Somuncu Baba Külliyesi’nden Muhteşem 40 Gül Fotoğrafı

Darende Gül Şehri

Gül, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (sav) ’i ve ona olan muhabbeti hatırlatan bir sembolüdür. Nasıl ki Peygamberlerin en üstünü Hz.Muhammed (sav) ise çiçeklerin başı da güldür. Malatya’nın Darende ilçesi Hz.Peygamber Efendimiz’in neslinden gelen evlatlarının yaşadığı diyar olması sebebiyle tarih boyunca “Gül şehri” olarak anılmıştır.

Nesimi’nin dediği gibi; “Gül olanın aslı güldür. Peygamberin nesli güldür.” İşte o gül neslinden Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri Darende’ye gelmekle burayı bir gül yurdu haline çevirmiştir.

“Bizim gülşendeki güller
Dururlar taze solmazlar
Hazan olup dökülmezler
Zemistân ü bahâr olmaz”

diye buyuran Şeyh Hamidi Veli Hazretleri, hem gül neslinin kıyamete kadar baki kalacağını hem de zahiri anlamda Darende’de her dâim güllerin açacağını haber vermiştir. Nitekim onun neslinden gelen evlatları da burayı mamur ederek gül ve gönül medeniyetini kurmuşlardır.

Somuncu Baba’nın ahfâdından Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Hazretleri Divân-ı Hulusi-i Darendevi adlı eserindeki bir şiirinde Darende’yi şu şekilde anlatmıştır:

“Somuncu Baba’nın ili,

Tâze açar solmaz gülü

Bağında öter bülbülü,

Kokar dağı taşı güldür”

İşte bu şekilde Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretlerinin tohumlarını serptiği bu gül nesli insalığa örnek olacak hizmetlerle Darende’ye ve tüm dünyaya gül kokusunu yaymaktadır.

Somuncu Baba Külliyesinde 40 Gül

Şeyh Hamid-i Veli Hazretlerinin ve Osman Hulusi Efendinin kabirlerinin yer aldığı Darende Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi mimari özellikleri ve her mevsim açan gülleri ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Yaz kış farketmeksizin renk renk açan güller, Külliye’nin manevi havasına ayrı bir güzellik katıyor. Külliye’nin yeni cami bölümünün 40 küçük pencereden oluşması, iç içe geçmiş yıldızlardan oluşan ahşap tavanında toplam 40 köşenin bulunması çeşitli mimari sırlar barındırmaktadır. Çünkü 40 rakamı bizim kültürümüzde çeşitli sırlara işaret etmektedir. Bunlardan ilki Peygamber Efendimiz (sav)’in 40 yaşında peygamber olmasıdır.

Bizler de bu yazımızda profosyonel veya amatör fotoğrafçıların Somuncu Baba Külliyesinde çektikleri 40 Gül Fotoğrafını derledik. Daha önce Darende Somuncu Baba Külliyesi’nden Muhteşem Sonbahar Fotoğrafları adlı bir yazı yayınlamıştık on binlerce kişi tarafından sosyal medyada paylaşılmıştı.

“Hepsi birbirinden güzel bu gül fotoğraflarından Sizin En Beğendiğiniz hangisi? Seçtiğiniz fotoğrafın üzerindeki Sosyal Medya Simgelerine tıklayarak seçiminizi bizlerle sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. #SomuncuBaba #Gül #GençYolcu #Darende #Türkiye #Rose #Turkey gibi etiketleri de paylaşım mesajınıza ekleyebilirsiniz.”

Sizleri Somuncu Baba Külliyesi’nde çekilmiş kartpostallık manzaralar ile başbaşa bırakıyoruz:

Somuncu Baba’da Gül Mevsimi Fotoğrafları

#1

#2

#3

#4

#5

#6

#7

#8

#9

#10

#11

#12

#13

#14

#15

#16

#17

#18

#19

#20

#21

#22

#23

#24

#25

#26

#27

#28

#29

#30

#31

#32

#33

#34

#35

#36

#37

#38

#39

#40

 

Bu yazımızı okuyan 4.865. takipçimizsiniz.

Fatih Akbaş

1987 Malatya Darende Doğumlu, İlk, Orta ve Lise eğitimini Darende'de tamamladı. İnönü Üniversitesi Muhasebe Vergi Uygulamaları ve İşletme bölümü mezunu. Darende'nin meşhur Kenger Sakızını araştırıp, tanıtımında büyük destekleri oldu. Hobileri arasında fotoğraf, sosyal medya, Seyehat, yüzme, masa tenisi ve güreş vardır. İngilizce ve Arapça bilmekte, Beşiktaş taraftarı, Evli ve 2 çocuk babası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.