Uzaya palyaço gönderecekler

Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) Rus Soyuz uzay aracıyla 30 Eylülde yolculuk edecek yeni uzay turisti Kanadalı sirk sahibi Guy Laliberte, UUİ’de palyaço olarak astronot ve kozmonot arkadaşlarına hokkabazlık edeceğini söyledi. Moskova yakınındaki “Yıldızkent”te eğitimi süren “Cirque du Soleil” (Güneş Sirki) kurucusu Laliberte, yedinci uzay turisti olarak Rus kozmonotu Maksim Surayev ve Amerikalı astronot Jeffrey Williams ile Soyuz aracına binerek UUİ’ye gidecek.

Laliberte, UUİ’nin astronot ve kozmonot sakinleri uyurken de onlarla palyaço olarak “ilgilenecek”. Forbes dergisinin verilerine göre dünyanın ilk 50 zengini listesinde yer alan Laliberte’nin malvarlığı, 2,5 milyar dolar olarak biliniyor.

Son uzay turisti Charles Simonyi, bu yolculuk için bir öncekine oranla yüzde 50 gönüllü zamlı tarifeyle, 35 milyon dolar ödemişti. Laliberte de Rus uzay kurumuna bu miktarı ödeyecek. Laliberte, UUİ’de dünyanın ıstıraplarından su sorunu hakkında bildiri okuyacak.

Guy Laliberte; Dennis Tito, Mark Shuttleworth, Gregory Olsen, Anuşeh Ensari, Charles Simonyi ve Richard Garriott’tan sonra UUİ’yi ziyaret ederek tarihin 7. uzay turisti olacak. Yer yörüngesinde 350-400 kilometre irtifada yapımı süren ve saatte 27 kilometre hızla seyreden UUİ’ye, bilim araştırmaları için Rus Uzay Kurumuna bağışta bulunan zengin iş adamı uzay turistleri taşınıyor. Köklü Sovyet-Rus yapımı Soyuz araçları bu işi dünyada sadece SSCB’nin Kazak bozkırında kurulu 54 yıllık tarihi uzay üssü Baykonur’dan yapıyor.

Bu yazımızı okuyan 874. takipçimizsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir