Yasaklanan Film Paranormal Activity

Paranormal Activity’i çekildiği günden bugüne kadar geçen süreçte bir efsaneye dönüştüren hikayeler hiç az değil. Fakat bana en ilginç geleni Steven Spielberg’le ilgili olanı oldu. Malum  yönetmen Oren Peli 2007 yılında 15 bin dolara çektiği Paranormal Activity’i satabilmek için çeşitli gösterimler düzenliyor ve gördüğü ilgiden de güç alarak filmi büyük şirketlere ulaştırıyor. Bu dönemde film Dreamworks’ün eline geçiyor ve her izleyenin çarpılarak bir üst konumdaki kişiye izlemesi için vermesiyle de en son ünlü yönetmen  Spielberg’e ulaşıyor.

DVD’yi evine götüren yönetmen ertesi gün bir çöp poşeti içinde geri getiriyor.Filmden makul miktarda korktuğunu ve hatta izlerken kapıların kendi kendine kilitlenmesi nedeniyle filmin lanetli olmasından şüphelendiğini söylüyor. Ünlü yönetmenin kapı sistemindeki arızanın filmin satılmasında katkısı oldu mu bilinmez ama şirket yetkilileri filme ve yönetmene yeşil ışık yakmakta gecikmiyorlar.

Tabii uzun bir kararsızlık süreci geçiriliyor; Paranormal Activity ya böylece vizyona sokulacak ya da yeniden çekilecek. Uzun bir süre ortadan kaybolduktan sonra film Amerika’da vizyona girdi ve devam filmi söylentileri ortaya çıktı. Pek yetenekli Peli ise, “found footage” takıntısını devam ettireceği “Area 51” isimli bir bilim kurgu projesi kaptı.

Paranormal Activity’nin şirket yöneticilerini kararsızlığa sürükleyen, bu esnada dünyanın her yerinde filmi duyan ve izlemek için sabırsızlanan korku sineması hayranlarını heyecanlandıran büyüsünün sırrı ne acaba? Korku sinemasından etkilenmeyen, en sağlam korku sahnelerini bile gülümseyerek izleyen “duyarsız” izleyicilerin bile teslim olabileceği türde dehşetengiz sahneler barındırıyor film. Fakat sırrı sadece korkunç olmayı becerebilmesinde değil. Kamerayı doğrudan oyuncunun eline veren, belgeselmiş gibi yapan POV filmlerin iyi düşünülmüş, zekice yazılmış bir örneği olmasından kaynaklanıyor.

Tür sinemasını daima önemsemiş bir izleyici olarak, “fantastik türlerin” muhafazakar yapısından son dönemde rahatsız olduğum kadar hiçbir zaman rahatsız olmadığımı belirtmem lazım. Malum, tür sineması biraz da klişelerin sinemasıdır. Korku, bilim kurgu ve fantastik sinemada daima klişelere ihtiyaç duyarsınız. Hatta aynı hikayeyi küçük değişikliklerle defalarca izlersiniz ve bundan rahatsız olmazsanız. O hikaye klasikleşir ve bir alt türe dönüşür. Fakat dönem dönem bu türleri yenilemek, orijinal formüller icat etmek gerektiği ortada.

Amerikan stüdyoları bunu yap(a)madığı için elli yıllık korku filmlerini yeniden çekerek önümüze koyuyor. Tam olarak remake çılgınlığının mide bulandırdığı, bağımsız korku filmlerinin sahici olmadığı, iyi işlerin Avrupa ve Uzakdoğu’dan gelmeye devam ettiği bir dönemde karşımıza çıktı Paranormal Activity. Tabii ki bir korku fanının stüdyolardan bağımsız, kendi çabalarıyla yaptığı amatör bir film bu. Aynı türdeki Blair Cadısı’nı akla getirmesi boşuna değil.

Paranormal Activity’nin sıklıkla karşılaşamadığımız türde, izleyiciye sıradan bir öykü değil unutulmaz bir deneyim sunan bir film olduğunu düşündüğüm için, hikayesini detaylı bir şekilde yazmak istemiyorum. Eminim henüz izlemeyen herkes, genç, birbirini seven bir çiftin evlerindeki tuhaf olaylar nedeniyle hayatlarını umutsuz bir belgesele çevirdiklerini okumuştur.

Gece uyurken kapının oynaması, başka odalardan gelen sesler gibi artık sıradanlaşmış durumlar burada epey ürkütücü oluyor. Özelikle de evdeki negatif enerji kadını da etkileyerek geceyi ayakta geçirmesini sağladıktan sonra… Aşağı yukarı nasıl bir belayla karşı karşıya olduklarını tahmin ediyorsunuz; fakat Oren Peli bizi izleyici konumundan alıp odanın bir köşesine yerleştiriyor. Sabaha kadar uyanık durması gereken bir hasta bakıcı gibi odanın yaşadığı tuhaf olayları tecrübe ediyoruz. Filmdeki “karakterlerin” bir adım önüne geçiyor ve evin o geceki sürprizini onlardan önce keşfediyoruz. “Bu sadece bir film” demek o kadar kolay değil artık!

Korku sinemasının iyice muhafazakarlaştığı; orijinal öyküler bulmak yerine eskileri pişirip önümüze koyduğu bir dönemde, izleyicilerin arasından çıkan bir yönetmenin küçük paralara çekip, haklı olarak stüdyoların kafasına fırlattığı bir film bu.Paranormal Activity  korku sinemasının geleceğine dair umut veriyor. Daha orijinal, daha yaratıcı ve daha SAHİCİ yollar bulunabiliyormuş.

Film 2007 yılında çıkmış olmasına rağmen ancak  ülkemizde  15 Ocakta vizyona girecek.
ABD de filmin etkisinde çok  fazla insan kaldı.

Size tavsiyem, izleyin ama kalp sorunuz yoksa…

Filmden kareleri izlemek için alttaki bağlantıları indirebilirsiniz.

http://rapidshare.com/files/329513319/Paranormal.Activity.2009.DVDRip.flv (FREE düğmesine basıp15 sn bekledikten sonra indirebilirsiniz)

veya

http://www.ziddu.com/download/7995842/Paranormal.Activity.Film.2009.DVDRip.flv.html (PLAY ile kodu girip izleyebilir, DOWNLOAD ile kodu girerek indirebilirsiniz)

Bu yazımızı okuyan 1.319. takipçimizsiniz.

İhsan Hulusi Barstugan

1 Mayıs 1989 Ankara doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Bursa'da tamamladı. Marmara Üniversitesi Ekonometri bölümü mezunu. İstanbul'da Özel bir finans kuruluşunun genel merkezinde Crm ve İş geliştirme uzmanı olarak görev yapmakta. Hobileri arasında Sinema, tenis, basketbol ve trekking yer almaktadır. Kahve tutkunu ve Galatasaray taraftarıdır, İngilizce bilmektedir.

One thought on “Yasaklanan Film Paranormal Activity

  • 03 Ocak 2010 tarihinde, saat 06:01
    Permalink

    filmin fragmanını izledim ve gerçekten etkileyici. fragmanı izlerken ve bitince şöyle bir etrafınıza bakınıyorsunuz ne olur ne olmaz diye.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir