamlayan Centravel, ilk kez Busworld 2012 Fuarı’nda görücüye çıktı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yerli araçlar yapacak babayiğitler bekliyoruz” demesinin ardından ilk kez bir firma yüzde yüz yerli otobüs üretmeyi başardı. Centravel, Türk imzası taşıyan ilk otobüs unvanıyla katıldığı fuarda ilgi odağı haline gelirken, yurtdışına yönelik seri üretim için önemli görüşmeler yapıldı. Fuarda beklentilerinin üzerinde bir ilgi gördüklerini açıklayan TCV Genel Müdürü Timuçin Bayraktar, Avrupa standartlarında tasarım ve kalite ile toplu taşımadaki iddialarını ortaya koyduklarını belirterek ürün yelpazesi ile yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki ihalelerin güçlü bir adayı olmaya hazırlandıklarını açıkladı. Yüzde yüz yerli tasarımın ürünü olan Centravel’in modern tasarımı, hafif gövde yapısı, düşük yakıt sarfiyatı ve avantajlı fiyatı ile iddialı bir seçenek sunduğunu bildiren Bayraktar, “Centravel, İvecomotoru, dayanıklı, sağlam ve güvenilir araç yapısı, ekonomik yedek parça bakım avantajları ile düşük yakıt tüketimi sağlayan aktarma organı seçenekleri, konforlu ve güvenli seyahat tecrübesi avantajlarını bir arada sunuyor” dedi.

Yeni ürün çalışmalarının Centravel ile sınırlı olmadığını belirten Timuçin Bayraktar, “12 metrelik ve 10 metrelik elektrikli otobüs üretimine yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Bayraktar, Centravel’in 10.7 metre uzunluğunda şehir içi süper alçak tabanlı olduğuna dikkat çekerek özelliklerini şöyle sıraladı:

“12 metre taşıma kapasitesi ve konforu ile 9,5 metrenin manevra kabiliyetini ve atikliğini birleştiren konsepti var. Optimize edilmiş gövde ve şasi tasarımıyla hafif ve dayanıklı bir araç. Motor ve şanzıman seçeneklerinde esneklik, sürücü ve yolcu konforuna ve güvenliğe yönelik hem İtalyan CUNA, hem Alman VDV, StVZO görüş ve sürücü ve yolcu bölgesi standartlarına uygun sürücü ve yolcu kabini, Euro 5 normunda motorlar bulunmakta. Düşük yakıt sarfiyatı sağlayan aktarma organı ve motor kombinasyonları, 10.7 metre araç olmasına karşılık 3 kapı ile hızlı yolcu indirme bindirme özelliğine sahip. Engelli yolculara yönelik rampa kısa zamanda farklı uzunluk ve tiplerde araçlar türetilebilen modüler tasarımı bulunmakta.” İHA

Bu yazımızı okuyan 1.057. takipçimizsiniz.

Site varsayılanı

Özel sektörde 2001 yılından bu yana Yöneticilik, mali işler, ve denetçilik görevlerinde bulundu. Türkiye'nin çok yazarlı blog sitesi Gençyolcu da olmaktan çok keyif almakta. Aile nedir diye sorsalar “iki çocuklu bir baba olarak Gençyolcu ile hayatı yaşamak” der.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir