TTNET’ten Türkiye’nin Sosyal Medya Verileri

Sosyalleşmenin tanımı değişmese de insanların bir araya gelmek ve birbirleriyle iletişim kurmak için ziyaret ettikleri mekanlar veya ortamlar yüzyıllar içinde oldukça farklılaştı. Artık insanlar sabah kalktıklarında, etrafındakilere ya da aile fertlerine “günaydın!” demeden önce akıllı telefonlarından e-postalarını ya da sosyal medya hesaplarını kontrol ediyorlar. Dijital çağın getirdikleri ülkemizde de hızla benimseniyor. TTNET’in Youtube’da yayınlanan “Türkiye Sosyal Medya Verileri” adlı videosu, dijital platformların ülkemizde ulaştığı popülariteyi gözler önüne seriyor. Yaklaşık iki dakika süren videoda Türkiye’deki internet kullanıcılarının sosyal medyayı ne kadar çok benimsediklerinin altı çiziliyor. Belirtilene göre Türkiye’deki internet kullanıcıları ayda ortalama 50 saatini sanal ortamlarda geçiriyor. Buna ek olarak ayda ortalama 20 saat video izleniyor, geriye kalan 28 saat ise internette sosyalleşmeye ayrılıyor. Dijital platformların Türkiye’deki kullanıcı sayıları ve kullanım verilerine yönelik bilgilerin de bulunduğu videoya göre, Facebook ülkemizdeki en popüler sosyal ağ olarak dikkat çekiyor. Zira Türkiye’de 32 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Facebook, her 10 kişiden 4′ünün sosyalleşme aracı. Ayrıca 8 milyondan fazla İstanbullu barındıran Facebook’un Türkiye’deki kullanıcılarının üçte ikisi erkek.

Türkiye’de Facebook’tan sonra kullanıcıların en çok vakit harcadığı ve aktif olduğu sosyal ağ tahmin edebileceğiniz gibi Twitter. Nitekim videoda paylaşılan bilgilere göre ülkemizde günde ortalama 8 milyon tweet gönderiliyor. Bu rakam saniyede 92 tweete denk geliyor. Günün her anı kontrol edilen ve artık bir anlamda haber kaynağı haline gelen Twitter, Türkiye’deki kullanıcılar tarafından daha çok akşam saatlerinde ziyaret ediliyor. Bununla birlikte ikinci ekran kullanımının yaygınlaştığı şu günlerde Twitter ülkemizde en çok televizyon karşısında kullanılıyor. Ülkemizdeki genç nüfusun sosyal medya alışkanlıklarına dair verilerin de yer aldığı videoyu aşağıda seyredebilirsiniz.

Kaynak: sosyalmedya.co

Bu yazımızı okuyan 907. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir