Somuncu Baba İklimlendirme Sistemi İle Doğaya Dost Cami Oldu

Külliyeye yapılan Ek Cami ve Sosyal Tesisler Projesi’nde, enerji tasarrufu ve konfor sağlayan Mitsubishi Electric Su Soğutmalı VRF Sistemler kullanıldı.

Somuncu Baba Külliyesi’nin Ek Cami ve Sosyal Tesisler Projesi’nde ziyaretçi sayısındaki artışa cevap vermek ve misafirlerinin ziyaretlerini daha rahat bir ortamda gerçekleştirebilmelerini sağlamak amacıyla Mitsubishi Electric Klima Sistemleri’nin Su Soğutmalı VRF Sistemleri kullanıldı. Soğutmada yaklaşık yüzde 55 enerji tasarrufu sağlayan Mitsubishi Electric Su Soğutmalı VRF Sistemler ve projenin tüm mekanik sistemlerinin tasarımı aşamasında da her türlü desteği sağlayan Mitsubishi Electric Klima Sistemleri sayesinde bölgenin doğaya dost cami projesine imza atılmış oldu.

Tohma Çayı’nın suyundan faydalanıldı, soğutma maliyeti yaklaşık yüzde 55 düşürüldü

Malatya’nın Darende ilçesinde bulunan Somuncu Baba Külliyesi, ek cami ve sosyal tesisleri ile beraber yaklaşık 7 bin metrekare alan üzerine kurulu. Cami ve sosyal tesislerin Tohma Çayı’nın kıyısında olması nedeniyle projede soğutma sezonu boyunca ortalama 14 derece su sıcaklığına sahip Tohma Çayı suyundan faydalanıldı. Hava soğutmalı sisteme göre ısı atılacak ya da ısı çekilecek ortamdaki su sıcaklığının daha stabil olmasını sağlayan Mitsubishi Electric Su Soğutmalı VRF Sistemler sayesinde soğutmada enerji maliyetleri yaklaşık yüzde 55 oranında azaltıldı.

22 derecelik kaynak suyu kullanılarak ısıtmada yaklaşık yüzde 35 enerji tasarrufu sağlandı

Projede, ısıtma sezonu için bölgeden çıkan ve yıl boyunca ortalama sıcaklığı 22 derece olan kaynak suyundan yararlanıldı. Isı çekilecek kaynak olarak su yerine hava kullanılması durumunda, dış üniteler kış sezonu boyunca havadan ortalama 5 derece ısı çekmek durumunda kalacak ve dış ünite üzerinde oluşabilecek muhtemel buzlanmayı çözmek için de bir miktar ısıtma kaybı oluşacaktı. Kış aylarında ısıtma çalışması için kaynak suyunun kullanılması sayesinde hem buzlanma (defrost) riski ortadan kaldırıldı hem de yaklaşık yüzde 35 oranında enerji tasarrufu elde edildi. Mitsubishi Electric’in Su Soğutmalı VRF Sistemleri sayesinde, kazan destekli su soğutmalı bir sisteme göre enerji maliyetleri soğutmada yaklaşık yüzde 30, ısıtmada ise yaklaşık yüzde 6 oranında düşürüldü.

Yerden serinletme sistemi ile yoğunluğun arttığı ibadet saatlerinde bile ideal konfor

Hydrodan kullanılarak sıcak ve soğuk suyun elde edildiği projede, ana camide yerden ısıtma ve yerden serinletme yapıldı. Yerden serinletme sistemi ile soğutma sezonu boyunca caminin kullanılmadığı saatlerde ortam iç sıcaklığının belli bir sıcaklık değerinin üzerine çıkması engellendi. Böylece ortam soğutma yükünün en üst seviyeye ulaştığı ibadet saatlerinde, çok kısa bir sürede kanallı ve dört yöne üflemeli VRF iç üniteleri ile ortamın konfor ısısına getirilmesi sağlandı. Ana caminin alt katında bulunan bayanlar bölümü ise dört yöne üflemeli VRF iç üniteler ve yüzde 100 taze havalı gizli tavan tipi iç üniteler ile iklimlendirildi.

Hydrodan sıcak su üniteleri ile kış aylarında sıcak su konforu

Abdesthane kısmında kullanılan Hydrodan sıcak su üniteleri ile ibadet için gelen ziyaretçilerin kış mevsimi boyunca sıcak su ile abdest almaları sağlandı. Ayrıca bay-bayan abdesthane ve WC bölümü 11 adet yüzde 100 taze havalı gizli tavan tipi iç ünite ile şartlandırıldı. Proje kapsamında toplam 29 adet su soğutmalı dış ünite, 5 adet orta ve yüksek statik basınçlı gizli tavan tipi iç ünite, 14 adet yüzde 100 taze havalı gizli tavan tipi iç ünite, 16 adet duvar tipi iç ünite, 27 adet dört yöne üfleme kaset tipi iç ünite, 4 adet kasetli döşeme tipi iç ünite ve 5 adet Hydrodan sıcak su ünitesi kullanıldı.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım

Bu yazımızı okuyan 961. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir