Şifalı Bitkilerle Grip Tedavisi

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:3DD-9nO0p073PM:http://2.bp.blogspot.com/_bW_kKepurcQ/R_DPvBunmCI/AAAAAAAAAN0/AMtXVu8Q3ng/s400/grip3.jpgSonbaharla birlikte grip hastalığı kapımızı çalmaya başladı. Grip tedavisinde etkili olan kekik, adaçayı, karanfil, nane, anason gibi bitkilere de talip arttı.
Gıda ve yemeklere tat, koku ve renk vermek, antimikrobiyal, antioksidan ve fizyolojik etkilerinden dolayı kullanılan baharatların antimikrobiyal (mikroplara karşı etkili) etkileri yıllardır biliniyor. Yapılan araştırmalar da baharat tüketiminin artmasıyla bağırsaklarda bakteriyal değişim sağlanarak kanser riskinin azalılabileceğini gösteriyor. Baharatların antioksidan etkileri özellikle fenolik bileşiklerden ileri geliyor…

En fazla bulunanları ise flavonoitler ile fenolkarbonik asit. Bu bakımdan zengin olan baharatlar, kimyon, rezene, dereotu, anason, kişniş, karabiber, adaçayı, biberiye, kekik, karanfil ve kırmızı biber.

Soğuk Algınlığı İçin…

Soğuk algınlığında rahatlatıcı ve bronş açıcı olarak kullanılabilecek bitkiler var. Çok yönlü etkilere sahip olan melisa, kekik, rezene, çördük otu, nane, anason, adaçayı, biberiye, çemen, defne, fesleğen, karanfil gibi yaygın olarak bulunan bitkiler bronş açıcı, terletici, antiseptik ve rahatlatıcı etkilerinden dolayı kullanılabilir. Bu tür bitkiler gelişmiş ülkelerde çok yaygın olarak tüketiliyor.

Bu yazımızı okuyan 1.054. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir