ÖSS ve YDS başvuruları 16 Şubat’ta başlıyor

ÖSYM’den yapılan yazılı açıklamada, 2009 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemlerinin 16 Şubat-27 Mart 2009 tarihleri arasında yapılacağı belirtildi. 2009-ÖSYS’ye, 2008-2009 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının lise veya dengi okullar ile açıköğretim lisesinin son sınıfında okuyan öğrenciler, ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar, ortaöğretim kurumlarının dışarıdan bitirme sınavlarına girenler, ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar, ortaöğretimlerini yabancı ülkelerde yapanlardan durumları bu şartları taşıyanlar başvurabilecek. Sınava belirtilen özellikleri taşıyan yabancı uyruklu ve uyruksuz adaylar da başvurabilecek ancak bu adaylar ÖSS sonuçları ile 2009-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacak yükseköğretim programlarına yerleştirilmeyecek. 2009-2010 öğretim yılında yükseköğretimin tüm lisans ve önlisans (meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarına sınavsız geçiş dahil) programlarına girmek veya yurtdışında öğrenim görmek isteyen adayların da 2009-ÖSYS’ye başvurmaları gerekiyor.

KILAVUZ 2 TL KARŞILIĞINDA ALINACAK
Ortaöğretim kurumlarının son sınıfında okumakta olan öğrenciler okullarının bağlı olduğu başvuru merkezinden, mezun adaylar diledikleri başvuru merkezlerinden içerisinde 2009-ÖSYS Aday Bilgi Formu da bulunan ”2009-ÖSYS Kılavuzu”nu 2 TL karşılığında edinebilecek.

Mezun adaylardan 2007 veya 2008 ÖSYS’ye başvurmamış olanlar ile son başvurusuna göre öğrenim bilgilerinde değişiklik olanlar başvurularını istedikleri başvuru merkezlerine yapabilecek.

Mezun durumdaki adaylardan 2007 veya 2008 ÖSYS’ye başvurmuş olan ve öğrenim bilgilerinde değişiklik olmayan adaylar ise başvurularına isterlerse bireysel olarak internet aracılığıyla isterlerse diledikleri bir başvuru merkezine yapabilecek.

Ortaöğretim Kurumu Müdürlükleri, ÖSYS Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve ÖSYM Büroları, başvuru merkezi olarak görev yapacak.

Sınavsız geçiş dahil 2009-ÖSYS’ye ilişkin başvurma, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemler, kılavuzda yer alıyor.

*************

Sabah haberlerinde ÖSYM nin 2009 sınav takvimini açıkladığıyla ilgili haberi izledim.Buna göre 2009da yapılacak ÖSS ye başvuru ve sınavın yapılacağı tarihler şunlar olarak açıklanmış:

ÖSS 2009 başvuru tarihi: 16 Şubat 2009 – 27 Mart 2009 arası
ÖSS yapılış tarihi: 14 Haziran 2009 Pazar

ÖSS başvurularında bankaya yatırılan ücretlerde değişiklik yapılmamış.2009da da ÖSS başvuru ücreti 40 TL olarak belirlenmiş.

ÖSS ye nerelerden başvurulur?:
++ ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri
++ Ortaöğretim Kurumları (Liseler)
++ ÖSYM nin İnternet Sitesi (Önceki yıllardan ÖSS ye başvurunuz varsa ve http://www.osym.com.tr/ de kaydınız bulunuyorsa)

Not: Ayrıca yukarıdaki başvuru tarihi YDS başvuru tarihidir.YDS, 21 Haziran 2009da yapılacak.
KPSS, ALES gibi diğer sınavların başvuru ve yapılış tarihlerini vede başvuru ücretleri gibi diğer bilgileri bu linkten bulabilirsiniz…

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir