Sanat, İstanbul’da ayağa düştü!

ShoeArt 2008 İstanbul, eylül ayında başlayacak açık hava sergisinde özel tasarım dev ayakkabılar yer alacak. 2 ay boyunca açık kalacak sergilerde ayakkabı heykelleri Şişli, Nişantaşı, Abdi İpekçi Caddesi ve Cevahir Alışveriş Merkezi gibi şehrin en işlek noktalarında İstanbullularla buluşacak. Ayakkabı firması Hotiç’in ana sponsorluğunda, Sinpa AŞ tarafından koordine edilen ShoeArt 2008’de 80’in üzerinde sanatçının dev ayakkabı tasarımları sadece sergilenmekle kalmayacak. Motosikletli tasarlanan ayakkabılar şehrin belli yerlerini dolaşarak İstanbul trafiğini de renklendirecek. İstanbul’u sanat şehri yapma yolunda önemli bir adım olan ShoeArt 2008 aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi vasfı taşıyor. Projede yer alan birbirinden güzel ayakkabılar sergi sonunda Antik AŞ tarafından düzenlenen bir müzayede ile satılacak. Bahçesinde, binasında veya evinde kocaman ayakkabılardan birisini görmek isteyenlerden gelecek bütün gelir ise Türk Kalp Vakfı ve Tema Vakfı’na bağışlanacak.

2008 ShoeArt’ta parlaklığıyla göz alan tasarımlardan birisi Alinur Velidedeoğlu’na ait ‘Kaval-Şişâne’ modeli. Tanıtılan ayakkabılar için ‘yerlerinde salatalık, patlıcan veya testere de olabilirdi’ diyen reklamcı Dedeoğlu, ShoeArt’ın sanatı özellikle çocuklara ve gençlere sevdirmek için önemli bir öncü görevi üstlendiğini söylüyor. Sanatçıya göre, bugün dev ayakkabıları gören çocukların büyüklerine ‘Bu ne? Niye böyle yapmışlar?’ diye sormaları, 50 yıl sonra sanatı daha iyi anlayan bir toplum oluşmasına önayak olacak.

Güneş enerjisiyle şarj olan, ışık veren, fermuarlı, metal, hatta kırmızı halılı ayakkabılar bile tanıtımda boy gösterirken en enerjik ve renkli ayakkabı tasarımı şehirli jip Nissan Qashqai’yi anlatan Aslı Sönmezler tasarımı. Sönmezler, ayakkabıyı çakralarının açık olduğu bir dönemde çalışmış. Kaosu geride bırakmış, bulutların üstünde kurduğu şehirle Yaradan inancını ve üstün gücü anlatan resmin sonunda ortaya inançlı bir ayakkabı çıkmış.


TALÂT ALKAN

Bu yazımızı okuyan 1.289. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir