Özel okullar güreş turnuvası Türkiye birincisi ‘Genç Yolcu’ Ekibinden

Sitemizin amaçlarından biriside başarılı gençleri duyurmak, Genç Yolcu’nun eğitim editörü olarak üyelerimizden Muhammet Şahin adlı arkadaşımız Türkiye Özel Okullar Arası Güreş Turnuvasında Türkiye birincisi olmuştur ve bizde röportaj yaparak sizlerle bu başarıyı paylaşmak istedik. Sizlerde başarılı arkadaşlarınızı bizlerle iletişim kurmasını sağlayarak duyurulmasını sağlayabilirsiniz.

GENÇYOLCU: Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

MUHAMMED ŞAHİN: Ben Muhammed Şahin.1992 Darende doğumluyum. Şuanda Darende Özel Birgül Koleji 11. Sayısal sınıfında okumaktayım.

GENÇYOLCU: Güreşe hangi kategoride katıldınız ve güreşe merakınız nereden ve nasıl geliyor?

MUHAMMED ŞAHİN: Güreşe grekoromen stilde katıldım. 1991 ve 1992 doğumlu doğumlu güreşcilerin katıldığı turnuvaya  50 kiloda katıldım. Benim akraba ortamımda güreş yaygın olduğu için bende bu spora merak saldım.

GENÇYOLCU: Şampiyona hazırlık evresinde nasıl bir çalışma yolu ve disiplini takip ettiniz? Başarıya ulaşmak için neler yaptınız?

MUHAMMED ŞAHİN: Böyle bir turnuvanın olacağını öğrendiğimde hocalarıma da danışarak bu turnuvaya katılmak istediğimi söyledim .Onlarında onayını alınca çalışmalara başladım. Sık sık ağır idmanlar yaptım. Fiziksel olarak hazırlanırken kendimi psikolojik olarakta turnuvaya hazırladım.

GENÇYOLCU: Şampiyon olduğunuz o anı bizlerle paylaşır mısınız?

MUHAMMED ŞAHİN: Şampiyon olduğun an kendimi çok mutlu hissettim. Bu mutluluk farklıydı. İlk defa yaşadığım için mutluluğum bir kat daha artıyordu. Hakem elimi kaldırdığında ulaşabileceğim en yüksek noktaya ulaştığımı düşündüm.

GENÇYOLCU: Siz aynı zamanda ÖSS hazırlık öğrencisisiniz. ÖSS sınavı ve sporu bir arada yürütebiliyor musunuz? Bunu yaparken zorlanıyor musunuz? Ayrıca güreş çalışmalarınız ÖSS hazırlık evresini olumsuz etkiliyor mu?

MUHAMMED ŞAHİN: Ben 11 sayısal sınıfında okuduğum için derslerim süreklilik istiyor. Bu süreklilikte ister istemez spor yapmamı etkiliyor. Yani spor ve ders bir arada yürütülür fakat ne kadar faydalı olur bilmiyorum. Ben spor zamanı spor, ders zamanı ders yapılırsa başarılı olunabileceğine inanıyorum. Güreşe ders zamanının dışında çalışıyordum. Eğer güreş ve ders paralel götürülebilirse ne dersleri nede ÖSS yi etkileyeceğini düşünmüyorum.

GENÇYOLCU: Başarıyı nasıl tanımlıyorsunuz ve ulaşmak için neler yapılmalı?
MUHAMMED ŞAHİN: Başarı benim için ulaşabileceğim son noktadır. Ben başarıyı önce hedef olarak gördüm kendime. Ama başarıyı sadece hedef değil bir amaç bir idea olarak ta gördüm. Ve ulaşmak için azimli ve kararlı bir şekilde çalıştım.

GENÇYOLCU: Sizin gibi güreş alanında ilerlemek isteyen arkadaşlara ne gibi tavsiye ve önerilerde bulunursunuz?

MUHAMMED ŞAHİN: Bence güreş alanında ilerlemek için önce güreşin temel hareketleri öğrenilmelidir. Daha sonra öğrenilen bu hareketler üzerinde sürekli çalışma ve pratik yapıldıktan sonra istenilen hedefin elde edileceğine inanıyorum.

GENÇYOLCU: Peki Sayın Şahin GENÇYOLCU ekibiyle nasıl tanıştınız?

MUHAMMED ŞAHİN: Aslında önceden arkadaşlarımdan birkaç defa duymuştum. Daha sonraları bende bazı konular araştırmak için internete girdiğimde aradığım bilgilerin birçoğunu GENÇYOLCU’ DA buldum. Ve o günlerden sonra sürekli olarak internete girdiğimde hoşça vakit geçirdiğim, genel kültürümü artırdığım ve sevdiğim bir site oldu.

GENÇYOLCU: Son olarak bizlerle ve tüm Türkiye ile paylaşmak istedikleriniz nelerdir?

MUHAMMED ŞAHİN: Son olarak benim bu noktaya gelmeme destek veren, benim hedeflerime ulaşmak isterken bana moral olan aileme, beden eğitimi öğretmenlerime, okul müdürümüze, arkadaşlarıma ve siz değerli GENCYOLCU ekibine teşekkür ediyorum.

Soldan Sağa: Elif BASANCI – İsmail ŞANAL – Muhammet ŞAHİN – Ercihan ÜLGER – Hidayet AKÇAY

Röportaj: M.Hidayet AKÇAY

Bu yazımızı okuyan 1.180. takipçimizsiniz.

Hidayet Akçay

1985 Konya Ereğli doğumlu. ilk ve Orta öğrenimini Konya da Lise öğrenimi Darende de tamamladı. Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü mezunu. Özel bir eğitim kurumunda Yönetici olarak görev yapmakta. Çeşitli dergi ve haber sitelerinde Turizm alanı ile alakalı yazıları yayınlanmıştır. Hobileri Seyehat ve spor. İngilizce, Arapça ve İspanyolca bilmekte, Evli ve bir çocuk babası.

4 thoughts on “Özel okullar güreş turnuvası Türkiye birincisi ‘Genç Yolcu’ Ekibinden

 • 04 Mayıs 2009 tarihinde, saat 23:45
  Permalink

  merhabalar. gerçektende güreşle ilgilenmek çok güzel sonuç olarak ata sporumuz.ve ayrıca bunun gençyolcu üyeleri arasından çıkmasıda gerçekten çok güzel bi olay tebrik ediyorum…

 • 05 Mayıs 2009 tarihinde, saat 09:01
  Permalink

  öncelikle genç arkadaşımız muhammed şahin’i tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum. Bu başarıda emeği geçen beden eğitimi öğretmenlerini ve okul idaresini ve eğitim editörü hidayet bey’i böyle gençlerin başarılarını bizlere paylaştığı için teşekkür ediyorum….

 • 05 Mayıs 2009 tarihinde, saat 10:19
  Permalink

  Muhammed kardeşimiz başta olmak üzere bu çalışmada emeği geçenlere, onlara destek olanlara bu haberi ve röportajı bizlere sunanlaa teşekkürler. Hepinize hem dünya hem de ahiret için hâyır ve muvaffakiyetler inşallah.

  Tebrikler.

 • 05 Mayıs 2009 tarihinde, saat 21:43
  Permalink

  değerli yorumlarınız için Allah razı olsun sizlerden.Gerçekten bir Türkiye şampiyonunun GENCYOLCU ekibinden çıkması çok sevindirici ve onur verici bir durum. aslında Gencyolcu ekibi kendini bundan önce katıldığı ama çeşitli bahaneler gösterilerek elendiği böö Türkiye Blog yarışmasındada kendisini ispatlamıştır.Allah’ın izni büyüklerimiz dualarıyla herşey çok güzel olacak inşallah. Gayret bizlerden dua büyüklerimizden ve başarı ise tüm GENÇYOLCULARIN !…..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir