Pa-Alıng Balıkçıları

Geçtiğimiz sene pa-aling’i görüntülemek için Palawan’a seyahat ettim. Pa-aling; Filipinler’de, Cebu ve Palawan adaları etrafında uygulanan bir ağ balıkçılığı türü. Denizde bir hafta geçirdiğimiz iki pa-aling teknesindeki balıkçılar günde iki-üç kez suya dalıyordu.

Pa-aling için birkaç grup balıkçı, okyanus tabanına dalıp bir resifin kenarına cüzdanı andıran devasa bir ağ yerleştiriyor. Balıkçılar daha sonra resifin diğer kenarına geçip bir engel oluşturmak için sıra sıra diziliyor. Ağ dolmaya başladığında resif üzerinden yavaşça ilerleyerek ağın ağzını özenle kapatıyorlar. Sımsıkı mühürlenen ağ yüzeye doğru çekilip tekneye çıkarılıyor. Pa-aling dalgıçları tek seferde yarım saati aşan dalışlar yapıyorlar ve 30 metre aşağıda ağlarla uğraşırken tekneden uzun hortumlarla gönderilen basınçlı havayla nefes alıyorlar.

Bizim hikâyemizse şöyle: Teknenin kaptanı son derece disiplinli bir adamdı ve mürettebatı ona büyük saygı duyuyordu. Teknedeki tüm dalgıçlar serbest çalışıyordu; yani tüm dalışlara kendi ekipmanlarını getiriyorlardı. Aletleri basit; el yapımı ağırlık kemeri ve paletler ile satın aldıkları bir maskeden ibaretti. Daha önce dalanlar bilirler; 40 metre derinlikte iyi bir ekipmanın önemi çok büyüktür. Oysa bu balıkçılar 30 metre yukarıdaki teknenin regülatörü bulunmayan, sürekli darbe alan eski kompresörünün hava bastığı bir borudan nefes alarak çalışıyorlardı. Görev zor ve tehlikeliydi.

Bu yüzden pa-aling  balıkçılarını izlemek, onlarla teknede bir hafta geçirmek bambaşka bir tecrübeydi…

Bu yazımızı okuyan 1.061. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.