Palio ve Albea’ ya 2 Yıl Sonra Veda Ediyoruz

Koç Holding ve İtalyan Fiat ortaklığındaki Tofaş, Bursa’daki fabrikasında yıllık 15-20 binlik kapasitesi bulunan Palio ve Albea üretimini 2011 yılı sonunda bitirmeye hazırlanıyor.  Bu iki modelin yerini alacak yeni platformda ihracat odaklı tek bir model üzerinde çalışılıyor. Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Ali Pandır, 2005 yılında başlayan yeni ürün çalışmalarında 3 temel ürünlerinin uzun süre ayakta kalacak bir güce kavuştuğunu söyledi.

3 marka için üretilen Minicargo, yeni Doblo ve Linea projeleriyle 2013 yılına kadar kapasitesinin büyük bir kısmını koruma altına aldıklarını belirten Pandır, Minicargo projesinde ‘al ya da öde’ sistemi sebebiyle hem 20-30 milyon dolar ilave kazançlarının olduğunu hem de kriz ortamında daha rahat ettiklerini aktardı. Pandır, “Linea başarılı, yeni Doblo ile bu alanda 2018’e kadar varlığımız sürecek. Şimdi Palio ve Albea’nın yerini alacak model üzerinde çalışıyoruz. Hedefimiz 2011’e kadar ihracat da yapabileceğimiz bir model geliştirmek.” dedi.

Tofaş CEO’su Ali Pandır, 2011-2012 yıllarında araştırma-geliştirme bölümünde bir boşluk olacağını ve bu boşluğu Fiat’a mühendislik satarak değerlendireceklerini ifade etti. Pandır, “Ar-Ge’de 450 mühendis görev yapıyor. 1 yıl boyunca Fiat projelerine katkı sağlayarak, hem boş çalışma saatlerini dolduracak hem de Fiat’a yüzde 50 daha ekonomik Ar-Ge işgücü saati temin etmiş olacak.” dedi.

Tofaş’ın, bu Ar-Ge ihracından 20-25 milyon dolar getiri sağlaması bekleniyor.  2009 yılının, Tofaş tarihinin en başarılı yılı olacağını dile getiren CEO Pandır, 8 yıl aradan sonra pazar liderliğini yeniden yakaladıklarını söyledi. Özellikle ÖTV indirimi kararıyla birlikte üretim ve satışta esnek hareket edebilmelerinin bu başarıda büyük katkısı olduğunu vurgulayan Pandır, “Henüz yıl bitmedi ama tahmin ediyorum tarihimizin en başarılı yılındayız.” ifadesini kullandı. Pandır, Bursa fabrikasının Fiat dünyası içinde en iyi fabrika seçilerek gümüş ödül kazandığını da ifade etti.

Geçen yıl toplam 270 bin adetlik üretim gerçekleştiren Tofaş, bunun 61 bin adedini iç pazarda tüketirken, 210 bin adedini ihraç etme başarısı göstermişti. Bu yılın ilk 8 ayında 156 bine yakın üretim, 100 binden fazla ihracat ve 52 bin civarında iç pazar satışına imza attı. Şirket yıl sonunda iç pazarda 70 bine yakın satış, üretimde 240 bin ve ihracatta 190 bin rakamına ulaşmayı hedefliyor.

Güçlü çekişe sahip yeni Fiorino’nun boyu uzadı; Bursa’da üretilen ve 18 ayda 30 binden fazla müşteriye ulaşan Fiorino’nun güçlü çekiş özelliğine sahip Trekking modeli Avrupa’dan önce Türkiye’de satışa sunuldu. Araç, yerden 20 mm yükseltilmiş yapısıyla zorlu ve bozuk zeminlere sahip yol şartları için çözümler sunuyor.

Bu yazımızı okuyan 975. takipçimizsiniz.

Barış Erkuş

1977 Bursa'da doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Bursa'da tamamladı. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü Lisans mezunu. Aynı üniversitenin Makine Mühendisliği Otomotiv A.B.D.'ında yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır. Halen Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir