Türkiye’de bir ilk, Gezginlerin Oluşturduğu Uluslararası Etkinlik Photomaraton başlıyor

Amatör/profesyonel sokak fotoğrafçılığının dünyadaki en heyecanlı, en şenlikli ve çok ödüllü tek etkinliği “Photomaraton” artık Türkiye’de. 35 yıl önce, fotoğraf tutkunu iki İspanyol gencin planlayıp hayata geçirdiği, dünyanın en popüler fotoğraf etkinliği 22 Eylül 2018 sabahı tarihi Sirkeci Garı’ndan start alacak. Jürisini Türkiye’nin en ünlü fotoğrafçı ve gezginleririnin oluşturduğu uluslararası etkinliğin ilk provası hafta içi yapıldı.

Tarihi Sirkeci Garı’nda bir araya gelen grup, halkın arasına karışarak fotoğraf çekimi yaptı. Jüride Coşkun Aral’dan Ayhan Sicimoğlu’na, Mustafa Seven’den Saffet Emre Tonguç’a, Merih Akoğul’dan Haluk Çobanoğlu’na pek çok usta isim var. İBB başta olmak üzere Fatih, Eyüp ve Beyoğlu belediyeleri, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF), fotoğraf kulüpleri ve sponların destek verdiği Photomaraton-İstanbul “12 saat/12tema/12 poz” motivasyonlu, halka açık bir etkinlik.

Katılımcılar, 22 Eylül’de Sirkeci-Eyüp-Taksim üçgeninde, şehrin kalbinde, 12 saat içinde, 12 temalı, 12 fotoğraf çekecek. Aynı gün “4 saat/4 tema/ 4 fotoğraf” başlığıyla sadece cep telefonlarının kullanılacağı ödüllü bir fotoğraf yarışması daha var. Etkinlik 13-14 Ekim’de Ankara’da, 20-21 Ekim’de İzmir’de gerçekleştirilecek.

PHOTOMARATON NEDİR?

Elinde megafonla Photomaraton desenli kırmızı tişörtler giyen fotoğrafçıları yönlendiren jüri üyeleri, fotoğrafçılığın püf noktalarını halkla beraber, halka temas ederek sokak sokak uygulamalı anlattı. İstanbul’un kalbi Eminönü’nde, tarihi Sirkeci Postanesi’nden Bahçekapı Nimet Abla gişesi önüne, Yeni Camii çevresinden Mısır çarşısı güzergahına sokak aralarında gezerek fotoğrafçılığın laboratuvar çalışmasını yapan gruba halk büyük ilgi gösterdi. İstanbul bu etkinlik ile daha da güzelleşirken, sokak satıcılarından esnafa ve sıradan halka pek çok kişi objektiflere poz verip belki bir defalığına ünlü oldu.

JÜRİ ÜYELERİ DÜNYA MARKASI

Bu maraton başka maraton. Bu maratonda koşmak yok, “Yürü, gözle, düşün, çek!” var. İBB başta olmak üzere Fatih, Eyüp ve Beyoğlu belediyeleri ile fotoğraf dernekleri ve sponsorların destek verdiği “Photomaraton-İstanbul”, “12 saat/12 tema/12 poz” motivasyonlu, halka açık bir etkinlik. Katılımcılar, 22 Eylül 2018 günü Sirkeci-Eyüp-Taksim üçgeninde, şehrin kalbinde, 12 saat içinde, 12 temalı, 12 fotoğraf çekecek. Aynı gün bu kez “4 saat/4 tema/4 fotoğraf” başlığı ile yine “Photomaraton” çatısı altında, sadece cep telefonlarının kullanılacağı halkın her kesimine açık, ödüllü bir fotoğraf etkinliği daha var.

AYHAN SİCİMOĞLU’NDAN COŞKUN ARAL’A DEV JÜRİ

22-23 Eylül tarihlerinde yapılacak etkinliğin profesyonel yarışma jürisinde dünyaca ünlü ödüllü fotoğraf ustaları Ali Borovalı, Bülent Özgören, Coşkun Aral, Haluk Çobanoğlu, Merih Akoğul, Murat Gür, Nesibe Bat, Ozan Bilgiseren, Ömer Orhun ve Prof. Nihal Kafalı’dan oluşuyor.

Cep telefonu çekimi etabında, instagram üzerinden yürütülecek etkinliğin halk jürisinde ise Ayhan Sicimoğlu, Mustafa Seven, Çağatay Şahin ve Saffet Emre Tonguç gibi gezgin ve fotoğrafçı usta isimler var. Etkinliğin tema belirleyicileri de ödüllü fotoğrafçılar; Mürsel Yağcıoğlu, Sadık Üçok, Burak Bulut, Şafak Yavuz, Tahir Korkmaz, Dursun Yartaşı, Selnur Okudan, İsmail Türkoğlu, Ümit Varlı, Timurtaş Onan, Koray Akten, Yüksel Altun.

FOTOMARATON BİR ŞENLİKTİR…

Etkinlik sonunda her temanın birincisi, dünyaca ünlü markalara ait profesyonel fotoğraf makinelerinin sahibi olacak. Sponsorların çeşitli ödüller dağıtacağı etkinlik, dans ve performans gösterileriyle bir panayır havasında geçecek. Etkinlik bitimi katılımcılar için pek çok sürpriz var.

Fotoğrafın ustaları seminerler sunacak, katılımcılara çeşitli hediyeler dağıtılacak. Ödül töreninin sunucusu ise Çiğdem Tunç. Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçılarından kurulu jüri tarafından seçilecek fotoğraflar, yerel ve uluslararası fuar ve organizasyonlar dahilinde sergilenecek. “Photomaraton İstanbul” katılımcılar için fark, şehirlerin sultanı İstanbul için farkındalık yaratacak. Etkinlik 13-14 Ekim’de Ankara, 20-21 Ekim’de İzmir’de gerçekleştirilecek. Photomarathon İstanbul’un’un internet sitesinden ön kayıtlar alınacak.

PHOTOMARATON’UN TARİHİ

Bir PhotoMaraton yapma düşüncesi, iki arkadaş Antonio Bolivar ve Eduardo Soto tarafından Madrid’de 1984 yılında ortaya atıldı. Buna “Maratón Fotográfico” adı verildi. Antonio Bolivar arkadaşı Eduardo Soto ile birlikte bu adla bir PhotoMaraton yapısında bir fotoğraf yarışması düzenledi ve bunu Madrid Kent Konseyi’ne sundu. Kodak ve Albacolor adlı bir fotoğraf laboratuarı sponsor oldu.

1985’ten 1988’e kadar Madrid kent Konseyi ve Kodak’la birlikte dört defa tekrarlandı ve daha sonra Lizbon, Santiago de Compostela  gibi şehirlerin de içinde olduğu birkaç tane daha yapıldı.

“PhotoMaraton” daha sonra dünyayı dolaşmaya başladı. 1987’de New York’ta bir PhotoMaraton yapıldı.1988’de Stockholm’de ve 1989’da Kopenhag’da PhotoMaraton düzenlendi. Sonra sıra Berlin’e geldi ve Cardiff, Nice, New Castle maratonları da ardından geldi.

Bugün PhotoMaraton, Miami Beach’ten Filistin’e, Afrika’dan, Myanmar’a kadar yayılmış durumda. Antonio ve Eduardo’nun 1984 yılında hayata geçirdikleri bu projenin, dünya çapında bu denli yaygınlaşacağını hayal ettiklerini sanmıyoruz.Hepimiz bu iki adama saygı borçluyuz. Onların sayesinde dünyadaki pek çok insanın bu eşsiz fotoğraf etkinliğine katılmaları mümkün oldu.

Şimdi ise 79 farklı şehirde PhotoMaraton düzenlenmektedir. Berlin şehri, 24 saat, 24 tema, 24 fotoğraf ile dünyanın en büyük ve en kapsamlı etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır. PhotoMaraton, Türkiye’de ilk kez İstanbul’da, uluslararası düzeyde, 22-23 Eylül 2018 tarihinde uluslararası kurallarına uygun olarak gerçekleştirilecektir.

PHOTOMARATON’UN AMACI

 • PhotoMaraton’ların düzenlenmesi yoluyla fotografik kültürünü ve düşüncesini yaymak, geliştirmek;
 • Fotoğrafın çevrenin, bölgenin ve kültürel mirasın farkındalığı için bir araç olarak kullanılmasını teşvik etmek;
 • Yavaş yaşama, zaman kalitesinin iyileştirilmesi ve gözlem yoluyla sürdürülebilirlik kültürünün yayılması;
 • Fotoğraf tutkunlarının varlığıyla gerçek ve sanal yeni bir topluluğunun yapılandırılması;
 • Fotoğraf, video ve görsel sanatların, etkinliklerin, yarışmaların, sergilerin, atölye çalışmalarının, kursların himaye ve organizasyonlarının gerçekleştirilmesi. Özellikle kitaplar aracılığıyla yayıncılığın geliştirilmesi ve her türlü teşviğin oluşturulması;
 • Üyelerin faaliyetlerini, eğitim, bilgi ve bağlantı merkezi olarak koordine etme.

PhotoMaraton, katılımcıların belirli bir süre içinde, genellikle 6,9,12 ila 24 saat arasında, önceden belirlenmiş ve başlangıç noktalarında verilen konular üzerinden bir dizi fotoğraf çekmeleri gereken bir fotoğraf etkinliğidir. PhotoMaraton sadece dijital fotoğraf makineleri, akıllı telefonlar ve tabletler için geçerlidir.Kameranın çeşitli türleri rekabeti renklendirebilir.PhotoMaratonlarda katılımcıların çekimleri sonrası Photoshop gibi fotoğraf düzenleme programı kullanmalarına izin verilmez.Ama fotoğraf çekiminden önce filtre ve farklı kamera ayarları yapılabilir.

PHOTOMARATON’A KATILIM ŞARTLARI

Temel şartlar

Yarışmaya dijital kamera ve cep telefonu kullanan herkes katılabilir.Maraton günü boş bellek kartı ve ve şarjlı piller katılımcıların yanında olmalı.Tüm görüntüler, PhotoMaraton gününde belirlenen konsepte göre 6 – 9 – 12 – 24 saat içinde, çekilmiş olmalıdır. Bu nedenle fotoğraf makinesinin tarih ayarlarını kontrol ediniz! Çekim sonrasında Photoshop veya benzeri programlarla düzenleme yapılmayacak, fotoğrafın orijinalliğine müdahale edilmeyecek ve bireysel temalar, belirlenen sıraya göre fotoğraflanacaktır.Bu şartlar özel bir program ve Exif dosyası aracılığıyla tarafımızdan kontrol edilecektir.

Konular sıralı olmalı

Tüm konular, belirlenen temalara göre doğru sırayla fotoğraflanmalıdır. Her istasyonda, kronolojik olarak fotoğraflanması gereken yeni konular verilecektir. Her katılımcının serisini  tanımlayabilmek için, ilk fotoğraftan önce gösterilen ikonu fotoğraflaması gerekmektedir. PhotoMaraton sonunda, hafıza kartınızda sadece yarışmaya gönderilmesini istediğiniz belirlenen konsepte göre 6 – 9 – 12 – 24 adet fotoğraf bulunmalıdır.

Format / görüntü işleme

Yalnızca JPG formatları kabul edilir. Lütfen fotoğraf makinenizde JPG formatını ve fotoğrafların kalitesi olarak “yüksek” değerini ayarlayın.Resim biçimi olarak, standartlar gereği 2:3 formatını seçmanız önerilir. Fotoğraf makinenizle bu mümkün değilse, sergilediğiniz resim şeritleri 9×13 formatında tam bir resim olmalı, beyaz bir çerçeve ile gösterilmelidir.Buna ek olarak, manzara modunda kayıt yapmanızı öneririz.Akşam çekimlerinde ihtiyacınız doğrultusunda bir flaş veya tripod almanızı öneririz.

Dakiklik

Başlama saatinden itibaren 30 dakika içinde toplantı noktasına gelmeyen veya belirtilen zamanlarda, ara saatlerde görünmeyenler diskalifiye olur. Aynı durum, saati varış istasyonu için de geçerlidir. Her istasyon için yarım saat geç gelme payı tanınmaktadır.

Mekanlar

PhotoMaraton’un sonuçları günümüz için, gelecek kuşaklara bırakılacak çok önemli bir belge değeri taşıyor. Siyah, beyaz ve renkli, en iyi maksimum 144 fotoğraf, daha sonra yapılacak sergide yer alacaktır. Tüm mekânlar PhotoMaraton’un yapılacağı şehirdeki istasyonda toplanılacaktır. Bu duraklarda yeni rotalar belirlenip, katılımcılara yeni temalar, açıklayıcı notlar ve yol haritası verilecektir. Katılımcılar, ara istasyonlarda tema sayfalarını kendileri almalıdır. Başlangıç numarası, yarış boyunca görünür şekilde kullanılmalıdır. Küçüklere (18 yaşın altında) yasal bir vasi eşlik edebilir veya vasilerinin yazılı izniyle katılım gerçekleşebilir.

*PhotoMaraton düzenleyicileri, tema belirleyicileri, seçili kurul ve diğer görevliler yarışmaya katılamazlar.

PHOTOMARATON ETKİNLİĞİ DE BİR DİZİ KURAL İÇERİYOR

1.PhotoMaraton etkinliğinde,içinde kart yuvası bulunan dijital kameralar kullanılmalıdır.Herhangi bir veri manipülasyonu (fotoğraf düzenleme, dosyaları yeniden adlandırma, EXIF verilerinde yapılan değişiklikler vb.) Anında diskalifiye edilmeye neden olacaktır.Yarışma süresince sadece bir kamera kullanılabilir. Dosya biçimi “JPEG” olmalıdır.Fotoğrafların silinmesine ve tekrarına izin verilir.

2.Cep telefonu katılımı: Tablet ve cep telefonu ile gerçekleşir. Cep telefonu PhotoMaraton etkinliği için uygulamalar (iOS ve Android) kurulacaktır. Fotoğraflar bu uygulamada hem düzenlenmiş hem de farklı sıralarda kaydedilebilir.4 fotoğraf yükledikten sonra, uygulamaya katılım tamamlanmalıdır.

PhotoMaraton’a Herkes katılabilir.18 yaşın altındaki kişiler için yasal vasinin yazılı onayı gerekir. Katkı payı, “PhotoMaraton”un sitesine önceden aktarılacak ve katılımcı kayıt başlangıç numarası alacaktır.

3.PhotoMaratonu’ndan 2 gün öncesine kadar kayıt olmak gerekir. Kayıt iptali halinde organizasyon tarafından başvuru ücreti iade edilemez. Kayıt sadece katılım ücretinin ödenmesinden sonra geçerlidir. Cep telefonu katılımı için internet üzerinden kayıt gerekmektedir ve katkı payı ücreti yoktur.

4.Katılımcı, etkinlik sırasında medya ya da basın tarafından verilen olağan dokümantasyonun bir parçası olarak, röportaj yapılmasını ve fotoğrafının çekilmesini kabul eder.

5.Katılımcı, kayıtlarını PhotoMaraton’unun ortakları ve sponsorları tarafından organizatörlerinin kullanımını açıkça kabul eder.

6.Katılımcı, fotoğrafların tüm hakları olduğunu ve üçüncü kişilerin sunumunda herhangi bir kişilik haklarının ihlal edildiğini onaylar.

7.Katılımcı, kayıt verisinin elektronik olarak işleneceğini açıkça kabul eder. Verilerin üçüncü şahıslara aktarılması, önceden izin almadan gerçekleşmeyecektir.

8.Organizatörler olayı iptal etme veya erteleme hakkını saklı tutar. Bu durumda, katılım ücreti, iptalden sonraki dört hafta içinde veya mümkünse sabit bir değiştirme tarihi için katılımcılara iade edilecektir.

9.Şehirdeki katılım ve hareket kendi sorumluluğunuzdadır. Organizasyon komitesi PhotoMaraton sırasında herhangi bir hastalık,kaza vb. türden olaylardan sorumlu tutulamaz. PhotoMaraton’a katılan herkes sigorta yapılacaktır.

10.Hukuki başvurular için İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi yetkilidir.

Nasıl Kayıt Olunur?

 • Katılımcılar etkinlik öncesi internet sitesi üzerinden 50.00 TL ücret ödeyerek kayıt yaptıracaklardır. PhotoMaraton günü kayıt ücreti 75.00 TL dir.
 • PhotoMaraton’un toplanma saati 10.30, bitiş saati 24.00’tür. Saat 8.30’dan itibaren katılımcılar ilk istasyonda kayıt masalarından yaka kartlarını, tişörtlerini ve çantalarını teslim alacaklardır.
 • Cep telefonu ve tablet ile internet üzerinden yarışmaya katılacaklardan ücret alınmayacak fakat internet üzerinden kayıt yapacaklardır.
 • Cep telefonu katılımı saat 13.00 de başlayacak, saat 17.00’de sona erecektir.
 • Cep telefonu katılımcıları çektikleri fotoğrafları #photomaraton hashtag’i ile sosyal medyada paylaşacaklar ve paylaşma öncesi @photomaraton instagram,twitter hesaplarına üye olacaklardır.

Verilen 4 tema birincisine cep telefonu hediye edilecektir. Kazanan 4 fotoğrafın cep mobil cihazlardaki kayıtlı orijinali istenecektir.

Kaynak: HürriyetPhotomaraton

Bu yazımızı okuyan 1.109. takipçimizsiniz.

Orhan Dinç

1979 Malatya Darende doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Uzun süredir Tekstil ve Perakende sektörün'de yönetici olarak görev yaptı. Profesyonel Freelance Fotoğrafçıdır, Çeşitli Dergi ve haber sitelerinde fotoğrafları yayınlanmakta, Yerel ve Uluslarası yarışmalarda ödül ve dereceleri bulunmaktadır. Hobileri, Fotoğraf, Sosyal Medya ve Seyehat'tir. Evli ve 3 Çocuk babası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.