Unutturula(maya)n Şifa Hacamat

Gelişen İlaç sanayisinin, özellikle Müslüman! dünyasına unutturmaya çalıştığı, aynı zaman da Peygamberimizin (sav) sünneti seniyyesi olan şifa kaynağı hacamat hakkında dilimin döndüğünce bir şeyler paylaşmak istiyorum.

Birkaç resimle başlayayım, korkutmadan çocuklarla mesela…

 

Benim de hacamatla tanışmam daha çok yeni oldu aslında, normal de canına tatlı biri olduğum için büyük bir adım atıp daldım bu şifa pınarına… şu an üniversitelerde de eğitiminin verilmeye başlandığı yeni yeni sistemleşen ve klinikleşen bir bilim dalı.

Tarihçesini okumak isteyenler için şuraya bir link bırakıyorum  fakat daha önce hiç tanımayanlar o dönem de kullanılan kesicilerden korkmasınlar günümüzde kullanılanlar daha insalcıl 🙂

Biraz da yapıldığı yerler konusun da konuşmak gerekirse; genelde merdiven altı diye tabir edebileceğimiz şekil de uygulanıyor ve fakat üstte de bahsettiğim gibi artık akademik alan da eğitimi veriliyor ve klinikleşiyor.

Şifa kaynağı ya da pınarı diyorum çünki gerçekten bir derya… Diz ağrısından tutunda, görme bozukluğuna kadar daha benim bilmediğim birçok şifası var. Hatta okul çağında ki çocukların özellikle kafa hacamatı yapmaları zeka gelişimini çok olumlu yönde etkilediği de kaynaklar da geçiyor.

Kaynaklar derken onlara da bir açıklık getiriyim: benim genel de baz aldığım kaynaklar hadislere dayanıyor. Hacamatla ilgili çok fazla hadis var  ( Buhârî, Tıb, 11-12.-15.-16) (İbn Sa’d, Tabakât, 1/444.) (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 4/138.)  gibi…

Kendi yakın çevremden birkaç örnek vermem gerekirse, annem ayakta namaz kılamıyordu 3 seans hacamattan sonra artık ayakta kılabiliyor. Ben dizlerimden çok soğuk alırdım bu kış hacamattan sonra hiç sızlamam olmadı bunlar sadece benim yaşadıklarım gerisini de varın siz hayal edin…(çok zorlanmayın diye şuraya da bir link bırakıyorum  )

Bir de hacamatın yapılma zamanları yani bir takvimi var o takvimi de sizlerle paylaşayım belirli günler özellikle şifalı denebilir, belirli günlerde de yapılmaması gerekiyor.

Takvimi şu şekil de :

1:) Kırmızı İşaretli Sünnet Günler ;

Her hicri ayın 17,19,21. günleridir. Bu günler hadisler de tavsiye edilen EN ETKİLİ  hacamat günleridir.

2:) Sarı Sarı Renkli işaretli günler ;

Yapılması mekruh olan günlerdir. Yapılması tavsiye edilmeyen günlerdir.

 3:) Diğer işaretli olmayan günlerde;

hacamat YAPILABİLİR ve TEDAVİ ŞİFALI OLUR.

Konunun sonun da benden bir tavsiye mahiyetin de kendi gittiğim kliniğin bir de linkini buraya bırakıyorum.

Kolay beğenmeyen biri olarak o kadar kesilip biçilen bir klinikte her yerin bembeyaz oluşu ilk etapta çok önemliydi bence daha sonra hocamızın tutumu ve işinin ehli oluşu yüzden tavsiye etmekten kaçınmıyorum.( Bu arada hocamız bembeyazlığın formülünü verdi: sirke! kan lekesi dahil bir çok lekenin çıkarıcısıymış 🙂

Yavuz Karakuş

1979 İstanbul Üsküdar Doğumlu, O gün bu gündür İstanbul'da ikamet etmekte. İstanbul'da yaşayan değil ,İstanbul'u yaşayanlardan. Küçük yaştan itibaren aileden kaynaklı bir ticaret kervanının içinde büyüdü geleneklere uyarak ticareti devam ettirmekte. Gezmeyi, gezerek keşfetmeyi, spor yapmayı sever. Otomobil tutkunu. Otomotiv dünyasındaki tüm gelişmeleri takip eder ve paylaşır. İngilizce ve Arapça bilmekte, Evli ve bir çocuk babası.

One thought on “Unutturula(maya)n Şifa Hacamat

  • 22 Mart 2017 tarihinde, saat 20:01
    Permalink

    Faydalı bir yazı emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir