Türkiyeli gençler Suriyeli Alim Zuhayli’yi çok etkilemiş

Yeni Ümit ve Hira dergilerinin İstanbul’da düzenlediği Peygamber Yolu Uluslararası Sempozyumu, katılımcı ilim adamlarından da büyük övgü aldı. Şam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M.Vehbe Zuhaylî, Zaman’a yaptığı açıklamada, programı çok başarılı bulduğunu söyledi. Türkiye ve Ortadoğu’daki ilim erbabının tek kalpte buluştuğunu vurgulayan Zuhaylî, salonu dolduran kalabalığa dikkat çekti. Gençlerin ağırlıkta olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, “Salonda oluşan hava ve yoğun katılım Peygamber Efendimiz’e (sas) duyulan vefanın, sevginin, ilginin bir göstergesi.” dedi.

Kur’an ve sünnet ışığında insanlığın problemlerinin konuşulduğu Peygamber Yolu Uluslararası Sempozyumu’na Fas, Mısır, Suriye gibi Müslüman ülkelerden önemli isimler katıldı. Bu isimlerden fıkıh alanındaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Vehbe Zuhaylî, sempozyumu Zaman’a değerlendirdi. Birçok uluslararası cemiyet ve birliğin üyesi veya danışmanı olan Zuhaylî, sempozyumu başından sonuna kadar ilgi ile takip eden gençlerden çok etkilendiğini anlattı. Zuhaylî, bunu gençlerin dini ve manevi değerlere olan ilgisine bağladı. Zuhaylî, “Sempozyumda Ortadoğu’nun önemli alimleriyle Türkiye’nin ilim adamlarının aynı kalp atışlarıyla hareket ettiklerini gördüm.” diye konuştu.

Son yıllarda Türkiye’nin dünya sahnesinde büyük hamleler yaptığını dile getiren Vehbe Zuhaylî, şu görüşü dile getirdi: “Türkiye’nin İslam dünyası ile olan bağlarını kuvvetlendirmesi bizi çok mutlu ediyor. Ben Türkiye’nin başarısını yeni tarihimizin bir mucizesi olarak değerlendiriyorum. Biz aynı ümmetteniz. Gayemiz, değerlerimiz bir. İki ülke ilişkilerinin sağlamlığı bizim için büyük sevinç kaynağı.”

İslam’ın Batı dünyasında olumsuz imaja sahip olmasından üzüntü duyduğunu dile getiren Zuhaylî, Müslümanların şiddetle özdeşleştirilmesinin “birkaç kendini bilmezin, duygularına esir düşmüş kesimlerin yaptığı hatalardan kaynaklandığını” kaydetti. Zuhaylî, “Terörün İslam’la uzaktan yakından alakası olmaz. İslam bütün bunlardan masumdur.” dedi.

Irkçılığın günümüzde en büyük sorunlardan biri olduğunu kaydeden Zuhaylî, bu sorunun vahdet ve uhuvvet anlayışı ile ortadan kalkabileceğinin altını çizdi.

Kaynak: Zaman

Bu yazımızı okuyan 983. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir