Plasebo: İyileştirici yalan

“Yalancı” ilaç da gerçeği gibi etki gösteriyor. Tıp dünyasının uzun süre görmezden geldiği plasebo şimdilerde hayli itibar görüyor. Modern tıbbın bilgi birikimi ile vücudun kendini sağaltma yeteneği birleştirilebilirse, bundan hastalar kadar hekimler de yarar sağlayacak. Yaralar acı verse de bazen işe yarıyor. Dr. Bruce Moseley bu gerçeği birkaç yüz ameliyatın sonrasında kavradı. Moseley, Amerikan ulusal basketbol takımının hekimiydi. Sporcularla dünyanın bir ucundan diğerine uçmadığı zamanlar ortopedist olarak Teksas Houston’da çalışıyor ve omuz çıkıklarıyla, diz aşınmalarıyla uğraşıyordu. Hastalarından birçoğu artrozdan şikâyetçiydi. Bu ağrı diz eklemindeki kıkırdağın yavaş yavaş aşınması ve buna bağlı sürtünmenin başlamasıyla ortaya çıkıyor. İşte Moseley de o zaman devreye giriyordu. Eklemi açıyor, aşınmayla oluşan parçacıkları temizliyor ve kıkırdağı bir frezeyle düzgünleştiriyordu.

Metot sorunsuz işlese de sorumluluk sahibi bir hekim olarak Moseley, meslekte bunca yıldan sonra yöntemini daha da geliştirip geliştiremeyeceğini düşünmeye başladı. Hastanesinde kalite denetiminden sorumlu bir uzmana danıştı. Uzman kadın “Asıl olanın daha etkili bir yöntem geliştirmek olduğundan neden bu kadar eminsiniz?” yanıtı verdi. Bu cevap cerrahın kafasını karıştırdı.

“Her yıl 250.000 Amerikalı bu ameliyatı yaptırıyor. Neredeyse tamamında düzelme oluyor. Ciddi bir tedavi yöntemi söz konusu” diye kendini savunduysa da başka bir soruyla karşılaştı: “Bu denli tecrübeli bir cerraha söylemeye çekiniyorum fakat asıl önemli olan çoğu zaman bu değil. İnsanların hayal gücünü, salt ameliyat edilmiş olma düşüncesi kadar harekete geçiren başka bir şey yoktur. Ümidin bile ağrıyı kesebileceği hiç aklınıza geldi mi?”

Moseley o günden sonra yeni hastalarından alışılmadık olmasına karşın risk içermeyen bir deneyden geçmelerini rica etmeye başladı. Razı gelenler, ameliyat günü steril kıyafetlerle ameliyathaneye alındı. Hazırlıklar tamamlandığında Moseley, hastanın göremeyeceği bir yerde mühürlenmiş bir zarfı açıyordu. Mektupta ameliyatı gerçekten yapıp yapmayacağı yazılıydı. Hastanın ameliyat edilmesinin şart olduğu belirtildiğinde olağan süreç işliyor, Moseley hastaları gerçekten ameliyat ediyordu.

Nihayetinde hastaların sadece yarısı gerçek bir operasyon geçiriyordu. Kimlerin ameliyat edilip kimlerin edilmeyeceğini Moseley’nin meslektaşları belirliyordu. Böylelikle onun, bilinçli veya bilinçsiz, özellikle iyileşme ihtimali yüksek hastaları seçmesinin önüne geçilmiş oluyordu.

Yazı: Stefan Klein | Fotoğraflar: Sven Jacobsen – geodergi

 on Email on Facebook on Google on Instagram on Twitter on Youtube
Blogger, Sosyal Medya Uzmanı at Genç Yolcu
Genç Yolcu 2006 yılında kurulmuştur. Sitemiz üyeleri tarafından yollanan günlük yaşama dair haberlerden oluşan, Gençlerin buluştuğu ve bilgilerini paylaştığı bir sitedir. Türkiye’de kurulan ilk çok yazarlı bloglardandır. Genç BilGe Dergisi tarafından yılın en iyi Gençlik Blog Sitesi olarak seçilmiştir. Millî ve manevi değerler ışığında evrensel gelişmeleri değerlendirme, toplumun yaşam standardı ile sosyo-kültürel bilgi düzeyinin yükseltilmesi için çalışma ve nitelikli gençleri bir araya getirerek ülkesine hizmet etme anlayışı ile yayın hayatına devam etmektedir.

Genç Yolcu, tecrübesini yüksek ahlak ve yüksek teknoloji ilkesiyle ile birleştirerek, genç girişimcilere ; toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü sağlamaktadır. Gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturmaktır. Millî ve manevi değerlere bağlı, bu milleti esas alan; tarihini bilen, ilim ve proje sahibi, üretken, kültürlü, sahasının en iyisi, çağdaş bilim ve teknik bilgiye hâkim, kaliteli bir neslin yetişmesini ve bu neslin milletimizin ve insanlığın birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmasını sağlamaktır.
Okunma: 75

Genç Yolcu 2006 yılında kurulmuştur. Sitemiz üyeleri tarafından yollanan günlük yaşama dair haberlerden oluşan, Gençlerin buluştuğu ve bilgilerini paylaştığı bir sitedir. Türkiye’de kurulan ilk çok yazarlı bloglardandır. Genç BilGe Dergisi tarafından yılın en iyi Gençlik Blog Sitesi olarak seçilmiştir. Millî ve manevi değerler ışığında evrensel gelişmeleri değerlendirme, toplumun yaşam standardı ile sosyo-kültürel bilgi düzeyinin yükseltilmesi için çalışma ve nitelikli gençleri bir araya getirerek ülkesine hizmet etme anlayışı ile yayın hayatına devam etmektedir. Genç Yolcu, tecrübesini yüksek ahlak ve yüksek teknoloji ilkesiyle ile birleştirerek, genç girişimcilere ; toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü sağlamaktadır. Gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturmaktır. Millî ve manevi değerlere bağlı, bu milleti esas alan; tarihini bilen, ilim ve proje sahibi, üretken, kültürlü, sahasının en iyisi, çağdaş bilim ve teknik bilgiye hâkim, kaliteli bir neslin yetişmesini ve bu neslin milletimizin ve insanlığın birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmasını sağlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir