Türkiye’den şok Filistin Kudüs hamlesi!

İsrail’le sorunu olmayan İngiltere ve İspanya gibi ülkeler bile “Kudüs’ün fiilen başkent olarak tanınmasına yol açacağı” gerekçesiyle bu kentte düzenlenen OECD toplantısını boykot ederken, İsrail’le son yılların en büyük krizini yaşayan Türkiye’nin toplantıya katılacağı ortaya çıktı.
Haaretz gazetesinin haberine göre, OECD tarafından iki yılda bir düzenlenen Dünya Turizm Konferansı bu yıl 20-22 Ekim tarihlerinde Kudüs’te düzenlenecek.

Ancak toplantının Kudüs’te düzenlenmesi bazı ülkelerin itirazına yol açtı. İngiltere ve İspanya, toplantıya katılmanın, İsrail tarafından tek taraflı ilan edilen Kudüs’ün başkent statüsünün fiilen tanınması anlamına geleceği gerekçesiyle toplantıya katılmama kararı aldı.

Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın aşırı sağcı “Evimiz İsrail” partisinden olan İsrail Turizm Bakanı Stas Misezhnikov da benzer bir açıklama yaparak, toplantıya katılacak ülkelerin Kudüs’ün başkent statüsünü fiilen tanımış olacaklarını söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da toplantıya katılacak ülkeleri tek tek arayarak, OECD toplantısının Kudüs’ün ilhakını meşru hale getireceğini savunarak, konferansa katılmamalarını istedi.

OECD, Filistin yönetiminden gelen talep üzerine toplantının Tel Aviv’e alınmasını istedi. Ancak görüşmeler sonunda toplantının Kudüs’te düzenlenmesinde karar kılındı.

İngiltere ve İspanya karar üzerine toplantıya katılmayacaklarını açıklarken, Türkiye “alt düzeyde de olsa” toplantıya katılacağını açıkladı.

DHA’nın sorularına yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’yi konferansta Kültür ve Turizm Bakanı Müsteşar Yardımcısı Özgür Özarslan’ın temsil edeceğini bildirdi.

Bu yazımızı okuyan 1.439. takipçimizsiniz.

e-Kalem

Bilgisayar & Internet, Sinema, Din, Yaşam ve Gündemdeki konular hakkında kendi düşüncelerini yazmaya çalışmaktadır. GençYolcu.com'da ve e-Kalem.com'da yönetici ve editör olarak görev yapmaktadır. Değerli yorumlarınızı sayfaların alt kısmından bizlere ve tüm okuyucularımıza ulaştırdığınız için teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir