Yakayı ele verince şaşıranlar

Adana’da çeşitli olaylarda zanlıların kendilerini kurtarmak için buldukları bahaneler ile polis olduğunu bilmediği kişilerle kurdukları diyaloglar komedi filmlerindeki sahneleri aratmıyor.
AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, çeşitli asayiş olayları sonrası polisin yakaladığı bir çok zanlı ”dahiyane” fikirlerle kurtulmaya çalışırken, bu olayların bazıları Polis Meslek Yüksekokullarında derslere bile konu oluyor.

İşte polislerin hafızalarına kazınan o olaylar:

Adana’da cezaevi firarisi Mustafa A’yı takip eden polis ekipleri Yeşilyurt Mahallesi’ndeki bir iş yeri önünde köşeye sıkıştırdı. Bu sırada polisleri fark eden Mustafa A, hızla kaçmaya başladı. Daha sonraysa Serap M’ye ait bir eve giren Mustafa A, banyodaki ev sahibinin gelini Nilgün Z’yi tehdit ederek dışarı çıkarttı ve kendisi soyunmaya başladı.

Evde bulunanlara polise bir şey söylemeleri halinde kendilerine zarar vereceği tehdidinde bulunan A., hiçbir şey olmamış gibi duş almaya başladı. Bu sırada polis ekiplerini gören Nilgün Z’nin haber vermesi üzerine banyoya giren ekipler, tamamen çıplak haldeki A.’ı duştan çıkardı.

Polislere sinirlenen A., ”Kardeşim ne diye rahatsız ediyorsunuz. Burada banyo yapıyoruz. Ayıp değil mi? Ben bu evde oturuyorum, zanlıyla ne alakam var” diyerek kendisini kurtarmaya çalışsa da sakladığı 30 santimetre uzunluğundaki bıçakla yakalandı.

-ŞEHİRLERARASI OTOYOLDA KİRALIK EV ARAYAN KADIN’-

Adana’da otostop yaparak durdurdukları araç sürücülerini ”birlikte olma” bahanesiyle dolandırıp, cep telefonu ve cüzdanını çalan kadınlara yönelik polis ekipleri operasyon başlattı.

Kent merkezine uzak bir noktada otoyolda araçları durdurmaya çalışırken polis ekiplerini görünce kaçmaya başlayan Ayşe G, kısa sürede yakalandı.

Ayşe G, ”Abi benim bir suçum yok. Burada kiralık ev arıyordum” diye açıklama yaparken, Adana-Mersin arasındaki otoyolun o bölümünde ev bulunmadığını açıklayan ekipler zanlıyı ”aşk vaadiyle dolandırıcılık” suçlamasıyla gözaltına aldı.

-”BİZ YILLARDIR AYNI TUVALETİ KULLANIRIZ”-

Alidede Mahallesi’ndeki bir parkta uyuşturucu satışı yapıldığı bilgisini alan ekipler, bölgeye gözlem altına aldı.

Bir süre sonra 4 kişinin eroin pazarlığı yaptığını gören ekipler, zanlılardan 2’sini olay yerinde yakalarken diğer ikisi kaçmaya başladı.

Bir süre sonra iki şüphelinin bir cami tuvaletine girdiğini belirleyen ekipler, tuvaletin bölmelerinden birinin kapısının kilitli olduğunu fark etti. İçeri seslenen polis ekipleri, ”dolu” cevabını alınca beklemeye başladı.

Ekipler, makul bir süre geçmesine rağmen kimsenin çıkmaması üzerine kapıyı kırarak içeri girdi. İki zanlıyı küçücük tuvalette yan yana gören ekipler, niye kaçtıklarını sorduklarında, ”Ağabey ne kaçması. Biz tuvalet ihtiyacımızı gidermek için buradayız” cevabını alınca gülmekten kendilerini alamadılar.

Zanlılar, aynı tuvaleti kullanmalarına neden olarak da ”Biz yıllardır aynı tuvaleti kullanırız” açıklamasında bulundu. Cebinde uyuşturucu madde bulunan zanlılar gözaltına alındı.

-”HÜKÜMET BURADA, BUGÜN BİZE EKMEK ÇIKMAZ”-

Güven timlerinde görevli 2 sivil polis yankesicilikten sabıkalı zanlıyı takibe alırken, başka bir sivil polis memuru da arkalarından yürümeye başladı.

Bu sırada en arkadaki polis memurunun yanına yaklaşan başka bir kişi, şüpheliyi takip eden güven timi ekiplerini göstererek ”Dikkat et. Hükümet burada, bugün bize ekmek çıkmaz. Başka yerlere takıl” dedi.

Yankesici zannedildiğini anlayan polis memuru ise ”Söylediğin iyi oldu” diyerek yolunu değiştirdi. Her iki şüpheli de yaklaşık 1 saat sonra suç üstü yakalandı.

Aynı polis memurunun yanına Sefa Özler Caddesi’ndeki otobüs duraklarında bir kişi yaklaşarak, ”Sen burada saldırıyorsan (yankesicilik veya kapkaç yapma amaçlı bekleme), ben başka yere takılayım” dedi. Polis memuru, ”Cezaevinden yeni çıktım, esrar da yok zaten, bakınıyorum” cevabını verince zanlı, ”Bölgeyi sana bırakıyorum, ben karşıdaki marketin oralara bakarım” diye konuştu.

Diğer arkadaşlarını uyaran polis memuru sayesinde zanlı 10 dakika sonra yankesicilik yaparken suçüstü yakalandı.

-”KENDİ CEBİM SANDIM”-

Çarşı merkezinde sürekli devriye gezen ekipler, otobüs duraklarında bir kişinin birer gün arayla yankesicilik yöntemiyle cüzdan çaldığını belirleyince, bölgedeki duraklarda çalışma başlattı.

Polis ekipleri, yankesicilik, hırsızlık, dolandırıcılık suçlarından çok sayıda kaydı bulunan zanlıyı otobüse binen bir vatandaşın cebinden cüzdanını çalarken suçüstü yakaladı. Zanlının, ”Ağabey valla ben o işleri bıraktım. Kendi cebim sandım, para çıkartacaktım” diyerek kendini kurtarmaya çalışması polisleri kahkahaya boğdu.

Zanlının yakalanmasının ardından aynı bölgede uzun süre yankesicilik olayı gerçekleşmedi.

-”BENDEN BAŞKASI ÖLDÜREMEZ”-

Geçen yıl çok sayıda bıçak darbesiyle bir genç kızın öldürülmesi olayıyla ilgili soruşturmayı yürüten polis, herkesi şaşkına çeviren bir olayla karşılaştı.

Ekipler, cesedin bulunmasının ardından şüphelileri belirleyebilmek için için genç kızın yakınları ve arkadaşlarıyla görüşmeye başladı.

Bu sırada genç kızın bir süredir birlikte olduğu erkek arkadaşıyla da görüşen ekipler, gence olayı kimin gerçekleştirebileceğini, genç kızın her hangi bir düşmanının bulunup bulunmadığını sordu.

Soğuk kanlı olduğu belirtilen kişi, ”En yakınında ben varım. Benden başkası öldüremez. Ben de bu olaya şaşırdım” cevabını verdi. İfadesinden bir gün sonra olayı kendisinin gerçekleştirdiği delillerle ispatlanan kişi cezaevine gönderildi.

-”BEN DEĞİL SEN YATACAKSIN”-

Polis tarafından kimliği belirlenen bir cinayet zanlısının İncirlik Mahallesi’ndeki bir evde saklandığı belirlendi.

Bunun üzerine eve operasyon düzenleyen polis ekipleri bir anda içeri girdi. Elinde silahla zanlının bulunduğu odaya giren komiser, karşısındakine fırsat tanımamak için yüksek sesle ”Yat, yat, yat!” diye bağırdı.

Bir anda paniğe kapılan zanlı iki elini havaya kaldırıp, ”Yat, yat, yat!” diyerek söylenenleri tekrarlayınca, genç komiser gülerek, ”Ben değil, sen yatacaksın” dedi.

-İSMİNİ SÖYLEYİNCE DÖNÜP BAKTI-

Diyarbakır’da birden fazla cinayet olayına karıştığı belirlenen Süleyman D’nin Adana’da akrabalarının yanında saklandığını belirledi.

Jandarma ekiplerinin de desteğiyle şehir merkezinin dışındaki bir çiftliğe operasyon düzenleyen ekipler, görgü tanığının da doğruladığı şahsı gözaltına aldı.

Jandarma karakoluna götürülen zanlı kendisinin Süleyman D. değil, Ahmet D. olduğunu söyleyerek, bu isme düzenlenmiş kimliği gösterdi.

Yaklaşık 1,5 saat süren sorgulamada Ahmet D. olduğunda ısrar eden zanlı karşısında polis ekipleri de ”pes” etti. Bir başkomiser odadan çıkarılan zanlıya arkasından ”Süleyman” diye seslenince, uzun süre Ahmet D. olduğunu iddia eden kişi dönerek, ”Efendim, komiserim” yanıtı verdi.

Yakayı ele veren zanlının kimliği yapılan parmak izi sorgusunda da aranan kişi olduğunu doğruladı.

-”BÖYLE ÇALARLAR” DEDİ ÇALDI-

Yüreğir Devlet Hastanesi önünde motosikletini park eden yaşlı adamın yanına yaklaşan bir kişi, ”Amca, motosikletini buraya park etme çalarlar” diye uyardı.

Yaşlı adam ise ”Oğlum ben de bu mahallenin adamıyım, kim karışır benim motosikletime. Hem nasıl çalacaklar” cevabını verdi.

Yaşlı adamı uyaran kişi motosikletin üzerine binerek ”Bak böyle çalarlar” diyerek çalıştırdığı araçla uzaklaştı. Zanlı bir kaç gün sonra ekipler tarafından yakalanınca, ”Ben onu uyardım. Dinlemedi ne yapayım” diyerek kendini savunması polisleri şaşırttı.

-”NİYE DEĞNEKÇİYE BENİ SORGULATTINIZ?”-

Özellikle çarşı merkezinde asayiş olaylarına karşı önlem alan Güven Timleri, Büyüksaat Caddesi Vakıflar Sarayı önündeki otobüs duraklarında bir zanlıyı yankesicilik yaparken suç üstü yakaladı.

Zanlıyı gözaltına alan zayıf ve esmer tenli sivil polis memuru, resmi kıyafetli meslektaşlarından yardım istedi. Bu sırada zanlıyı sorgulayan sivil polis memuru, suç üstü yakaladığı kişiyi takviye olarak gelen polislere teslim etti.

Polis merkezine gittiğinde başkomiserin yanına giden zanlı, ”Komiserim tamam ben hırsızım. Yakalandım ama niye 1 saattir bu değnekçiye (duraklarda otobüslerin sıralamasını yapan kişi) beni sorgulatıyorsunuz?” diyerek sivil polis memurunu gösterince, içerideki herkes gülmeye başladı.

-”POLİS GELMEDEN BIRAK, PAYLAŞIRIZ”-

İnönü Caddesi’nde bir polis memuru, otomobilin penceresini kırarak cep telefonunu alan zanlıyı kısa süreli kovalamacının ardından yakalayarak arkadaşlarından yardım istedi.

Kendisini tutan polis memurunun elini ısıran kişi, ”Oğlum bak polis geliyor, bırak beni gideyim. Satar parasını paylaşırız. Polis gelmeden kaçalım” diyerek kurtulmaya çalıştı.

Karakolda kendisini yakalayan kişinin polis olduğunu öğrenen zanlının tepkisi ”Abime yanlış yaptık” oldu.

-BALKONDA VE OTOMOBİLİN BAGAJINDA YAKALANDILAR-

Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri Güzelyalı Mahallesi’ndeki bir apartmanın 9. katında hırsızlık olduğu ihbarı üzerine harekete geçti.

Evde arama yapan ekipler balkondaki masanın altında bir kişiyi saklanırken yakaladı. Hırsızlık suçlarından sabıkası bulunduğu öğrenilen zanlı polisi karşısında görünce, ”Ağabey vallahi kötü bir niyetim yok. Uyuşturucu içtim sonra da uyumak için buraya çıktım” diyerek kendini kurtarmaya çalışsa da çaldığı malzemeler ele geçirildi. Suçunu itiraf eden zanlı gözaltına alındı.

Merkez Yüreğir ilçesinde devriye gezerken bir otomobilden hırsızlık yapıldığı ihbarını alan polis, söz konusu aracın yanına giderek kontrol için bagajını açtı.

Bir anda bagajda saklanan zanlıyı karşılarında bulunan polisler, ”Ağabey, araba arkadaşımın. Uykum geldi, burada kestiriyordum” sözleri karşısında gülmekten kendilerini alamadı. Otomobilin bagajında uyuduğunu iddia eden zanlı, araç sahibinin şikayetçi olması üzerine soluğu cezaevinde aldı.

AA

Bu yazımızı okuyan 868. takipçimizsiniz.

Orhan Dinç

1979 Malatya Darende doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Uzun süredir Tekstil ve Perakende sektörün'de yönetici olarak görev yaptı. Profesyonel Freelance Fotoğrafçıdır, Çeşitli Dergi ve haber sitelerinde fotoğrafları yayınlanmakta, Yerel ve Uluslarası yarışmalarda ödül ve dereceleri bulunmaktadır. Hobileri, Fotoğraf, Sosyal Medya ve Seyehat'tir. Evli ve 3 Çocuk babası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir