Yeni yıla ağaç keserek değil ağaç dikerek girelim…

Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, ”Yeni bir yıla ağaç keserek değil, yeni bir fidan dikerek girelim” dedi.  Kurtulmuşlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, almış oldukları koruma tedbirleri ve vatandaşların bilinçlendirilme çalışmaları gibi nedenlerle kaçak ağaç kesiminin azaldığını belirtti. Yaklaşan yılbaşı öncesi kaçak çam fidanı kesimi yapanlara karşı denetimleri sıklaştırdıklarını, personel ve çok sayıda motorize ekiple düzenli bir çalışma yürüttüklerini kaydeden Kurtulmuşlu, kaçak kesimin önüne geçmek için yeni yıl ağacı olarak değerlendirilebilecek nitelikteki ormanlık alanlarda görevli sayısını artırdıklarını, motosikletli seyyar koruma ekiplerinin ise hassas bölgelerde devamlı hareket halinde koruma ve kontrol gerçekleştirdiğini, bu konuda jandarma ile de işbirliği yapıldığını ifade etti.

Bölge müdürlüklerine ait fidanlıklarda yeni yıl ağacı olabilecek nitelikte çamların üretilip, satıldığını belirten Kurtulmuşlu, vatandaşların, boyları ve nitelikleri uygun bu ağaçları tercih etmelerini istediklerini kaydetti. ”Yeni bir yıla ağaç keserek değil, yeni bir fidan dikerek girelim” diyen Kurtulmuşlu, yılbaşında kaçak çam ağacı kesimine karşı başta büyük kentler olmak üzere tüm vatandaşların hassasiyet göstermesi gerektiğini belirterek, geleceğin teminatı olan ormanları halkla beraber korumanın önemini vurguladı. Yaklaşan yılbaşı nedeniyle şu ana kadar ormanlarda kaçak kesime rastlanılmadığını kaydeden Mustafa Kurtulmuşlu vatandaşları uyararak, kaçak kesim yaptıkları takdirde hapis ve para cezası alabileceklerini hatırlattı. Kurtulmuşlu, vatandaşların bu gibi durumlara karşı daha duyarlı olmalarını, kaçak kesim yapanları 24 saat arayabilecekleri ”ALO 177” numaralı ücretsiz ihbar hattına bildirmesini istedi.

Bu yazımızı okuyan 949. takipçimizsiniz.

Sebahattin Selimli

1987 Hatay Dörtyol doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Hatay da, üniversite eğitimini Metalürji ve Malzeme Mühendisliği olarak Ankarada tamamladı.Demir Çelik ve Maden sektöründe Yönetici olarak görev yapmaktadır.Yabancı Dili iyi seviyededir.Ticari ve gezi amaçlı 20 den fazla ülkeye Seyehat etmiştir.

2 thoughts on “Yeni yıla ağaç keserek değil ağaç dikerek girelim…

  • 25 Aralık 2011 tarihinde, saat 21:53
    Permalink

    çok güzel bir proje dünde arkadaşlarla konuşmuştuk, bugün haberde görünce böyle bir planın olduğunu mutlu oldum. Hindi ve Noel Çam Ağacı süsleem hem bizim kültürümüzde yok hemde ağaçlarımızı kesiyoruz hatta yurt dışına satılıyormuş, umarım bu projede kalmaz ve uygulanır…

  • 26 Aralık 2011 tarihinde, saat 12:49
    Permalink

    Emre kardeşimizin dediği gibi keşke proje hayata geçirilebilinse. Belki hem insanlığa , hemde doğaya yılbaşı kutlaması adı altında verilen tahribatın telafisi olabilir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir