Türkiye’nin İlk Yerli Antivirüs Programı ‘CHOMAR’

Evet yanlış duymadınız. ‘Chomar'(ÇOMAR) Türkiye’nin ilk yerli yazılımlı antivürüs programı. İsmi ilk başta biraz komik gelsede, Mersin’de 10 kişilik bir ekiple üretilen altın sertifikalı ilk yerli antivirüs programı olmasıyla dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Son yıllarda artan yerli ve milli teknolojideki gelişmelere bir yenisi daha eklenmiş, tamamı yerli olan virüs programı ‘Chomar’ Türkiye merkezli eBilge Teknoloji Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından geliştirilmiştir.

Chomar Antivirüs ve Chomar Internet Security olarak iki ayrı yazılım ve mobil uygulamaya da sahip olan bu yerli program, son dönemde adından oldukça söz ettirmeyi başardı. Aynı zamanda dünya genelinde sadece 33 antivirüs yazılımında bulunan ve TrendMicro ve 360 gibi bilinen Antivirüs yazılımlarında alamadığı OPSWAT’tan altın sertifikaya sahip olan Chomar, görünüşe göre oldukça başarılı ve güvenilir görünüyor.

http://www.webtekno.com/images/editor/default/0001/10/964b66acb9c1ca98096a2bd0485ab5a721f2a3ef.jpeg

CHOMAR, Bilgisayarınızı virüslere, solucanlara, internet ve e-mail üzerinden gelen diğer tehditlere karşı, bilgisayarınızı yavaşlatmadan ve işinize engel olmadan korur. Bilgi toplama esasına dayanan teknolojisi sayesinde yalnızca riskli dosyaları belirler ve hedefler. Bu teknoloji sayesinde daha hızlı ve daha az sıklıkta tarama yapılmasını sağlayarak sisteminizi maksimum performansta kullanmanızı sağlar. Güvenlik açığı koruması bilgisayar yazılımınızda bulunan güvenlik açıkları ile ilgili tehlikeleri önler. Diğer antivirüs çözümlerinin aksine, anlaşılması kolay tehlike açıklamaları ile bilgi sağlar.

Kötü amaçlı yazılımların etkinliğini analiz eden Sezgisel Tarama teknolojisi sayesinde virüs imza veritabanları tarafından tanımlanmayan kötü amaçlı yazılımları tespit eder. Böylece sıfır gün ataklarına (zero-day attacks) karşı proaktif koruma sağlayarak verilerinizin güvenliğini tam olarak sağlar. Ağ üzerinden merkezi yönetim özelliğiyle büyük kurum ve kuruluşlarda yönetim kolaylığı sağlar. Verilerinizin bilginiz dışında izinsiz aktarılmasının veya sızdırılmasının önlenmesi amacıyla sisteminizde işlenen veriyi denetleyen veri kaçağı önleme sistemine sahiptir. Harici medya yönetim sistemi sayesinden taşınabilir medya aygıtlarına izinsiz veri aktarılmasını engeller.

Beyaz liste tanımlaması sayesinde yetkisiz disklerin sisteminizde kullanılmasına izin vermez. Sisteminizden silmiş olduğunuz önemli verilerinizin tekrardan geri getirilmesini engellemek amacı ile, dosya silme aracını kullanabilirsiniz. Güvenli Dosya Silme Aracı sayesinde sildiğiniz verilerinizin yetkisiz kişilerce silinmiş verilerinizin elde edilmesini engeller. Buradan indirebilirsiniz: www.chomar.com.tr

Okunma: 735

_Hamid Uyanık_

1994 Konya doğumlu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Konya ve Malatya Darende'de tamamladı. Bursa Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu. Hobileri arasında Seyehat, Kitap, Konsol oyunları ve Sinema vardır. Beşiktaş taraftarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir