‘Sakura’ Japonya’yı renklendiriyor

İlkbaharın gelişiyle, Japonya devasa bir pembe buluta dönüşür. Ve baktıkça sanki ağaçlar size gülüyormuş gibi gelir. Çiçekleri açmış kiraz ağaçları gördüm, gölgesinde uyudum, bu benim keyfim oldu”. Japon şair Buson bu şekilde yazar, fakat bunu herhangi bir Japon da söyleyebilirdi, çünkü her ilkbaharda %60’ı kiraz ağaçları ile olan randevularını kaçırmazlar. Literal tercümesi olmamasına rağmen, ‘hanami’ adı kiraz ağacının çiçeklerini hayranlıkla izlemek (‘sakura’) şeklinde açıklanabilir.

Mart ayının son günleri ile nisan ayının ilk günleri arasında kiraz ağacının çiçekleri açar, fakat beklentiler daha önceden başlıyor: ocak ayının sonundan itibaren, tüm iletişim medyasının hava durumu haberleri, hemen hemen dakikası dakikasına, Japonya’nın tüm bölgelerinde çiçeklenme tahminlerinin yayınlandığı haritalar sunarlar. Weathernews Touch hava durumu ‘app’ı 13 milyon kere yüklendi. Bu uygulamada kullanıcılar favori bölgelerinde çiçeklerin açmaya başladığına dair uyarılar almalarına imkan sağlayan Sakura Channel’den durumu takip edebilirler.

Mart ayının son günleri ile nisan ayının ilk günleri arasında kiraz ağacının çiçekleri açar

‘Sakura’ ilkbaharın başlangıcını işaretler, fakat özellikle Japonlar için bir metafordur: geçiciliğin güzelliğin ve hayatın kırılganlığını temsil eder. Pembe patlama on günden fazla sürmüyor, fakat keyfin azamisi çıkarılıyor. Kentin bahçeleri çiçekle çevrili bir pikniğin keyfini çıkaran binlerce hayranlarla dolar. Bu bir grup etkinliğidir: çiftler, arkadaşlar veya iş arkadaşları bir araya gelirler. Hatta firmalar yer tutmaları için çalışanlarını önceden gönderirler. Gün boyunca gezerler, ayakkabılarını çıkarırlar, yerler ve içerler. Daha sonra, ışıklandırılmış kiraz ağaçlarının altında şarkılar söyleyerek eğlence gece devam eder. Ve sanki pastoral gibi görünen ortam zamanla sake ve bira yüklenmesi ile karışıklığa dönüşür.

‘Hanami’ Japonya’nın herhangi bir köşesinde kutlanabilir, fakay artık klasik olmuş yerler var. Bu sene Kioto 3 ile 11 nisan tarihleri arasında pembeye boyanacak. Burada en çok ziyaret edilen ağaç Maruyama parkında bulunur, fakat çoğunluk Yoshino Tepesini tercih eder, sebebi dağı 30.000 den fazla kiraz ağacı örtmekte olması. Tokyo’da çiçeklenme 2 ile 10 nisan arası beklenmekte. Ueno parkı sabırsızlar için mükemmel bir yerdir, çünkü burada kiraz ağaçları başka yerlerden iki gün önce çiçek açar. Chidorigafuchi parkı gösteriyi gölde bir sandal içinde izleme imkanı sağlar ve diğer tarafta Shinjuku Gyoen’da ise kiraz ağacı çeşitleri bir düzineyi bulur. Takashimaya alışveriş mağazası buraya yakındır. Burada özellikle ‘hanami’ için tasarlanmış tabaklar satın alabilirsiniz. ‘Dango’ ‘Hanami dango’ olarak tanınan üç renkli tipik bir tatlıdır. ‘Hanami’ başlıbaşına bir olgudur, fakat keyfini çıkarmak için önceden hazırlıklı olmak gerekir. Bir hava durumu muhabiri birkaç gün önce Tokyo’da Yasukuni tapınağına gitmelidir. Kirazları ‘sakura’nın başlangıcını işaret eder. Muhabir çiçeklenmenin gidişini her saat başı iletir. Herhangi bir yenilik tüm iletişim medyasının ana haberine dönüşecektir. O zaman çiçekler açar ve yok olurlar. Ve güzelliğin geçici olmasından, herkes onları yakalamak ister.

Bu yazımızı okuyan 2.000. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir