Mutfakta Kullanılan Eşyalara Dikkat

Son yıllarda çoğunlukla şehir yaşam tarzındaki yoğunluktan olacak ki kullan at veya ucuz ama iş gören ürünlerin sayısında hızlı bir artış yaşanıyor. İşte bu ürünlerin hüküm sürdüğü yerlerin başında da plastik mutfak eşyaları,  büyük yer alıyor. Hemen heran elimizin altında olan bu madde ne kadar sağlıklı ve ne kadar bilinçli kullanılıyor? Plastik araçların yaşamımızın her anına bu kadar rahat girmesine müsade etmelimiyiz? Bu ürünler hangi şartlarda, hangi sağlık testlerinden geçiriliyor?

Geçmişte kullanılan cam, ağaç ve metal eşyaların yerini hızla alan plastik nasıl ve hangi şartlarda kullanılmalı?

Uzmanların ortak çağrısı; illa plastik ürünler alınacaksa bu ürünlerin güvenilir yerlerden alınması ve bu konuda ürünün ucuzuna kaçılmaması.

Plastik yapısı itibariyle ; ısıya ve aşınmalara dayanıksız bir madde.Uzmanlar özellikle sıcak ortamlarda plastik kullanılacaksa 2 kere düşünülmesini, plastiğin ısıyla temasından doğayacak  olan tat ve koku değişikliklerinin göz ardı edilmemesi öneriyorlar.

Yüzeylerdeki aşınmalarda mikropların çoğalması için uygun ortam oluşacağını belirten uzmanlar, bu ürünlerin özellikle çocuklar tarafından kullanılmaması hususunda büyükleri uyarıyorlar.

Peki mutfağımızda bu kadar büyük yer tutan bu üründen tamamı ile vazgeçmek mi gerekiyor? Yine uzmanlar;plastik ürün alırken altında yazan numaraya bakılmasını, 3, 6 ve 7 No’lu plastikler zararlı gruba girdiğinden uzak durmamız gerektiğini belirtiyorlar.  Eğer altında hiçbir numara yoksa o üründen mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekiyor.

Son olarak plastik ürünleri bulaşık makinasında yıkayabilmek için ürünün sıcağa dayanıklı olup olmadığına bakmak gerekiyor.

Hepinize Sağlıklı Günler.

 

Bu yazımızı okuyan 1.099. takipçimizsiniz.

Orhan Dinç

1979 Malatya Darende doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Uzun süredir Tekstil ve Perakende sektörün'de yönetici olarak görev yaptı. Profesyonel Freelance Fotoğrafçıdır, Çeşitli Dergi ve haber sitelerinde fotoğrafları yayınlanmakta, Yerel ve Uluslarası yarışmalarda ödül ve dereceleri bulunmaktadır. Hobileri, Fotoğraf, Sosyal Medya ve Seyehat'tir. Evli ve 3 Çocuk babası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.