The İmam Tv’de ilk kez TRT 1’de

Malatya’nın Darende ilçesinde çekimleri yapılan ve Tv’de ilk kez yayınlanacak The İmam filmi ’30 Eylül Çarşamba günü Trt 1 de yayınlanacaktır Fragman için burayı ve burayı tıklayın. İmam hatip kökenli bir bilgisayar mühendisinin, ait olduğu kimliği saklama çabası içindeyken, kendi kimliğiyle yüzleşmesi üzerine kurulu. İmam hatip lisesi mezunu Emre Hacıoğlu, işe soyadını değiştirerek başlar. Baykara soyadını alan genç adam, uzun saçları ve tutkun olduğu Harley Davidson’ınıyla etrafına bambaşka bir kimlik sunmaktadır. Bir gün, liseden arkadaşı imam Mehmet ziyaretine gelir. Kanser hastası olduğunu söyleyerek Emre’den kendi yerine köyde imamlık yapmasını ister. Arkadaşının son arzusunu kıramayan Emre, motoruyla yola çıkar…

Kanal: TRT1 – Tarih: 30 Eylül 2009 Çarşamba – Saat: 22:15

Uzun saçlı, motosiklet kullanan farklı bir imam. Laptop’la çocuklara Kuran öğretiyor, motorsikletine bindiriyor.Film yol macerasını ve köye gelen gelenekselin dışında bir imamla,köylü arasında gelişen karşılıklı değişimlerin yaşandığı bir hikayeyi anlatmakta. Filmin çekimleri Malatya ve İstanbul’da yapıldı.

Bir gün liseden arkadaşı imam Mehmet, ondan, yerine köyde imamlık yapmasını ister. Arkadaşının son arzusunu kıramayan Emre, kendini yobaz bir grubun içinde bulur. Film, İmam hatip lisesinden mezun olduğunu saklayan bir mühendisin sıkıntılarını, iç dünyasındaki çatışmaları ve gerçeklerle yüzleşmesini anlatıyor.

Film, toplumdan dışlanmak üzere olan Alevi bir gencin hayata tutunma çabasına da yer veriyor. Kurtlar Vadisi adlı dizinin de senaristlerinden biri olarak hatırlayacağınız Ömer Lütfi Mete, filmin sosyal boyutu olan sıcak bir film olduğunu belirtiyor ve siyasi veya ideolojik bir söylem içermediğinin altını çiziyor. Başrolünü müzisyen Eşref Ziya’nın oynadığı filmin oyuncuları arasında Ekmek Teknesi adlı diziyle tanınan Ahmet Yenilmez de var. Emre ilk gençlik yıllarında çevresinin kınayıcı yaklaşımından, özellikle de kızlarını ölü yıkayıcısı diye aşağılamalarından ötürü bir tür kimlik dönüşümü yaşamıştır.

Daha üniversite sınavlarına hazırlanırken mahkeme kararı ile Emrullah Hacıoğlu olan ismini Emre Baykara şeklinde değiştiren genç adam Boğaziçi Üniversitesi’ni kazanmıştır. Bilgisayar mühendisi olarak diplomasını alıp İngiltere’de mastır yaptıktan sonra aynı okuldan sınıf arkadaşı Mert’le iş hayatına atılan ve parlak bir yazılım firması kuran Emre Baykara, genellikle bir İmam-Hatip’li gibi mazbut yaşamakla beraber çevresine dindar bir insan izlenimi vermemiştir. Fakat bu durum onu sürekli rahatsız etmiş, temel eğitimini aldığı inanç ve değerlere gizlice bağlı kalırken bu iç yapıyla pek örtüşmeyen bir görüntü vermenin huzursuzluğunu aşamamıştır.

Yönetmen : İsmail GÜNEŞ
Senaryo : Ömer Lütfi METE
Oyuncular :
Emin GÜRSOY, Burak YENİLMEZ, Turgay Tanülkü, Aslıhan GÜNER, Yeşim Ceren Bozoğlu
Filmin Türü :
Drama
Orijinal Adı :
The İmam
Yapımcı Firma :
Coloni Film
Yapım Yılı :
2005
Yapım Ülkesi :
Türkiye
Orijinal Dili :
Türkçe
Resmi Sitesi :
www.the-imam.com
Vizyon Tarihi :
14.10.2005

Kaynak: www.the-imam.com

Bu yazımızı okuyan 1.668. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

3 thoughts on “The İmam Tv’de ilk kez TRT 1’de

 • 29 Eylül 2009 tarihinde, saat 16:57
  Permalink

  the imam tvlerde sonunda…

 • 29 Eylül 2009 tarihinde, saat 17:02
  Permalink

  imam hatipli olanların durumunu anlatan bir film, sonunda imam hatiplerin de katsayı problemi ortadan kalktı rahat rahat bu filmi izlyebilirler, filmde Emin GÜRSOY ( Deli Yürek) ,Turgay Tanülkü ( Kurtlar Vadisi) ,Yeşim Ceren Bozoğlu( Doktorlar Dizisi) gibi önemli dizilerde rol almış sanatcılar film iyi seyirler diliyorum…

 • 30 Eylül 2009 tarihinde, saat 12:34
  Permalink

  Film bence çok daha ilgi çekici olabilirdi. İmam-Hatipler ve başörtüsü konusuna gireceklerdi ama devlet büyükleri izin vermedi, sonra da senaryoyu çevirelim dediler ve mahvettiler bence. Bazı oyuncuların performansı çok güzel. Yine de izlenebilir. Çoğu filmde olduğu gibi bu filmde de siyah sakallı yobazlar (!), sakalsız, beyaz sakallı iyi dindarlar (!) var. Ne yapalım sinemanın kaderi bu kötü bakkal hacıdır, kötü ev sahibi hacıdır, dua yazan kötü imam, vs vs. Motorunun arkasına yağmurda kalmış başka bir bayanı veya kızı, atıp köye getirince de iyi imam olursunuz, iyi insan olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.