Türkiye’nin yeni milli füzesi ‘’ATMACA’’Dünyanın en iyisi

ROKETSAN ana yükleniciliğinde geliştirilen asgari 200 km menzile sahip milli gemisavar füzesi ‘Atmaca’ deneme atışlarını başarıyla tamamladı. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları kapsamında ROKETSAN ana yükleniciliğinde, ASELSAN ve ArMerKom işbirliğiyle geliştirilen ATMACA Gemisavar Füze Sistemi envanterde yer alan Harpoon sisteminin yerini alacak.

2009 yılında yapılan sözleşme sonrasında Projede, ASELSAN RF arayıcı başlığı, ArMerKom ise atış kontrol sistemi ile operatör konsollarının geliştirilmesinde görev yapıyor ve proje başarıyla tamamlandı. Seri üretime geçilecek.

Milli gemisavar füzesi ATMACA

ATMACA füzesi denizde asgari 200+km uzaklıktaki hedefleri vurabilecek. Bununla beraber ATMACA seyir halindeyken Data-link donanımı sayesinde uzaktan hedef güncellemesine izin verecek. Atmaca’nın yalnızca gemiden gemiye değil, gemiden karaya da fırlatılabilme kabiliyeti var.

ATMACA Füzesi savaş gemilerini ve diğer transport gemilerini vurmak için güdüm teknolojisini kullanıyor ve donanmaya yeni bir saldırı sistemi kazandıracak.

2018’de de envantere girmesi planlanan ATMACA füzesinin çalışmalarında sona yaklaşıldı. Sistemin seri üretiminin tamamlanmasıyla beraber Milli savaş gemilerine entegre edilecek.

Yerli olarak geliştirilen Atmaca Gemisavar füzesi Özellikleriyle rakiplerini geride bırakıyor.

ATMACA Füzesi Özellikleri
– Çapı: 350mm
– Kanat Açıklığı:~1.4m
– Uzunluğu:~6m
– Ağırlığı:~800 kg
– Harp Başlığı:~200 kg Sınıfı
– Motor Tipi: TR40
– Menzil:200 km Sınıfı
– Güdüm Sistemi: INS/GPS+RA+DL
– Arayıcı Başlığı: ? Bant Aktif RF
– Sürati: Mach 0.8/0.85?
– Üretici Firma: Roketsan, Türkiye

Kaynak: TRT Haber

Hüseyin Selimli on FacebookHüseyin Selimli on InstagramHüseyin Selimli on LinkedinHüseyin Selimli on TwitterHüseyin Selimli on YahooHüseyin Selimli on Youtube
Hüseyin Selimli
Endüstriyel Elektronik at Selimoğlu Maden ve Kimya
1984 Sivas,Gürün doğumlu.Eğitim hayatını Hatay da tamamladı. Hatay Mustafa Kemal üniversitesi Endüstriyel Elektronik bölümü mezunu.Demir Çelik, Enerji ve Maden sektöründe faaliyet gösteriyor. Evli ve 2 çocuk babası.
Okunma: 415

Hüseyin Selimli

1984 Sivas,Gürün doğumlu.Eğitim hayatını Hatay da tamamladı. Hatay Mustafa Kemal üniversitesi Endüstriyel Elektronik bölümü mezunu.Demir Çelik, Enerji ve Maden sektöründe faaliyet gösteriyor. Evli ve 2 çocuk babası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir