Time Dergisi, 2009 Yılı’nın ‘En Etkili 100 ismini’ açıkladı.

Time Dergisi, 2009 yılının ‘en etkili 100 ismini’ belirledi. Listeye girenlerin bilgileri için burayı tıklayın. Geçmiş senelerdeki listeler için yılların üzerine tıklayın. 2008, 2007, 2006 , 2005,   2004, Türkiye’den kimsenin olmadığı listede 5 kategoride belirlendi. Geçen yıl Amerika’da yaşayan Türk doktor Mehmet Öz bu listeye girmişti.Bu kategorilere giren kişileri görmek için burayı tıklayın. İlk sırada sürpriz bir ismin yer aldığı listede yer alan finalistler, kullanıcıların oylarıyla belirlendi. "Time 100" listesinde dünyanın en etkili kişisi kategorisinde finale kalan kişi, Barack Obama, Vladimir Putin ve Oprah Winfrey gibi isimleri geride bırakan "moot" oldu. Asıl ismi Christopher Poole olan 21 yaşında bir üniversite öğrencisi olan 4chan.org adlı internet topluluğunun kurucusu, 16 milyon 794 bin 368 oyla elde ettiği yüzde 90’lık bir etki oranıyla listenin ilk sırasında yer aldı.

Moot, 2003 yılında başlattığı 4chang.org sitesinde günde ortalama 13 milyon sayfa ziyaret ediliyor. Sitenin aylık ziyaretçi ortalaması ise 5 milyon civarında. Bazı tahminlere göre site, en büyük ikinci ilan tahtası konumunda bulunuyor.

Listede en fazla oyu 20 milyon 391 bin 818 ile Filipinli boksör Manny Pacquiao almış. Ancak listeleme etki oranına göre yapıldığı için ünlü boksör 27. sırada yer almış.

Etki oranına göre sıralandığında ise ikinci sırada yüzde 47’lik bir oranla Malezyalı siyasetçi Enver İbrahim bulunuyor. Onu yüzde 45’le Rick Warren ve Beytullah Mesud, yüzde 44’le Larry Brilliant takip ediyor. İlk onun ikinci beşi ise şu şekilde: Eric Holder, Carlos Slim, Angela Merkel, Kobe Bryant, Evo Morales.

Vladimir Putin’in 35. sırada olduğu listede Barack Obama ise 37. sırada yer alıyor.

Öte yandan "moot" taraftarlarının, Time’ın sitesini hackleyerek kendisinin oylarını artırdığı yönde iddialar var. Ancak "moot", böyle bir girişimden haberdar olmadığını söylüyor. Time’ın teknik servisi ise oylamayı hacklemek için birçok girişim tespit ettiklerini söylüyor.

Time, "moot"un en etkili kişi olmasını birçok kişini sorgulayacağını belirtiyor. Ancak Time dergisi yöneticisi Josh Tyrangiel, "moot"un en az önceki kazananlar kadar birinci olabileceğini belirterek 2007’nin ilk sırasında yer alan Nintendo’nun tasarımcısı Shigeru Miyamoto ve 2006’nın birincisi Koreli pop yıldızı Rain’i örnek gösteriyor. Tyrangiel, ayrıca oylamanın internet üzerinden yapılmış olmasına dikkat çekiyor.

CHRISTOPHER POLE: İnternet üzerinden yapılan oylamada en çok oyu o aldı. Oy sayısı, Başkan Obama’nın oy sayısını bile geride bıraktı. "Kurucular ve titanlar" kategorisinde yer alan ve ‘Moot’ olarak tanınan Christopher Poole bir numara. 21 yaşında bir üniversite öğrencisi olan ‘Moot’un 2003’te oluşturduğu ‘4chan.org’ adlı internet sitesini günde 5 milyon kişi ziyaret ediyor. ‘Moot’ taraftarlarının Time dergisinin internet sitesini hackleyerek oylamaya müdahale ettiği iddia ediliyor.

BARAK OBAMA: Time’ın "En etkili 100 kişi" listesinin "Liderler ve Devrimciler" kategorisinde yer aldı.

HILLARY CLINTON: ABD Dışişleri Bakanı, ABD’nin eski First Lady’si de "Liderler ve Devrimciler" kategorisinde listeye girdi.

NICOLAS SARKOZY VE ANGELA MERKEL: Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ve Almanya Başbakanı Merkel "Liderler ve Devrimciler" kategorisinde listede yerlerini aldılar.

GORDON BROWN: İngiltere Başbakanı da "Liderler ve Devrimciler" kategorisinde listede.
 
NURİ EL MALİKİ: Irak Başbakanı da Obama ile aynı kategoride listeye girdi.

EŞFAK KAYANİ: Pakistan Genelkurnay Başkanı pek çok kişiyi geride bırakarak bu yıl listeye girdi.

AVİGDOR LİEBERMAN: İsrail’in yeni Dışişleri Bakanı, aşırı sağcı lider de "Liderler ve Devrimciler" arasında.

KATE WINSLET: "The Reader" filmindeki rolüyle bu yıl Oscar’ı kazanan İngiliz oyuncu, "Sanatcılar" kategorisinde listeye girdi.

TOM HANKS: Ünlü Amerikalı oyuncu da "Sanatcılar" kategorisinde listede.

PENELOPE CRUZ: Ünlü oyuncu "Sanatcılar" kategorisinde Time listesine girmeyi başardı.

TINA FEY: Amerika’daki seçimlerde Cumhuriyetçiler’in başkan yardımcısı adayı Sarah Palin’i taklit ederek seçim kampanyasının en renki isimlerinden biri olan Tina Fey de yer alıyor.

MICHELLE OBAMA: ABD First Lady’si, "Kahramanlar ve İkonlar" kategorisinde liste başı oldu.

SARAH Palın: ABD’deki başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi başkan adayı John McCain’in başkan yardımcısı adayı gösterdiği Palin, epeyi eleştirilmişti ama bu yıl Time’ın listesinde.

PAUL KRUGMAN: Küresel krizin damgasını vurduğu 2009’da, bilim adamları ve düşünürler kategorisinde ekonomistler başı çekti. Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, liste başı.

NOURIEL RUBİNİ: Krize ilişkin isabetli yorumlarıyla Nouriel Roubini de "Bilim adamları ve düşünürler" kategorisinde listeye girdi.

Liderler ve Devrimciler

Edward Kennedy
Gordon Brown 
Christine Lagarde
Thomas Dart 
Avigdor Lieberman 
Joaquín Guzmán 
Nouri al-Maliki 
Hillary Clinton 
Susilo Bambang Yudhoyono 
Boris Johnson 
Norah al-Faiz 
Elizabeth Warren 
Paul Kagame
Nicolas Sarkozy 
Angela Merkel 
Wang Qishan 
Xi Jinping 
David McKiernan 
Ashfaq Kayani 
Barack Obama

Üreticileri ve Titanlar

T. Boone Pickens
Ted Turner
Tessa Ross
Carlos Slim
Brad Pitt
Meredith Whitney
Suze Orman
Lauren Zalaznick
Timothy Geithner
Nandan Nilekani
Stella McCartney
Jamie Dimon
Sheila Bair

Alexander Medvedev
Alan Mulally
Robin Chase
Jack Ma
Bernie Madoff

Sanatçılar

Rush Limbaugh
MIA
Sam and Dan Houser
Kate Winslet
Werner Herzog
William Kentridge
Penélope Cruz
Lang Lang
John Legend
Elizabeth Diller and Ricardo Scofidio
Gustavo Dudamel
Jeff Kinney
Tavis Smiley
Görünüm
Zac Efron
Tina Fey
Tom Hanks
Jay Leno
AR Rahman
Judith Jamison

Kahramanlar ve İkonlar

Michelle Obama
Chesley B. Sullenberger
Richard Phillips
Seth Berkley
Michael Eavis
Leonard Abess
Hadizatou Mani
Rick Warren
Van Jones
Somaly anne
Rafael Nadal
Suraya Pakzad
Jeff Bezos
Tiger Woods
George Clooney
Brady Gustafson
Rahibe Mary bulaşıkçı
Oprah Winfrey
Sarah Palin
Manny Pacquiao

Bilim insanları ve düşünürler

Nouriel Roubini
Amory Lovins
Jon Favreau
Dambisa Moyo
Dan Kuaför
Yoichiro Nambu
Roland tava
Martin Lindstrom
Barbara Hogan
David Sheff
Steven Chu
Paul Krugman
Connie Hedegaard
Daniel Nocera
Stephan Schuster ve Webb Miller
Nicholas Christakis
Doug Melton
Paul Ekman
Shai Agassi
Nate Silver

 

Kaynak: Cihan – Rota Haber – Genç Yolcu

Bu yazımızı okuyan 1.186. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

One thought on “Time Dergisi, 2009 Yılı’nın ‘En Etkili 100 ismini’ açıkladı.

  • 04 Mayıs 2009 tarihinde, saat 16:05
    Permalink

    Listede Türklerin olmaması üzüntü verici, aslında dünya genelinde başarılı türkler var. Sanat, siyaset ve spor dalı olsun tanınmış başarılı türkler var. Geçmiş yıllarda amerikada yaşayan türk doktor mehmet öz listedeydi ve sanırım orhan pamuk ve fetullah gülende geçmiş yıllarda bu listelerde olduğunu hatırlıyorum belki time değilde başka bir derginin yapmış olduğu liste olabilir türklerin bu listede daha çok olması dileğiyle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir