Uçabileceğime inanıyorum


Profesyonel dağcı ve görüntü yönetmeni Sébastien Montaz-Rosset’in kamerası ile zirveye çıkarak yerden tam 1000 metre yükseklikte ip üstünde yürüyerek çektiği görüntüler sınırları zorluyor. Sébastien Montaz-Rosset’in gerçekleştirdiği “Skylining” yeni ve alışılagelmişin dışında bir akım… Aslında ilk bakışta size cambazları, ip üstünde yürüyen akrobatları hatırlatacaktır ama bu biraz daha farklı ve tehlikeli. Skylining’de ipi istediğiniz yere kuruyor ve çeşitli hareketler deniyorsunuz. İsterseniz denizin ortasında ipin üzerine uzanabilir, üzerinde dengede kalmayı deneyebilir, atlayabilir aslında kısacası dilediğiniz her hareketi özgürce yapabilirsiniz.

Sébastien Montaz-Rosset ve ekibi fizik kurallarını bir kenara bırakıyor, dağların yamaçlarına çıkıyor, daha yükseklere sıçrayabilmek için halatı biraz gevşetiyor ve adrenalinin limitlerini zorluyorlar. Montaz-Rosset bu yeni sporu “Highlining” olarak tanımlıyor ve trekking ile akrobatlık karışımı bir spor olduğunu düşünüyor. Kalın dokuma naylon halat, üzerinde yürüyen sporcunun kaymasını engelleyecek özelliğe sahip.

Akrobaside kullanılan çelik halatın aksine bu sporda halat belli bir seviyede gevşetiliyor ve bu da halatın rüzgârdan ve ağırlıktan daha fazla etkilenmesine neden oluyor. Bu şartlar altında halatın üzerinde yürümeye çalışırken düşmek kaçınılmaz, güvenlik önlemi olarak sporcular halata bağlı bir kayış takıyor ve paraşüt kullanıyorlar.

Montaz-Rosset “I believe I can fly” isimli çekimi ile bu sporu kendi gözünden anlatıyor. Fiziksel dayanıklılık ve zihinsel konsantrasyon gerektiren spor Montaz-Rosset’e göre inanılmaz bir özgürlük hissi veriyor ve hayata bambaşka bakış açıları getiriyor. Bu sporla ilgilenenlere tavsiyesi ise; zemine yakın bir yerlerden başlayın ve gökyüzünü hedefleyin.

Kaynak: sebmontaz.com – blog.mercedes-benz.com.tr

Bu yazımızı okuyan 556. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir