Sağlıklı Yaşamın Sırrı !

Bu öğütlere dikkat çünkü vücudunuz ne kadar sağlıklı olduğunuzun aynası. 10 sorudan oluşan bu testi sakın kaçırmayın. Çünkü testin sonunda özel yaşamınızın sağlığınızı nasıl etkilediğini öğreneceksiniz.

Londra Yaşlanma Bilimi Enstitüsü’ne göre vücudumuzu ne kadar iyi tanırsak o derecede hastalığın önüne geçebiliriz. Vücudunuz siz fark etmeden sağlığınızla ilgili en önemli ipuçlarını veriyor.” Bu uyarıyı yapan İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan King College Hastanesi’nin doktorları… Bu konuda birçok araştırmaya imzasını atan King College’de Gerontoloji (yaşlanma bilimi) Enstitüsü’nde araştırmalarını yürüten Prof. Dr. Robert Weale, “Sadece parmaklarınızın uzunluğu bile sizin sağlığınız hakkında kayda değer bilgi sahibi olmamızı sağlıyor aslında. Siz de vücudunuzla ilgili önemli detaylara dikkat ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz” diyor. Işte hayatınızı kurtaracak 16 ipucu:

1- Tırnaklar

Tırnaklarınıza dikkatle bakın… Eğer hafif mavilik yada morluk görüyorsanız bu bir kalp hastalığıyla karşı karşıya olduğunuz anlamına gelebilir. Tırnaklarınızın aşırı kalın olması ya da ya da üstlerinde tümsekler olması da nefes alma hatta akciğer sorunlarıyla karşı karşıya olduğunuzu gösterebilir.

2- Nefeslerinizi sayın

Eğer dakikada 15 kez daha az nefes alıp veriyorsanız sağlıklı ciğerlere sahipsiniz demek… Eğer 25 kez nefes alıp veriyorsanız o zaman sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

3- Gözler

Aynada gözlerinizden birine bakın. İris’in etrafında beyaz bir daire varsa kolesterol seviyeniz yüksek anlamına geliyor.Bu aynı şekilde yaklaşan kalp sorunlarında en büyük habercisi…

4- Avuç içinize bakın

Avuç içlerinize dikkatle bakın… Eğer kırmızı ve lekelilerse karaciğeriniz de sorun var demek…

5- Hafıza kontrolü

Bir tepsinin üstüne rastgele 10 eşya koyun. Tepsiye sadece 10 saniye bakın. Kaç tanesini hatırlayabildiniz? İyi bir hafızanızın olması Alzheimer’le karşılaşma riskinizin daha az olacağı anlamına geliyor.

6- Tuvalet sıklığı

Her 3 saatte bir tuvalete birden çok gitme ihtiyacımı hissediyorsunuz? Diyabetin en erken alarmlarından biri sık sık tuvaletegitmektir.

7- Doğum kilonuz

Annenize kaç kilo doğduğunuzu sorun… 3 kilonun altında doğmuşsanız kalp sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

8- Nabız kontrolü

Nabzınız ne kadar kadar yavaş atıyorsa o kadar uzun yaşayacaksınız demektir. Yani nabzınız 70’in altındaysa sağlıklısınız anlamına geliyor…

9- Dişlerinizi fırçalayın

Dişleriniz kanıyor mu? Kalbiniz tehlikede…

10- Parmak uzunluğu

İşaret ve yüzük parmakları aynı uzunlukta olan kişilerin kalp krizi geçirme riski daha fazla…

11- Ayak bilekleri

Baş parmağınızla ayak bileğinizin arka kısmına bastırın. Eğer bastırdığınız noktadaçok fazla çukurluk oluşuyorsa, o zaman kalp, akciğer, böbrek sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz…

12- Kas kontrolü

Sırt üstü yatın. Bacaklarınız dümdüz olsun. Bir bacağınızı havaya kaldırın. Bir kişinin ayağınıza bastırmasını isteyin. Eğer bacağınız yere düşüyorsa, kaslarınız da bir zayıflık olduğu anlamına geliyor.

13- Görünüş

Gözünüzün hemen altında elmacık kemiğiniz üzerine bir cetvel yerleştirin. Sonra cetvelin üstüne bir kredi kartı yerleştirin kartı en rahat okuduğunuz uzaklığı ölçün. Ne kadar yakına gelirse gelsin kartı rahat okuyabiliyorsanız göz sağlığınızın iyiolduğu anlamına geliyor.

14- Beliniz kalın mı?

Eğer vücut şekliniz elmaya benziyorsa… Yani vücut yağlarınız belinizin çevresinde toplanıyorsa o zaman kalp sorunu yaşama riskiniz daha fazla…

15- Tiroit misiniz?

Kollarınızı yere paralel olarak tam karşınızda birşeye uzanıyormuş gibi uzatın… Ellerinize dikkat edin… Eğer elleriniz bu pozisyonda titriyorsa o zaman tiroit olma riskiniz çok yüksek…

16- Düz yürümek

Yere bir metre uzunluğunda bir çizgi çizin… Üzerinde rahat rahat yürüyebiliyorsanız, vücudunuzun koordinasyonu iyi işliyor. Yani merkez sinir sisteminiz…

Bu yazımızı okuyan 830. takipçimizsiniz.

Fatih Alan

1980 Konya doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Konya'da tamamladı. Amerika Kentucky Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü öğrencisi. Yurt içi ve yuırt dışında Yöneticilik, Mali İşler ve organizatör olarak farklı firmalarda görev aldı. Bursa'da Turizm sektöründe Otel'de Yönetici olarak görev yapmakta. Hobileri arasında Motorsiklet, Spor, Kişisel gelişim eğitimleri ve kitap okumak gelir. İngilizce ve Arapça bilmekte, Evli ve bir çocuk babası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir