The Transition : Uçan Araba – Uçakarba

İnsanoğlu’nun sahip oldukları, hayal edip çalıştıklarının karşılığı olarak Allahu Teala’nın bir lütfudur.

Ateş, tekerlek, sandal, gemi, bisiklet, araba, televizyon, uçak, fotoğraf makinası, uydu, bilgisayar, internet…vs saymak ile bitmez.

İşte filmlerde görüp durduğumuz uçan arabaları, hava taşıtlarını, 2006 yılında kurulan Terrafugia adlı bir firma MIT Üniversitesinden mezun Havacılık Mühendisi personellerinin çok yogun gayretleri sonucu The Transition adlı isimle üretti.

The Transition, geçiş, değişim manalarına gelmektedir. Transformers adlı bir eski bir çizgi film ve yakın zamanda çevrilen filminde görmüşsünüzdür belki araçların değişerek robot olması veya robotların değişerek farklı araçlara Dönüşmesi, Değişmesi gibi araba olan bu araç aynı zamanda küçük bir değişim ile havada uçabiliyor. Biz de adını genç yolcular olarak “Uçakarba, veya Uçaraba” koyuyoruz.

🙂

Normal araçlar gibi birçok yolda seyr edebilen The Transition, katlanabilir kanatlarını açtıktan sonra uçabiliyor.

Özellikleri :

Saatte 185 km yapabiliyor, 76 litrelik yakıt tankı var ve uçuşlarda saatte 19 litre harcıyor, yolda ise 100km de 7 litre yakıyor. Önden çekişli. Araba tarzı biniş, giriş, çıkışları var. İki kişilik. Katlanabilir kanatları var. Sert hava şartlarına dayanıklı. Tam araç paraşütü mevcut. Modern aviyonik cam ve çarpışma güvenliği mevcut. Ayrıntılı özellikleri içeren ingilizce PDF belgesini buradan indirebilirsiniz.

2008 yılı sonu itibariyle prototip üretildi ve 2009 yılında birçok test programlarını geçti. 2011 yılında da seri üretime geçilmesi planlanıyor.

20 saatlik bir uçuş eğitimi sonrası bu hafif spor hava aracının pilotu olabiliyorsunuz.

Peki fiyatı ne kadar? 10000$ depozit yatırıp, 2011 yılında da 194.000$ ödeyerek bu araca sahip olabiliyorsunuz.

Protip ve testlere ait fotoğrafları aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Üzerlerine tıklayarak büyük boyutlarını görebilirsiniz.

Bir gün The Transitionlarımıza – Uçakarbalara- binip dünya dolaşma dilegiyle.

www.e-Kalem.com

Haberi sitelerinde yayınlamak isteyenlerin kaynak belirtmeleri rica olunur.


Bu yazımızı okuyan 983. takipçimizsiniz.

e-Kalem

Bilgisayar & Internet, Sinema, Din, Yaşam ve Gündemdeki konular hakkında kendi düşüncelerini yazmaya çalışmaktadır. GençYolcu.com'da ve e-Kalem.com'da yönetici ve editör olarak görev yapmaktadır. Değerli yorumlarınızı sayfaların alt kısmından bizlere ve tüm okuyucularımıza ulaştırdığınız için teşekkür ederiz.

One thought on “The Transition : Uçan Araba – Uçakarba

  • 07 Aralık 2009 tarihinde, saat 19:08
    Permalink

    Bana lazım bi tane bundan süpermiş.:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir