Peygamberimize hakaret içeren filmin yapımcısı Müslüman oldu ve Medine’de gözyaşlarına boğuldu

Müslümanların Masumiyeti’ filmine verdiği destekle tanınan Hollandalı film yapımcısı Arnoud van Doorn, İslamiyeti seçmesinin ardından kutsal toprakları ziyaret etti. van Doorn, aleyhine film yaptığı Hz.Muhammed’in (sav) kabrinin başına gelince gözyaşlarını tutamadı.  Eski Hollanda Sağcı Özgürlük Partisi üyesi olan van Doorn Peygamber’imiz aleyhine yapılan ‘Müslümanların Masumiyeti’ filmine verdiği destekle tanınıyordu.

Suudi ‘Okaz’ gazetesinin haberine göre van Doorn, Müslümanların yapılan filmlere verdiği tepkiden etkilenip araştırma yapmaya karar vermiş. İslam’a olan düşmanlığıyla tanınan Hollandalı, Müslümanların dinine ve peygamberine olan sevgisini görünce şaşırmış ve gerçeği öğrenmek için araştırmaya başlamıştı.  Kafasında birçok soru işaretiyle geniş araştırmalara başlayan van Doorn, Hollanda’daki Müslümanlarla irtibata geçtikten bir süre sonra Müslüman olmaya karar verdi.

Müslüman olduktan sonra Suudi Arabistan’a bir ziyaret gerçekleştiren Arnaud van Doorn, Mescid-i Nebevi’de Hz. Muhammed’in kabrinin başına gelince gözyaşlarını tutamadı ve ağlamaya başladı. Uhud Dağı’na gerçekleştirdiği ziyarette van Doorn:’ Bu mekanı ve buradaki savaşı çok okudum, şu an burada durmak müthiş bir duygu, burada olmak burayı okumaktan daha güzel’ dedi. Harem-i Şerif’in iki imamı Salah Al-Budeyr ve Ali Huzeyfi Hollandalı’ya rehberlik ve danışmanlık yaparken samimi konuşmalar yapıldı. İki imamdan Haremeyn’in genişletilme çalışmaları hakkında önemli bilgiler alan van Doorn, İslamiyet’in ilk camisi olan Kuba Mescidi’ne de bir ziyaret gerçekleştirdi. Ardından Medine Kur’an matbaasını gezen van Doorn’a Kuran-ı Kerim hediye edildi.
Medine’nin ardından Mekke’ye giden Arnoud van Doorn, umre yaptıktan sonra Riyad’a gidip yetkililerle görüştü ve Hollanda’ya döndü. Medine’den ayrıldığı için çok üzgün olduğunu belirten yapımcı, en yakın zamanda tekrar geleceğini kaydetti. Bilindiği gibi Hz.Muhammed aleyhine yapılan filmlerden sonra şiddetli protestolar yapılmış ve gösterilerde 7 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: Haber7

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir