Newsweek Dergisi Kapak Konusu ‘İnancın evrimi’

Aksinden korkuluyor ama bugünkü atmosferde tarikat, cemaat ve dini hareketler yayılırken aynı zamanda seyreliyor ve demokratikleşiyor olabilir. ABD’nin Los Angeles kentinde iki hafta önce 61’incisi düzenlenen ve televizyon Oscar’ları kabul edilen Emmy ödüllerinin gözdesi, Türkiye’de de çok ilgi gören Mad Men dizisiydi. Dizinin en iyi drama ödülünü almasıyla, müdavimleri de muradına ermiş oldu. Ancak bu yıl Türkiye’de Emmy’den yana muradına erenler sadece yabancı dizi müptelaları değildi. Geçen yıllara göre daha farklı bir kitlenin, Fethullah Gülen hareketinin de gözü kulağı Emmy ödüllerindeydi.

Pennsylvania, New Jersey ve Delaware eyaletlerinde ABC, NBC, FOX gibi kanalların programlarının yarıştığı ve haber-belgesel alanında verilen “Orta Atlantik Bölgesi Emmy Ödülleri”nin üçünü Samanyolu Yayın Grubu’nun ABD’de İngilizce yayın yapan kanalı Ebru TV aldı. “Tarih ve Kültür Programları” kategorisinde Nasuhi Yurt ve Gökhan Nalçacı’nın hazırladığı “Amerika’daki Dünya: Tayvan”, “Bilim ve Sağlık Programları”nda yine Nasuhi Yurt ve Muzaffer Tabanlı’nın hazırladığı “Madde ve Ötesi: Yapay Zekâ” adlı programlar, “Program Jeneriği” kategorisinde ise Ayhan Cebe bölgesel bazda ödüle layık görüldü. Tablo nereden bakılırsa bir cemaat açısından ilginç: Bir dönem “günah” diye Türkiye’de kapısından içeri televizyon sokulmayan Işık Evleri’nden (hareketin öğrenci evleri), ABD’de Emmy ödülüne varan bir dönüşüm.

İsmailağa’dan Menzil’e, Süleymancı-lar’dan İcmalciler’e Türkiye’de piyasa ekonomisiyle artık hayli içli dışlı denebilecek birçok tarikat, cemaat ve dini referanslı hareketin moderniteye bakışı ve din algısı bir etkileşim içerisinde değişiyor. En kapalıları bile -sosyolojik yapısına bağlı olarak- şirket tipi yapılanmalar haline geliyor. Mensuplarının aynı zamanda müşteriye dönüşmesinin ardından, “Müslüman her şeyin en güzeline layıktır” felsefesi “bir lokma bir hırka”yı tahtından etmiş görünüyor.

Refah, eğitim ve toplumsal alanda özgürleşme (siyasi temsil), ekonomik ve teknolojik küreselleşmeyle baş gösteren yeni dünyevi haller (ve beklentiler), teknolojiden eğitime, kadın-erkek ilişkilerinden giyim kuşama, hatta ibadete kadar hayatın her alanına sirayet ediyor. En tepedeki “efendi”den en alttaki mensuba hiyerarşi görünürde değişmese de geleneksel cemaat ve tarikat yapıları esniyor. İçkiden lüks tüketime, aile hayatından eğitime geleneksel kalıplar sarsılıyor; ‘günah’ ve ‘mübah’ kavramları ve bunlara dair kimi fetvalar güncelleniyor. Eskiden cevaz verilmeyen kimi gündelik konulara, ‘zamane şartları’ düşünülerek yeni yaklaşımlar getiriliyor.

(Yazının devamı Newsweek Türkiye’de)

gencyolcular on Emailgencyolcular on Facebookgencyolcular on Googlegencyolcular on Instagramgencyolcular on Twittergencyolcular on Youtube
gencyolcular
Blogger, Sosyal Medya Uzmanı at Genç Yolcu
Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com
Okunma: 239

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Newsweek Dergisi Kapak Konusu ‘İnancın evrimi’” için 2 yorum

  • 26 Ekim 2009 tarihinde, saat 21:13
    Permalink

    Bazıları bütün sorunların, kötülüklerin ve karanlıkların aydınlığa çıkış yolunun inanç ile olduğunu keşfediyor olması güzel bence özellikle de Los Angeles tan yükselmesi de etkileyici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir