Yasak Şehir Artık Yasak Değil

Yasak şehir Pekin’de bulunuyor ve 600 Yıllık bir tarihe sahip.Artık yasak olan bu şehir hizmete sunacağı yeni site ile online gezebilme imkanı sağlıyor. Yasak Şehiri online gezebilmek için 1 Ekimi beklemek gerekiyor.1 Ekim Milli gün kutlamalarıyla başlıyacak. Yasak Şehir Bilgilendirme Merkezi Müdürü Hu Çui, yaptığı açıklamada, müzenin hem online hizmet almak, hem de yerinde görmek isteyen ziyaretçilere 8 bin 707 oda ve 1,5 milyon civarında sanat eseriyle, yeni dönemde daha iyi hizmet sunacağını söyledi.

Hu, ayrıca akademik çalışma yapmak isteyen araştırmacılara, İmparatorluk Sarayına ait doküman ve resimlere online olarak ulaşabilme imkanı sağlayacak hizmet sayesinde, Çin tarihi ve imparatorluk yaşantısına dair çalışmaların daha çok yapılacağını kaydetti.

Gerçek görüntüler, fotoğraflar ve saray hakkında ayrıntılı bilgi bulunan site, aynı zamanda 725 bin metre karelik alanı üç boyutlu olarak gezme imkanı sunuyor.

Dünyada halen ayakta kalan en büyük saray olan Yasak Şehir, Ming Hanedanlığı’nın ortalarından Çing Hanedanlığı’nın sonuna kadar (1421-1911) 27 imparatora ev sahipliği yaptı.

Yaklaşık 725 bin metre kare alanı kaplayan Yasak Şehir, güneyden kuzeye yaklaşık bin metre uzunluğunda, doğudan batıya yaklaşık 800 metre genişliğinde. Dört tarafı, 10 metreyi aşkın yükseklikteki duvarlarla çevrili olan Yasak Şehir, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alındı.

Bu yazımızı okuyan 811. takipçimizsiniz.

Fatih Alan

1980 Konya doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Konya'da tamamladı. Amerika Kentucky Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü öğrencisi. Yurt içi ve yuırt dışında Yöneticilik, Mali İşler ve organizatör olarak farklı firmalarda görev aldı. Bursa'da Turizm sektöründe Otel'de Yönetici olarak görev yapmakta. Hobileri arasında Motorsiklet, Spor, Kişisel gelişim eğitimleri ve kitap okumak gelir. İngilizce ve Arapça bilmekte, Evli ve bir çocuk babası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir