Türkiye’nin ilk masaüstü TV yayını (Sipru)

Ntvmsnbc‘nin haberine göre Doğuş yayın grubu tarafından geliştirilen internet üzerinden tv izlenip, radyo dinlenebilen, aynı zamanda güncel haberler, hava durumu, piyasa bilgileri ve chat olanağı sunan “sipru” test yayınına başladı. Şimdilik 8 tv kanalı (ntv, cnbce, e2, nbatv, mtv, tv8, powerturk, fashiontv) ve 11 radyo kanalı (ntv, n101, eksen, rokketfm, powerxl, tatlıses, time, powerfm, pink, spor, powerturk) programın beta sürümünde yer alıyor.Kullanıcılar bu adresten Sipru’nun alpha versiyonunu indirip, program açıldıktan sonra çıkan pencereden indiricekleri dosyayla da beta versiyona programı yükseltebilirler. Şimlilik bir çok hatası bulunan programın özellikle digitürk olmayan evlerde E2 yayınıyla ve kablolu tv olmayan evlerde de NBATV yayınıyla çok işe yarayacağı açık.

Programın ileride daha iyi çalışacağı düşünülen bazı detaylarına gelirsek, tv kanalı izlerken başkalarıyla sohbet edebilme, Siprumetre ile o anki yayını oylayabilme, kişileştirilebilir haber, hava ve ekonomi bölümlerini kullanabilme özellikleri bulunuyor.

Sitede sistem gereksinimleri şu şekilde yazılmış:

Windows 2000 ve üzeri işletim sistemi,
256 Mb RAM,
Ekran Kartı,
DirectX 9 ve üzeri,
20 Mb hafıza alanı

Ayrıca bir uyarı olarak:
“5060 ve 6060 portlarının sipru için açık durumda olması gerekmektedir aksi takdirde serverlar ile iletişime geçilemeyebilir ve videolar izlenemeyebilir.” denmiş fakat denediğim kadarıyla 2 Mbit adsl ile port ayarlarıyla hiç oynanmamış bir şekilde gayet düzgün olarak tv izlenebiliyor.

Programın daha çok eksikleri olduğunu unutmamakta yarar var.
Ama yine de ülkemiz interneti açısından güzel bir gelişme.

Kaynak:Bildirgeç

Bu yazımızı okuyan 1.361. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir