Türkiye’de Rafting ve Yeni Rafting Alanları

Skylife dergisinde yayınlanan rafting haberini sizlerle paylaşmak istedim, türkiyedeki meşhur rafting alanları ve yeni açılan yerler hakkında bu yazımızı derledik , son zamanlarda yeni başlıyanların gözdesi ve yeni rafting merkezi olan Malatya-Darende de ki tohma rafting hakkında da  bu yazımızda detaylı bir bilgiye ulaşabileceksiniz. Coğrafi özellikleri ve zengin parkur seçenekleriyle Türkiye tam bir rafting ülkesi. Nehirlerin çağladığı ilkbahar ayları adrenalin yüklü bu doğa sporunu yapmak için en ideal zaman. Akarsu yatağı ve su akışının uygun olduğu yerlerde özel tasarlanmış şişme botlarla yapılan nehir krosu olarak tanımlamak mümkün raftingi. Doğanın kucağında heyecan dolu dakikalar yaşamak istiyorsanız bu spor tam size göre. İşte püf noktaları ve en iyi parkurlarıyla rafting hakkında her şey.

MACERA DÜRTÜSÜ
Rafting botuyla köpük köpük sularda süzülürken vadiler, kanyonlar geçer; zaman zaman sert dönüşlerle karşılaşırsınız. Her anınızda doğanın dilini duyumsarsınız. Bedeniniz adrenalin yüklenir. Dalgalı sular altınızda olanca hızıyla akıp giderken yapacağınız tek şey, botunuzun burnunu dik tutup bedeninizi enerjiyle dolduracak bu eğlenceli sporun doyasıya tadını çıkarmaktır. Özel bir uzmanlık ve fiziksel kondisyon gerektirmeyen bu aktiviteye sağlık sorunu olmayan ve heyecana dayanıklı herkes katılabiliyor.

Elbette zorluk derecesi yüksek parkurlarda deneyim sahibi olmak şartıyla… Son yıllarda macera turizmi alanında en hızlı gelişen doğa sporlarının başında gelen rafting için Türkiye’nin sahip olduğu olanaklar hayli fazla. İdeal debi ve beslenme rejimleri nedeniyle yılın 12 ayı rafting yapılabilen Türkiye nehirlerinde bu heyecanlı spor için en iyi zaman ilkbahar ayları.

BUNLARA DİKKAT!
Buz gibi nehir sularına düşme olasılığınızı göz önünde bulundurarak, kolay su tutmayan giysi ve ayakkabılar tercih etmenizde yarar var. Zor parkurlarda ilave olarak su ve rüzgâr geçirmeyen, ıslandığında bile sıcak tutan malzemeler ve kask bulundurmak gerekli. Tüm gün açık havada kalacağınızı göz önüne alarak güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyucu kremler ve şapkalar kullanmalısınız.

Ayrıca çantada yedek tişörtler bulundurmak her zaman için yararlı. Rafting botlarının devrilme ihtimali son derece az olsa da suya düştüğünüzde yapacağınız ilk şey, panikten uzak durmak. Sonraki adımda kendinizi su üzerinde tutmaya ve kollarınızı ya da küreğinizi havada tutarak yerinizi işaret etmeye çalışmalısınız. Botunuz yakınsa küreğinizi uzatıp takım liderinin sizi bota çekmesine yardımcı olabilirsiniz.

Eğer bottan uzaklaşmışsanız, ayaklarınızı akıntının yönüne doğru uzatıp kollarınızla dengeyi sağlamaya çalışın. Böylece hem başınızı kayalara karşı korumuş olacak hem de önünüzü görebileceksiniz. Takım liderleri ve rehberler, ulaşım organizasyonundan nehir güvenliğine, iş bölümünden malzeme teminine kadar rafting seyrinin bütün aşamalarından sorumlu.

Takım liderleri; botu ve grubu yönlendiren, karar alan ve uygulayan, kurtarma, ilk yardım, bakım, tamirat ile nehir okuma konularında özel eğitim görmüş, farklı karakterlerdeki nehir koşullarında deneyim kazanmış kişilerden oluşuyor. Seyir öncesi sporculara verilen brifing, kürek çekme teknikleri, nehirdeki riskler, komutlar, yüzme prensipleri ve ekip ruhunun önemi gibi konuları kapsıyor.

KÖPRÜLÜ KANYON
Antalya’ya bağlı Beşkonak mevkiindeki Köprüçay Rafting Merkezi, ünlülerin favorisi. Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisindeki akarsu, az akıntılı ve dalga boyu en fazla 30 santim. 12 kilometrelik iki farklı parkura sahip çayda, yer yer sert dönüşler heyecanı artırıyor. Rafting sonrası cip safari ve dağ evinde konaklama Köprüçay’ın cazibelerinden.

ÇORUH NEHRİ
Dünyanın en iyi rafting parkurları arasında gösterilen Artvin yakınlarındaki nehirde zorluk dereceleri farklı parkurlar var. Nehrin Bayburt-Yusufeli arasında kalan bölümünde uluslararası yarışmalar düzenleniyor. Toplam uzunluğu 160 kilometreyi bulan parkurları tamamlamak için bir haftaya yayılan kamp programları öneriliyor.

FIRTINA VADİSİ
Rize’nin doğa harikası Fırtına Vadisi, zorluk dereceleri farklı olan yaklaşık 20 kilometrelik bir parkura sahip. Dünya Doğayı Koruma Vakfı WWF’nin koruma listesindeki vadinin yakın çevresini Doğu Karadeniz’in en güzel yaylaları süslüyor. Orta ve zor kategorisinde parkurlara sahip vadi, Kaçkar Dağı tırmanışları için de başlangıç noktası.

