Renault yerli otomobile talip oldu.

Yerli otomobil üretimi için Tofaş’tan sonra Renault da ‘varım’ dedi. Euromed Başkanı Kugler, “Bir Türk otomobili üretme arzusu olacaksa, en doğal ortak tabii ki Oyak Renault olacaktır” diye konuştu. Yerli otomobil üretimi için ön çalışmaya başladığını duyuran Koç Holding şirketlerinden Tofaş’a rakip çıktı. Bu yıl 82’ncisi düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda gazetecilerle bir araya gelen Renault Euromed Bölge Başkanı Jean-Christophe Kugler, “Eğer günün birinde bir Türk markası ile bir Türk otomobili üretme arzusu olacaksa, en doğal ortak tabii ki Oyak Renault olacaktır” dedi.

Daha ileriye gitmek istiyoruz

Renault olarak Türkiye’ye derinlemesine kök salmış, Türkiye ile bütünleşmiş bir üretici olduklarını ifade eden Kugler, “Türkiye’de, entegre olmuş teknolojilerle, örneğin motor veya vites kutusu üreten tek üretici biziz. İlk düzeyde durmaktansa daha da ileriye gitmek, Türk tedarikçiler ile bu üretimleri birleştirerek, bütünleştirerek devam etmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

En Türk olanı biziz

Renault’nun, Türkiye’deki otomotiv üreticilerinin ‘en Türk olanı’ konumunda bulunduğunu dile getiren Kugler, şöyle devam etti: “Türkiye’de üretim yapıyormuşuz gibi çalışmıyoruz. Tamamen Türk bir üretim yapıyoruz. Yerli otomobil için halihazırda resmi bir talep bize hükümetten gelmedi. Türkiye’de zaten entegre durumunda bulunan teknolojilerimizin mevcudiyeti sayesinde böyle bir projeyi en hızlı gerçekleştirecek olan biz olurduk.” Kugler, Türk mühendislerinin böyle bir markayı çıkartabileceğini ve üretebileceğini ifade ederek, “Türkiye’de bir Türk mühendislik ürününü üretmek mümkün. Projenin içeriği tam açık olarak bilinmiyor. Hükümetin bu konuda getireceği her türlü aydınlatmayı heyecanla bekliyoruz” dedi.

Biz de işin içinde olacağız.

Oyak Otomotiv ve Çimento Şirketleri Başkanı Celal Çağlar ise, yerli otomobile ilişkin, “Öncelikle tam bir tarife bağlı olarak muhakkak böyle bir proje olduğu takdirde biz de işin içinde olacağız. Tam tarifin içinde nasıl bir Türk aracının tarif edildiği ve nasıl teşviklerle ileriye gidebileceğinin belli olması gerekiyor. Ortağımızın da bu konuya ne şekilde bir katkıda bulunacağını, nasıl ortaklık yapabileceğimizin görüşmelerini yapıyoruz. Bu konuyu tartışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Araç başına 1200 euroluk tasarruf

Jean-Christophe Kugler, Oyak Renault’nun Bursa fabrikasında üretilen araçlarda, modellerine bağlı olarak 800 ile 1200 euro arasında tasarruf yapıldığını, bunun mutluluk verici olduğunu söyledi. Kugler, euro ile Türk Lirası paritesi ne olursa olsun, kalite ve üretkenlik düzeyi yüksek gittiği için Bursa fabrikasında daima üretim yapılacağını söyledi. Türk mühendislerine çok derin saygı duyduğunu ifade eden Kugler, Türk mühendislerinin çok iyi eğitimli olduğunu ve çok organize bir şekilde çalıştıklarını vurguladı.

Bu yazımızı okuyan 967. takipçimizsiniz.

Sebahattin Selimli

1987 Hatay Dörtyol doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Hatay da, üniversite eğitimini Metalürji ve Malzeme Mühendisliği olarak Ankarada tamamladı.Demir Çelik ve Maden sektöründe Yönetici olarak görev yapmaktadır.Yabancı Dili iyi seviyededir.Ticari ve gezi amaçlı 20 den fazla ülkeye Seyehat etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir