Plastik erkek çocukları “Feminize” ediyor

Plastiklerde kullanılan kimyasal maddelerin erkek çocukların beyinlerini feminize ettiği ve bu yüzden çocukların sert ve fiziksel oyunlardan kaçındığı ileri sürüldü.  Tıp alanında dünyanın saygın yayın organlarından olan International Journal of Andrology’de yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, ana rahmindeyken plastiklerde bulunan kimyasal maddelere maruz kalan erkek çocuklar araba gibi “erkek oyuncağı” olarak bilinen oyuncaklarla oynamaktan zevk almıyor.

New York eyaletindeki Rochester Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, bu çocuklar aynı zamanda sert ve fiziksel oyunlara karşı da isteksiz oluyor.

Araştırmada evlerde kullanılan binlerce ürünün hormonları bozan kimyasal madeeler içerdiği ve bu durumun çocukların gelişmesini etkilediği belirtildi.

Çevreci kuruluşlar araştırmayı “son derece endişe verici” olarak niteledi ve bu konuda önlem alınması için çağrıda bulundu.

Araştırmada dişi cinsiyet hormonu östrojeni taklit eden kimyasal madde ftalatlar incelendi.

Bazı uzmanlar, cinsel organı özürlü olan erkek bebek sayısındaki artışın ve son yıllarda yetişkin erkeklerde görülen sperm sayısı azlığının da plastik maddelerdeki bu kimyasallardan kaynaklandığına inanıyor.

Bu yazımızı okuyan 826. takipçimizsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir