Sağlıklı bir Türk kahvesi nasıl yapılır?

Keyifli zamanların ve hatırı sayılır eş ve dostlarınızla paylaştığınız anların en kıymetli ikramıdır Türk kahvesi. Boşuna dememişler bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır diye. İşte böyle anlarda tüketilen hatırı sayılır bir Türk kahvesinin köpüklü ve lezzetli olmasının yanında sağlıklı da olması gerekir. İşte sağlıklı Türk kahvesi yapmanın püf noktaları.

Hatırı sayılır içeceklerimizden Türk kahvesinin lezzeti, görüntüsü ve güzel sunumunun yanında sağlıklı da olması büyük önem taşıyor. Türk kahvesi telvesi ile birlikte pişirildiğinde kahvenin antioksidan kapasitesi artıyor. Böylelikle içeriğindeki polifenoller ile antikanserojen özellik kazanıyor. Yapılan çalışmalar günde 1-3 fincan içilen Türk kahvesinin birçok kanser türünden koruyucu olduğuna işaret ediyor. Ayrıca kahvenin sağlığımıza daha birçok faydası bulunuyor.

Günde 1-3 fincan içilen Türk kahvesi, birçok kanser türünden koruyor

İşte sağlıklı ve lezzetli bir Türk kahvesi yapmanın püf noktaları.

Oda sıcaklığındaki suyu kullanın

Dolaptan çıkardığınız su ya da kettle’da kaynattığınız su okkalı bir kahve için uygun değildir. Unutmayın, Türk kahvesinin en iyi hali oda sıcaklığındaki sudur.

Kahvenin taze olmasına dikkat edin

Tamam taze kahve aldınız. Fakat sonrasında aldığınız taze kahveyi iyi muhafaza etmeniz de çok önemli. Hatta kahveyi sakladığınız kavanozu ne kadar sürede bir yıkadığınız da. Hiçbir zaman daha önceden kahve kalmış bir kavanozu kullanmayın.

Kahve ve şeker ölçüsüne dikkat

Sade, az şekerli, orta şekerli ya da şekerli seçeneklerini tutturmak bazen zor olabilir. Sade kahve için hiç şeker kullanmazken, az şekerli bir kahve için kaşığın ucuyla biraz şeker alıp atın. Orta şekerli bir kahve için ise yarım tatlı kaşığı koymanız yeterli. Bir kişilik kahve yapacaksanız eğer bir tatlı kaşığı tepeleme kahve kullanın.

Kesme değil toz şeker kullanın

Kesme değil toz şeker tercih etmeniz damak zevkinize daha çok uyacaktır. Ölçü, tad ve sağlık kriterlerini göz önünde bulundurursak lezzetli ve sağlıklı bir kahve için mutlaka toz şeker kullanın.

Kaynak: Yeni Şafak

Hamit Selimli

1995 Hatay Payas doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Hatay Dörtyol'da tamamladı. İnönü Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi. Amerika Dil eğitimi aldı ileri seviyede İngilizce bilmektedir. .Otomotiv, savunma, çelik ve maden sektörlerini yakında takip eder bu alanlardaki tecrübe ve gözlemlerini paylaşır. Hobileri arasında Tarih, Seyehat, Futbol ve Yüzme vardır. Kahve hayranı ve Galatasaray taraftarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir