‘Yerli’ Arama Motoru: Turkcell Yaani

Turkcell arama motoru ve web tarayıcısı Yaani’yi 2017 Ekim’de ilk kez duyurduğunda GencYolcu.com’daki yazı ile sizleri haberdar etmiştik. Lakin proje çok daha uzun süre önce başlamış olabilir ki Yaani.com adresi bu veya başka bir proje için 2006 yılında kayıt edilmiş. Yerli arama motoru olduğu ve veri tabanlarının Türkiye’de barındırıldığı ve Yaani’nin Turkcell ve Yandex’in (Rusya) ortak projesi iddia edilmekte.

Kimileri ise Yaani’nin Yandex, Google ve Microsoft Bing‘den verileri aldığı için arama veritabanlarının yerli olmadığını, alt yapı, tasarım vb. yerli olabileceği söylüyorlar ki arama sonuç sayfası arayüzünün Google ve Yandex’e benzediği belirtilmekte.

Gerçi birçok arama motorunun yaptığı gibi ilk başta verileri diğer arama motorlarından aldıktan sonra, Yanii otomatik botlarıyla internetteki tüm web sitelerden verileri çekip kendi yerli veritabanlarını oluşturacağı söyleniyor. Turkcell Teknoloji TTECH İstanbul’da ve Turkcell Veri Merkezi ise Gebze’de kurulmuş. Hedef pazarı ise Türkiye başta olmak üzere Rusya ve Orta Doğu ülkeleri o yüzden Yaani ismi tercih edilmiş.

Yanii Uygulaması

Arama motoru hem Yaani.com.tr ‘den hem de Yanii web tarayıcı uygulamasından ulaşılabiliyor. Android’de 1 milyon üzeri indirme yapıldığı gözüküyor, Turkcell toplam indirme sayısının 8 milyon üzeri olduğunu belirtiyor. 16 Ağustos 2018 itibariyle 4.2 sürümü var. Boyutu 55 MB. Apple Store’daki sürümü ise 26,8 MB.

Logosu her ne kadar nazar boncuğu gibi gözükse de, aynı zamanda bir Göz’e de benziyor 🙂

Yeme içme, görseller, filmler, haberler, hava durumu gibi özelleştirme sekmeleri var. Fizy vb. diğer Turkcell uygulamaları ile de entegre. IOS ve Android cihazlarda ve tüm operatörlerde çalışan uygulamayı herkes ücretsiz kullanabiliyor. Uygulamayı indiren Turkcell’lilere ise aylık 1 GB internet hediye ediyorlar.

Yaani’nin özelliği ise öncelikle Türkçe sonuçlara ve özellikle bizim “aradığımız şeylerle ilgili doğru bilgilere” göre sonuçlar ürettiği iddia ediliyor. Belki de diğer meşhur arama motorlarından Türkiye’nin ve kullanıcıların istediği şekildeki verileri kullanıcılara sunarak bir filtreleme özelliği gibi de olabilir. Şartnamesinde belirttiği şekilde kullanıcıların yaptığı web aramaları, bilgi, konum ve tercihlerini takip edip, ona göre sonuçlar çıkaracak. Uygulama kurulurken istenilen izinler ise şu şekilde cihaz ve uygulama geçmişi, yer, fotoğraflar, depolama, mikrofon, kablosuz bilgileri, kimlik, kişiler, kamera ve diğer.

Turkcell hem kendi cihazlarında hem General Mobile ve Vestel cihazlarında Yaani uygulamasını varsayılan olarak yüklü gelmesini hedefliyor.

Arama Motorları

2018 itibariyle en mşehur arama motorları arasında 1. Google 2. Bing 3. Yahoo 4. Ask 5. AOL 6. Baidu 7. WolframAlpha 8. DuckDuckGo 9. Internet Archive 10. Yandex var. Zaten bu arama motorları da kullanıcıların verilerini topluyorlar. Nejat Uygur bir skecinde oy verme kuyruğunda beklerken, çıkan vatandaşlara kime verdikleri soruyor, her çıkanın ayrı bir cevabı var “Ben Süleyman’a verdim. Ben Mesut’a verdim. Ben Bülent’e verdim.” şeklinde. Bu sefer kendisi oy kullanıp çıkınca, ona soruyorlar “sen kime verdin?” diye? O da “Ben de hocaya (Erbakan’a) verdim, bari sevaba gireyim.” diyor.

Yani bu dev şirketler bilgilerimizi toplamaya, toplayacak bari vereceksek biz de yerli bir şirket uygulaması Turkcell Yaani’ye verelim, dimi Yani?

Turkcell Yaani web sitesi : www.Yaani.com.tr

Android Mobil Uygulaması İndirmek İçin: Turkcell Yaani

iOS Mobil Uygulaması: Turkcell Yani (iOS)

Selamlar,

@TalhaCelik

 

Okunma: 667

e-Kalem

Bilgisayar & Internet, Sinema, Din, Yaşam ve Gündemdeki konular hakkında kendi düşüncelerini yazmaya çalışmaktadır. GençYolcu.com'da ve e-Kalem.com'da yönetici ve editör olarak görev yapmaktadır. Değerli yorumlarınızı sayfaların alt kısmından bizlere ve tüm okuyucularımıza ulaştırdığınız için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir