Sosyal medyanın yeni kahramanları ‘…. Gibi Ol’ Capsleri

Sosyal medyada önünüze düşen ‘Ali gibi ol’, ‘Ayşe gibi ol’, ‘Bill gibi ol’lardan yıldınız mı? Yoksa bu çöp adamlar ve çöp kadınların ‘bilmiş’ tavsiyeleri hoşunuza mı gidiyor? Bill, Ali, Ayşe, Bilal, Ehmed, Jose… Çöp karakterler sosyal medyayı istila etmiş durumda. Peki her şey nasıl başladı? Birkaç gündür sosyal medyada meydan onların: Bill gibi ol, Ali gibi ol, Ayşe gibi ol, Murat gibi ol ya da tam tersi: Bill gibi olma, Ali gibi olma… Bir dizi ‘çöp adam ve çöp kadın’ nasıl davranmamız, hangi durumda ne yapmamız gerektiğini basit örneklerle açıklıyor.

Kaçmanın imkanı yok! ‘Ali gibi kibar ol’, ‘Ayşe gibi feminist ol’, ‘Bill gibi görgülü ol’, ‘Murat gibi düşünceli’ ol vs… Ve her şeyin başı Bill! Bu ‘çöp karakterler’ sosyal medyayı adeta istila etmiş durumda, ki zaten şimdilerde çeşitli uygulamalarla herkes kendi çöp karakterini yaratıp istediği ‘sosyal mesajı’ ya da serzenişi vermeye başladı. Peki nereden çıktılar? BBC’de yer alan ‘Bill Gibi Ol Öyküsü’ başlıklı yazı ‘örnek çöp karakteri’ anlatıyor:

Sizlerde …. Gibi Ol Capsi yapmak için buraya tıklayın…

Bugünlerde internetin en ünlü Bill’i o. Soyadı Gates, Clinton ya da Cosby değil. Hatta soyadı yok. Ama herkes onu paylaşıyor ya da ona kızıyor. O, internete ‘örnek olan’ çöp adam.
Özellikle Facebook’ta ondan ve tavsiyelerinden kaçmak mümkün değil:

İnternette nasıl davranmak gerektiğinden tutun da ilişkilerde neyi nasıl yapmak gerektiğine kadar envai çeşit konuda fikirleri var. Twitter’da da #BeLikeBill etiketiyle paylaşılan bu çizimler ilk olarak geçen yıl görüldü ama popülerliği asıl ocak ayı başlarında yakaladı. Takipçi sayısı kısa sürede 1,5 milyonu aşan Be Like Bill /Bill Gibi Olun Facebook sayfasının buna katkısı büyük.

İşte birkaç örnek:

Like Bill /Bill Gibi Olun Facebook sayfasının buna katkısı büyük. “Bill internette geziniyor. Bill hoşuna gitmeyen birşey görüyor. Bill işine devam ediyor. Bill akıllı. Bill gibi ol.” 

“Bill spor salonunda. Bill formda kalmak için oraya sık sık gidiyor. ‘AcıÇekmedenOlmaz’ ya da ‘ÇalışmakLazım’ başlığıyla selfie’ler yayınlamak yerine sporunu yapıyor. Çünkü kimsenin onun sporunu an be an izlemek istemediğini biliyor. Bill akıllı. Bill gibi ol.”

‘Ayşe&Ali gibi ol’ sayfasından.

BBC Trending bölümünden Anisa Subedar, sayfanın sahibi Eugeniu Croitoru’ya ulaştı. Milano’da yaşayan bir Moldovalı olan Croitoru, bu çizimleri Debabrata Nath ile birlikte hazırladığını anlatıyor. Daha önce de Facebook’ta mizah amaçlı sayfalar hazırlayan Croitoru kendisini ‘internet girişimcisi’ olarak tanımlıyor.

‘Bill’ karakterini telefon hattından konsere kadar her türlü ürün ve etkinliğin reklamını yapmak için kullanan çok sayıda şirket olsa da Croitoru fikrinden henüz kazanç sağlamadığını anlatıyor ama ileride sağlamayı umuyor.

Peki Bill, ona mı benziyor?

“Hayır o benden çok daha iyi bir insan” diyor, Eugeniu Croitoru: “Basit bir fikirden yola çıktık. ‘Bill’ akıllı, sağduyu sahibi ve insanları sinirlendiren şeyler yapmayan herhangi biri olabilir. Ayrıca farkına vardıysanız Bill kendisiyle de dalga geçebiliyor. Bazen de başkaları hakkında espriler yapıyor.”

Bill nasıl bir ihtiyaca cevap verdi bilinmez ama bir anda, Croitoru ve ortağının haberi olmadan yabancı versiyonları da çıktı. Arapça’daki adı ‘Bilal’ ya da ‘Beşir’. İspanyolca konuşanlar için ‘Jose’, Azerbaycan’da ‘Ehmed’, Malezya’da ise ‘Raşit’ adlı karakterler türedi.

“Bu Bilal. Bilal kız arkadaşını arıyor ama o telefonu açmıyor. Bilal onun geri aramasını bekliyor, telefon ve mesaj bombardımanına başlamıyor. Bilal akıllı. Bilal gibi ol.”

Türkiye’de ise tek bir isim üzerinde uzlaşma olmadı. Yine de Facebook’ta ‘Ayşe&Ali Gibi Ol’ sayfası açılmış durumda. Ama Türkçe’ye çevrilerek paylaşılan ‘internet görgü kuralları’ haricinde, sosyal sorumluluk mesajları vermekte de kullanıldı bu klişe.


Kadıköy Belediyesi’nin Facebook sayfasında yayımlanan bir mesaj. 


“Jose bir üniversite öğrencisi. Jose çok çalıştı ve iyi not aldı. Jose bunu hak ettiğini biliyor ve fotoğrafını çekip Facebook’ta paylaşmıyor. Akıllı ol. Jose gibi ol.” 

“Ehmed Kimi Ol” Facebook sayfasından bir örnek

Facebook’ta son günlerde hızla yayılan bir başka trend ise bir internet sitesinin hazırladığı, ‘Bill’in yerine kendi adını koyarak bir mesaj hazırlama imkânı. Pek çok kullanıcının sandığının aksine, mesajlar sosyal medya profiliniz taranarak hazırlanmıyor, rastgele dağıtılıyor. Hatta mesajı beğenmeyenler, tekrar tekrar deneyerek daha beğendikleri bir iletiyi paylaşabiliyorlar:

‘Ayşe&Ali gibi ol’ sayfasından.

Bill’in dünyadaki yolculuğuna dönecek olursak, karikatürlerin bazı versiyonlarına siyaset de karıştı. Peki Croitoru, yarattığı karakterin taklitleri ve karakterin siyasileşmesi hakkında ne düşünüyor?”Beni rahatsız etmiyor” diyor karikatürcü: “Söyleyebileceğim tek şey, ben bu karakteri yaratırken olumlu birşey yapmak istedim. İnsanları güldürmek istedim. Amacım siyaset değildi.”

Tabii bu kadar ünlü olunca Bill’in de muhalifleri türedi. Facebook’ta sayfalar açan muhalifleri, Bill’i “kendini beğenmiş, sürekli parmak sallayan ve kendi doğrularını başkalarına empoze etmeye çalışan bir karakter” olduğunu söyleyerek eleştiriyor.


Mumbai merkezli internet sitesi Screen Patti’nin yorumu: “Bu Uma Thurman. Bill’i öldürdü. Uma gibi ol. Bill’i öldür.”

Kaynak: Radikal

 on Email on Facebook on Google on Instagram on Twitter on Youtube
Blogger, Sosyal Medya Uzmanı at Genç Yolcu
Genç Yolcu 2006 yılında kurulmuştur. Sitemiz üyeleri tarafından yollanan günlük yaşama dair haberlerden oluşan, Gençlerin buluştuğu ve bilgilerini paylaştığı bir sitedir. Türkiye’de kurulan ilk çok yazarlı bloglardandır. Genç BilGe Dergisi tarafından yılın en iyi Gençlik Blog Sitesi olarak seçilmiştir. Millî ve manevi değerler ışığında evrensel gelişmeleri değerlendirme, toplumun yaşam standardı ile sosyo-kültürel bilgi düzeyinin yükseltilmesi için çalışma ve nitelikli gençleri bir araya getirerek ülkesine hizmet etme anlayışı ile yayın hayatına devam etmektedir.

Genç Yolcu, tecrübesini yüksek ahlak ve yüksek teknoloji ilkesiyle ile birleştirerek, genç girişimcilere ; toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü sağlamaktadır. Gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturmaktır. Millî ve manevi değerlere bağlı, bu milleti esas alan; tarihini bilen, ilim ve proje sahibi, üretken, kültürlü, sahasının en iyisi, çağdaş bilim ve teknik bilgiye hâkim, kaliteli bir neslin yetişmesini ve bu neslin milletimizin ve insanlığın birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmasını sağlamaktır.
Okunma: 243

Genç Yolcu 2006 yılında kurulmuştur. Sitemiz üyeleri tarafından yollanan günlük yaşama dair haberlerden oluşan, Gençlerin buluştuğu ve bilgilerini paylaştığı bir sitedir. Türkiye’de kurulan ilk çok yazarlı bloglardandır. Genç BilGe Dergisi tarafından yılın en iyi Gençlik Blog Sitesi olarak seçilmiştir. Millî ve manevi değerler ışığında evrensel gelişmeleri değerlendirme, toplumun yaşam standardı ile sosyo-kültürel bilgi düzeyinin yükseltilmesi için çalışma ve nitelikli gençleri bir araya getirerek ülkesine hizmet etme anlayışı ile yayın hayatına devam etmektedir. Genç Yolcu, tecrübesini yüksek ahlak ve yüksek teknoloji ilkesiyle ile birleştirerek, genç girişimcilere ; toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü sağlamaktadır. Gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturmaktır. Millî ve manevi değerlere bağlı, bu milleti esas alan; tarihini bilen, ilim ve proje sahibi, üretken, kültürlü, sahasının en iyisi, çağdaş bilim ve teknik bilgiye hâkim, kaliteli bir neslin yetişmesini ve bu neslin milletimizin ve insanlığın birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmasını sağlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir