Ürdün Vadi Rum, Ay Vadisinde Çölde Yaşam

Ay Vadisi olarak da bilinen Vadi Rum, Ürdün’ün güneyinde 720 kilometrekarelik yabani bir çöl. Devasa ve ilginç görünümlü granit, bazalt ve kumtaşı dağlar 800 metreye kadar yükseliyor. Küçük kanyonlarla kaplı geniş vadiler ve bejden tuğla kırmızısına dek renklenen kum tepeleri göz alabildiğince uzanıyor. İnsanı başka bir evrene götüren susuz ve yabani bölgeden söz ediyoruz ama insanlar burada 10 bin yıldan uzun bir süredir yaşıyor. Taş üzerine kazınmış 45 binden fazla eski taş resmi ve yazısı, bir zamanlar bu topraklarda yaşamış avcı, çiftçi ve tüccarların sessiz tanıkları.

Ben burada doğup büyüdüm ve Vadi Rum’daki en büyük kabile olan Zalabieh’ye mensubum. Bu bölgede yaşayanların hepsi benim gibi Bedevi, hepimiz farklı kabilelerden geliyoruz. Nesillerdir keçi ve koyun sürülerimizden elde ettiklerimizle geçiniyor, göçebe yaşıyoruz. Ancak son yıllarda Ürdün hükûmeti bizi Rum adı verilen küçük bir köyde yarı göçebe bir hayat yaşamaya teşvik ediyor.

Yerleşik hayata geçtikçe kabilelerimizden daha fazla insan turizm sektöründe çalışmaya başladı; diğerleriyse geleneksel, göçebe hayatlarını sürdürmeye devam etti. Zalabieh kabilesinin yüzde 90’lık bir kısmı turizm sektöründe çalışıyor.Turizm hayatlarımızı kolaylaştırıp bize refah sağlıyor. Buraya ciple çöl safarisine çıkmaya, tırmanmaya, antik kent Petra’yı görmeye ve çöl kampı yapmaya çok sayıda turist geliyor; geceyi de mumla aydınlatılan çadırlarda geçiriyorlar. Kültürümüze ve nasıl yaşadığımıza çok meraklılar.

Kaynak: Fawaz Mohammad / Skylife

Bu yazımızı okuyan 1.737. takipçimizsiniz.

Misafir Yazar

Misafir yazar olmak istermisiniz ? Sizleri gencyolcu.com ziyaretçileriyle buluşturmak hedefi ile misafir yazarlık kabul ediyoruz. Kriterler: Yazılar kesinlikle özgün ve size ait olmalıdır. Yazınız gencyolcu.com da yayımladıktan sonra link vererek başka yerde yayımlaya bilirsiniz. Yazınızı bilgi@gencyolcu.com adresimize gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.