Türkiye 81 il’de teröre karış tek yürek

Beyoğlu’nda teröre karşı eylem yapan farklı illerden birçok vatandaş birlik ve beraberlik mesajları verdi. Galatasaray Lisesi önünde toplanan eylemci grup, terör saldırılarının huzuru bozmak ve kaos çıkarmak için yapıldığını söyledi. Türkiye’nin çeşitli illerinde düzenlenen eylemlerde 24 şehidin verildiği Çukurca’daki hain saldırı protesto ediliyor. İstanbul’da en kapsamlı protestoların yapıldığı adres ise Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi oldu. Galatasaray Lisesi önünde Beyaz Hareket Derneği’nin düzenlediği protesto gösterisine 81 ilden vatandaş katıldı. ‘Ey kardeşim! Bin yıldır beraberiz; binlerce yıl beraber olacağız’, ’81 il el ele Tek yürek Türkiye’ yazılı pankart açan grup basın açıklaması yaptı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Ömer Bulut Çukurca saldırısını şiddetle kınadıklarını söyledi. Huzuru bozmak ve kaos ortamı oluşturmak için bu tür saldırıların yapıldığına dikkat çeken Bulut, “Kendi coğrafyasında Ortadoğu’da Kuzey Afrika’da barışı tesis etmeye çalışan Türkiye büyük bir mesafe kaydetmiştir. Bu politikaların yansıması birçok ulusal ve uluslar arası aktörleri paniğe sevk etmiştir. Bu aktörler oluşan barış ortamını yapılan olumlu gelişmeleri sabote etmek, huzur bozmak ve kaos oluşturmak için kanlı ve hain eylemlere başvurmaktadır. Bizler bin yıldır devam eden sonsuza kadar devam edecek kardeşliğimizin çok sağlam bağlarla bağlı olduğunu biliyoruz. Karanlık ellerin oluşturmak istediği panik ve kaos havasını engellemek ve halkımıza sağduyu mesaji vermek için bu eylemi gerçekleştiriyoruz. İnanıyoruz ki bu yapılanlar 74 milyon insanımızı ayrıştırmak bir yana daha sıkı bağlarla bağlayacak ve yeni anayasa ile birlikte aydınlık bir Türkiye hedefimize daha da yaklaştıracaktır.” şeklinde konuştu.

KAYSERİ’DE 50 BİN KİŞİLİK YÜRÜYÜŞ
KAYSERİ’de sivil toplum kuruluşlarınca ortaklaşa düzenlenen teröre tepki mitingine yaklaşık 50 bin kişi katıldı. Mitingte konuşan Türkiye Harp Malülü Gaziler, Şehit Aileleri Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Ali Yavuz, “Bu ülkenin dili Türkçe’dir. Bayrağı al- yıldızlı al bayraktır. Başkenti Ankara’dır. Bunu kimsenin değiştirmeye gücü yetmez” dedi. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan yaklaşık 50 bin kişi, ’Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ’Hepimiz mehmediz biz de askeriz’, ”Mecliste PKK istemiyoruz’, ’İmralıyı basarız, Apo’yu asarız’ sloganları atarak Şehitliğe kadar yaklaşık 3 kilometre yürüdü.

İZMİR’DE 60 BİN KATILIMLI YÜRÜYÜŞ
İzmir’de ise toplumun her kesiminden yaklaşık 60 bin kişi son terör saldırılarına tepki göstermek için Gündoğdu Meydanı’naakın etti. Ellerindeki Türk Bayraklarıyla alanı dolduranlar, Hakkari’deki son saldırıda şehit olan 24 askerin adlarının yazılı olduğu büyük bez pankartlarla alana giren grubu alkışlarla karşıladı.

TERÖR SALDIRILARINI PROTESTO EDEN GRUPLAR İSTİKLAL’DE BULUŞTU

Çukurca’daki hain saldırıyı protesto etmek isteyen eylemci gruplar, Taksim ve İstiklal Caddesi’nde buluştu. İlk eylem Beşiktaşlı taraftarlar tarafından yapıldı. Daha sonra gruplar halinde Taksim’e gelen Türk bayraklı binlerce vatandaş, İstiklal Caddesi’nde birbirine karıştı. Türk bayrağı açan grup sık sık terör örgütü aleyhinde sloganlar attı. Grubun eylemine caddedeki vatandaşlar da destek verdi. Türk bayrağına sarılı tabut ile Taksim Meydanı’na gelen eylemciler ise ilginç görüntüler oluşturdu. Çevik kuvvet polisleri de olası bir provakasyona karşı geniş güvenlik önlemi aldı. İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı’nda belirli yerlere polisler koğuşlandırıldı. Polis helikopteri ise havadan güvenliği sağladı.

Protestocu gruplar olaysız bir şekilde dağıldı.

– Beşiktaş taraftarından ‘terör’ protestosu

Dolmabahçe’de toplanan bir grup Beşiktaş taraftarı, terör örgütünün saldırılarını protesto etti.

Terör örgütü PKK’nın Çukurca’daki 24 askerin şehit olduğu saldırılarına, bir tepki de Beşiktaş taraftarından geldi. Yaklaşık 750 kişilik taraftar grubu Dolmabahçe’de toplandı. Taksim’e doğru yürüyüşe geçen taraftar grubu, şehit askerlerin fotoğraflarını taşıdı. Gümüşsuyu caddesi üzerinden Taksim Meydanı’na gelen taraftarlar burada basın açıklaması yaptı.

Grup adına açıklama yapan bir taraftar, “Aziz vatan toprağına şehit kanı akıtılması artık bir kader değildir. Bu aziz milletimizden alınan bir intikamdır. Bizler uzun zamadır yutkunamıyoruz. Göğsümüzdeki Ay-Yıldız armanın kırmızısı sızlıyor. Bizler bu gün çözüm değil hakkını isteyenleriz. Teselli değil bedel isteyenlerdeniz.” dedi.

‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’, ‘Vatan sana canım feda’ şeklinde sloganlar atan grup, basın açıklamasının ardından meşale yaktı.

Çevik kuvvet ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde, taraftarlar olaysız dağıldı.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir