Türkiye internet yıldızlarını arıyor

Hayalleri gerçeğe dönüştüren Webstar, Türkiye’nin en büyük fikir bankasını oluşturacak. Küresel ekonomik değeri olan dijital projeleri hayata geçirmek ve Türkiye’nin en büyük online proje bankasını oluşturmak amacıyla düzenlenen Webstar Türkiye yarışmasına başvurular 12 Ekim’de sona eriyor. Alın teri yerine akıl terinin yarıştığı Webstar’a www.webstarturkiye.com adresinden başvuru yapılabiliyor.

Ulaştırma Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, İnternet Kurulu, Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği, Türkiye Bilişim Derneği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Bahçeşehir Üniversitesi ve Marketing Türkiye Dergisi tarafından düzenlenen dijital proje yarışması Webstar Türkiye için başvurular 12 Ekim’de sona eriyor.  Turkcell ve ReklamZ’nin de resmi sponsor olarak katıldığı yarışmaya ayrıca alanında lider birçok firma destek veriyor.

Yarışmaya katılan tüm fikirlerin korumaya alan Webstar Türkiye, sürekli yaşayan bir platform haline gelerek, 10 binlerce dijital fikir ve projenin bir bilgi bankasında toplanmasını ve bu sanal fikirleri gerçeğe dönüştürerek ülkemize ekonomik değer katarken, toplumsal e-dönüşüme de katkı sağlamayı amaçlıyor.

Fikirler gerçek olacak

Yarışmada dereceye girenleri fikirlerini gerçeğe dönüştürmek konusunda önemli fırsatlar bekliyor. Webstar’ın birincisi, projesinin ön yüz tasarımını bedelsiz olarak gerçekleştirmenin yanında 5000 TL de para ödülü kazanıyor. Dereceye giren yarışmacılar, projelerini hayata geçirecek yatırımcılarla da tanışma fırsatı yakalarken, ilk 20’ye kalanlara Inovent tarafından iş planı hazırlanması ve yatırım bulma konusunda 3 gün sürecek toplam 20 saatlik eğitim veriliyor.

Kazananlar 6 Kasım’da açıklanacak

www.webstarturkiye.com adresindeki formu doldurularak yarışmaya katılmaya hak kazananların fikirleri, 15 Ekim’de sektör profesyonellerinden oluşan bir Ön Jüri tarafından özgünlük, yaratıcılık, uygulanabilirlik, ekonomik katkı ve farklılık kriterlerinden geçirilecek. Ön elemeyi geçen ve finale kalmayı başaran fikir ve projeler, içlerinde iş adamları, akademisyenler, yöneticiler, yatırımcılar, fikir liderleri gibi Türkiye’ye yön veren kişilerden oluşan Büyük Jüri’ nin karşısına çıkacak. Yarışmada dereceye girenlerin ödülleri de 6 Kasım Cuma günü gerçekleştirilecek törenle verilecek.

WebstarTürkiye Nedir?

Bugün ülkemizde yaklaşık 30 milyon internet kullanıcısı bulunmaktadır. 7 milyonu aşkın broadband kullanımı ile artık internet vazgeçilemez bir iletişim aracı haline gelmiştir. Ağırlığı 16-34 yaş grubunda toplanan kullanıcılar interneti çok önemli bir mecra haline getirmeye başlamışlardır.

Bugün internet üzerinden yapılan e-ticaret hacmi 9 milyar dolara, internet reklamı yatırımı 300 milyon dolar seviyelerine çıkmıştır. Artık internet tüm Dünya’ da olduğu gibi Türkiye’ de de ciddi bir ekonomik değer üretim merkezi haline gelmiş ve bu ekonomi büyümeye devam edecektir.

Şimdi, artık bu global ekonomide söz sahibi olmanın, düşünmenin, fikir geliştirmenin, yaratmanın ve hayata geçirmenin zamanı gelmiştir. Toplumsal e-dönüşüm sürecimizin hızlanması ve özel sektör, STK’lar, kamu da dahil olmak üzere herkes üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerekmektedir.

Bu noktadan hareketle bizler de bu online zihinsel dönüşüm sürecine katkıda bulunmak üzere, Türkiye’ nin Online Proje Yarışması’ nı hayata geçirilmiştir.

Ülkemiz insanlarının fikirlerini dinleyen, değerlendiren ve hayata geçirmeye yardımcı bir platform olması hedeflenen Webstar Türkiye, herkesin “dijital fikir-proje” lerini değerlendirmeye alacaktır.

Özetle: Ülkemizden, “global” değeri olabilecek bir fikrin ortaya çıkmasına zemin hazırlamak üzere kurgulanmış bir dijital fikir yarışmasıdır.

İnternet ve yakınsamalı alanlarına (mobil, IPTV vb dijital ortamlar) yönelik tüm fikirler değerlendirmeye alınacaktır.

WebstarTürkiye’ nin Büyük Hedefi

Webstar Türkiye, bir dijital fikir-proje yarışması gibi gözükmekle beraber büyük hedeflerinden bir tanesi de Türkiye’ nin Online Proje Bankası’ nı oluşturmak ve tüm Dünya’ ya Türkiye’ nin de bu oyunda olduğunu hem de ciddi olarak bir oyuncu olmak istediğini duyurmaya yardımcı olmaktır.

Hedefimiz, 10.000 lerce dijital fikir ve projenin bu sanal fikir bankası içerisinde yer alması, pekçoğunun hayata geçerek ülke ekonomimize pozitif değer üretmeye başlaması ve bu yarışmanın sürekli yaşayan bir platform haline gelmesidir.

Değerlendirme Kriterleri

  • Özgünlük
  • Yaratıcılık
  • Uygulanabilirlik
  • Ekonomik Katkı
  • Farklılık

Yarışmanın Zamanlaması

10 Ağustos – 12 Ekim Başvuruların alınması
15 Ekim Ön jüri final
27 Ekim Final
6 Kasım Ödül töreni
Bu yazımızı okuyan 1.057. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir