Sosyal Medya’yı En İyi Kullanan 25 Marka

Son 10 yılda dijital anlamda yaşanan değişiklikler ile her geçen gün farklı bir ivme kazanan sosyal medya, hem kişiler hem de markalar için popüler hale geldi. Ve bu popülerlikten yararlanmak isteyen markalar bütçeleri doğrultusunda sosyal medya reklam ağlarını kullanıp rekabet güçlerini arttırmaya çalışıyorlar. SocialBrands Turkey BoomSocial‘ın sunduğu sosyal medya verilerine geçmeden önce markalar neden sosyal medyaya yönelmeye başladılar? Kısaca değinelim.
-Sosyal medya markaların geleneksel pazarlama dışında anında müşterilerle etkileşim ve iletişim kurabildiği bir mecra olduğu için.

-Sosyal medya ile kullanıcılara hızlı ve basit bir şekilde ulaşabildiği için.

– Diğer reklam kanallarına göre daha düşük maliyetle daha etkin reklam olanağı sağladığı için.

-Ölçümleme ve nicel/nitel veri analizi yapıldığı için

-Markalar bilinirliğini ve satışları arttırdığı için.
– İtibar yönetimi sağlandığı için, markalarda sosyal medya kullanımı arttı.
Sosyal medyayı doğru ve etkin kullanan ve bu alanda başarılı olan markalar pazar payında daha güçlü olmaya başlarken, sosyal medyayı yanlış kullanan markalar ise imajlarına zarar verebilirler.


BoomSocial‘ın sunduğu sosyal medya verilerine göre 1-30 Haziran 2017 döneminde sosyal medyayı en iyi kullanan markalar şu şekilde:
1-Madame Coco

2- English Home

3- Türk Hava Yolları

4- Zen Pırlanta

5- Mercedes-Benz Türkiye

6- Türk Telekom
7- Ziraat Bankası

8- Audi Türkiye

9- BMW Türkiye

10- Turkcell

11- IKEA

12- DeFacto

13- Enza Home

14- Uğur Soğutma

15- Beko

16- Koton

17- Samsung Türkiye

18- Halkbank

19- Akbank Sanat

20- Honda Türkiye

21- LC Waikiki

22- Istanbul Modern | Istanbul Museum of Modern Art

23- Boğaziçi Üniversitesi

24- Ford Türkiye

25- Yamaha Motor
Listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yapılan araştırmaya göre;
SocialBrands, markalar için en popüler sosyal medya kanalları olan Facebook, Twitter ve Instagram’da yer alan 20 binden fazla marka hesabını inceliyor.

Ayda 1,3 Miyon Sosyal Medya İletisi
Markaların 1-30 Haziran dönemindeki performansını mercek altına aldığı Temmuz SocialBrands’de Facebook’ta 8.439 sayfaya ait 466,026 ileti, Twitter’da 7.213 hesabın paylaştığı 780,744 Tweet, Instagram’da ise 4.726 hesabın paylaştığı 134.077 ileti olmak üzere; toplamda 20.378 farklı sosyal medya hesabı tarafından paylaşılan 1 milyon 380 bin 847 içeriği istatistiksel olarak incelendi.

Yoğun Sosyal Etkileşim
İncelenen 1,3 milyon Facebook, Twitter ve Instagram iletisi, Türkiye’de sosyal medyanın popülerliğini gözler önüne serdi. 20 bin marka tarafından paylaşılan bu iletilerin ay boyunca aldığı beğeni, yorum, paylaşım, Retweet gibi etkileşimlerin toplam sayısı ise 760 milyondan fazlaydı!

Derin Veri Analizi
Bu inceleme için tüm hesaplar ve sayfalar için hayran sayısı, hayran artışı, sayfa yapısı, sayfa bilgileri, ay boyunca paylaştığı tüm iletiler, ileti türleri, paylaşılan iletilere gelen beğeni, yorum, paylaşım ve Retweetler, ileti başı etkileşim oranı, hashtag ve mention kullanımı, bulunduğu sektördeki karşılaştırmalı durumu gibi onlarca farklı herkese açık performans verisi derlendi.

Elde edilem tüm verileri istatistiksel olarak işleyerek, sayfanın hayran sayısı ve etkileşim oranı, farklı ileti türlerinin aldığı etkileşim oranları, sayfa bilgilerinin kullanımı, hashtag ve mention gibi kanala özel anahtar araçların kullanımı gibi birçok bileşenin sayfa başarısındaki etkileri belirlendi.

http://www.marketingturkiye.com.tr/wp-content/uploads/2017/08/mtxboomsonar.jpg

Marketing Türkiye – BoomSonar işbirliğiyle artık markaların sosyal medya performanslarına çok kolay ulaşabileceksiniz. Markaların sosyal medya performanslarının derlendiği Sosyal Medya Marka Endeksi, Ağustos ayından itibaren Marketing Türkiye ana sayfasında yer alıyor…

SocialBrands markaların sosyal medya performanslarını tamamen tarafsız ve veriye dayalı şekilde ölçümleyen sosyal medya marka endeksinden oluşuyor. BoomSocial verilerini ve BoomSonar teknolojilerini kullanan SocialBrands, markalar için en popüler sosyal medya kanalları olan Facebook, Twitter ve Instagram’da yer alan 21 binden fazla marka hesabının performans ölçümlemesini gerçekleştiriyor.

SocialBrands platformu Türkiye’de sosyal medyayı aktif olarak kullanan markalara ait 21 binden fazla Facebook, Twitter ve Instagram hesabının her ay sosyal medyada paylaştığı 1,4 milyondan iletiyi, bu iletilerin aldığı 750 milyondan fazla etkileşimi ve markalara ait tüm performans verilerini aylık dönemlerde hem diğer markalara, hem de kendi sektörüne kıyasla değerlendiriyor.

Türkiye’nin en kapsamlı sosyal medya performans incelemesi SocialBrands Turkey Sosyal Medya Endeksi’ne www.socialbrandsturkey.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: marketingturkiye.com.tr

Bu yazımızı okuyan 1.175. takipçimizsiniz.

_Hamid Uyanık_

1994 Konya doğumlu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Konya ve Malatya Darende'de tamamladı. Bursa Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu. Hobileri arasında Seyehat, Kitap, Konsol oyunları ve Sinema vardır. Beşiktaş taraftarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.