DALAMAN ÇAYI
Fethiye, Marmaris ve Bodrum gibi turizm merkezlerine yakınlığı nedeniyle her yıl on binlerce rafting tutkununu ağırlayan akarsu, Muğla sınırlarında. Asırlık köprülerin altından geçen sporcular eşsiz manzaraları görebiliyor. Uzunluğu 12 kilometreyi bulan parkurda zorluk derecesi farklı iki ana etap var. Kolay etap, ilk kez deneyenlere göre.

DARENDE TOHMA ÇAYI  – TOHMA RAFTİNG

Rafting, raft adı verilen botlarla, debisi yüksek nehirlerde yapılan bir akarsu(nehir) sporudur. Raftingde asıl olan içinde bulunduğunuz raftı devirmeden, kürekle yönlendirerek kayalar ve engeller arasından geçirmektir. Rafting, 6 ile 8 kişilik takımlar halinde yapılır ve başarılı olabilmek tek vücut gibi hareket eden bir takım olabilmekten geçer. Bu sporda akarsular zorluk derecesine göre altı dereceye ayrılırlar. 6. derece en zor parkurları, 1. derece ise en kolay parkurları belirtir.

Bu adrenalin dolu sporu nerede yapacağım diye sorduğunuzda, tabiki ; Malatya Darende Tohma kanyonu cevabı karşınıza çıkacak. Geçmişi 7000 yıl öncesine kadar uzanan Darende Malatya’nın dolayısı ile Doğu Anadolu bölgesinin en batı ucunda yer alır.Bu parkur 8 km sürmekte ve tohma kanyonu’nun eşsiz güzelliklerini göreceksiniz. İsteyenler için kano seferleride düzenlenmektedir.

Tohma Rafting’in yapıldığı Darende İlçesi Doğa, Kültür ve İnanç Turizmi merkezidir. Darende’ye rafting yapmaya geleceğiniz zaman gezecebileceğiniz yerleri listeliyorum.

* İlçenin 8 km uzağındaki Günpınar şelalesi Ülkemizin birkaç tabii şelalesinden birisi olup önemli bir gezi ve mesire yeridir. Şelaleden sonra yola 15 km devam edip yeni köydeki Geç Hitit dönemine ait iki aslan heykelinden oluşan Aslantaşları da görmek mümkündür .

* Yenicede Maşat tepe tümülüsü, Ozanda Roma Anıt Mezarını(Ozan Mescidi) görmek mümkündür.

* Balaban beldesinde Şeyh Abdurrahman-ı Erzincani camii özgün kerpiç mimarisi ile ünlü Balaban evleri ve balaban içmecesi gezilmeye değerdir.

* Konaklamak için başta Tiryandafil Otel olmak üzere (Tiryandafil Otuz Yapraklı Gül Anlamına gelip, Darende’nin eski ismlerindendir.) Öğretmen evi ve başka konaklama yerleride bulunmaktadır.

* Rafting merkezi’ne 300 metre  uzaklıkta başlıyan Kanyonu gezmeden dönmeyin.

* Rafting merkezi’ne 500 metre tarihi Hüseyin Paşa Bedesteni‘ni görmeden dönmeyin.

* Rafting merkezi’ne 400 metre uzaklıkta bulunan Zengibar Kalesi‘ni görmeden dönmeyin.

* Rafting merkezi’ne 2 km  uzaklıkta olan Hasan Gazi ve Darende Şehitlik Anıtı‘nı ziyaret etmeden dnmeyin.

* Rafting merkezi’ne 7km uzaklıkta olan Günpınar Şelalesini görmeden dönmeyin.

* Rafting merkezi’ne 100 metre uzaklıkta olan Has Bahçe‘de çay içmeden dönmeyin.

* Rafting merkezi’ne 700 metre uzaklıkta olan Hüseyin Paşa Hamamı‘nı görmeden dönmyin.

* Rafting merkezi’ne 10 km uzaklıkta olan Aslantaşlar‘ı görmedendönmyin.

* Rafting merkezi’ne 30 km uzaklıkta olan Sivas – Gürün’de Gökpnar Gölünü görmeden dönmeyin.

* Rafting merkezi’ne 100 metre uzaklıkta Somuncu Baba Külliyesi ve Somuncu Baba Darende Tanıtım Müzesini görmeden dönmeyin.

* Rafting merkezi’ne 200 metre uzaklıkta Rafting yaptıktan sonra Kanyon Alabalık Sofrasında Balığın lezzetini tadmadan dönmeyin derim.

* Rafting merkezi’ne 100 metre uzaklıkta Kudret Havuzun’da yüzmeden dönmeyin.

* Rafting merkezi’ne 8 km  uzaklıkta Ozan Mescidi‘ni görmeden dönmeyin.

* Rafting merkezi’ne 2 km  uzaklıkta Darende Tarihi Konaklarını görmeden dönmeyin.

* Darende’nin yöresel sakızı olan Kenger Sakızı’nı almadan dönmeyin.

* Rafting merkezi’ne 220 km uzaklıkta Nmemrut Dağı 360 km uzaklıkta Şanlı Urfa 300 km uzaklıkta Kapadokya ve 450 km uzaklıkta Mardin bulunmaktadır.

Sevgili arkadaşlar sizlerin bildiği ve listeye eklenmesini istediğiniz yerleri yorum kısmına ekleyerek listeye girmesini sağlayabilirsiniz.

Rezervasyon ve Bilgi İçin
Celalettin ATEŞ
0555 565 49 35

Kaynak: www.tohmarafing.com

vDoğal Enerji Rafting

Doğal Enerji Rafting

Doğal Enerji Rafting

Doğal Enerji Rafting

Doğal Enerji Rafting

Bu yazımızı okuyan 1.931. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir